Δευτέρα, 04 Αύγουστος 2014 08:04

ΕΠΣ ΜΕΣΣΗΝΙΑΣ: Σήμερα οι κληρώσεις για κύπελλο και πρωταθλήματα

Γράφτηκε από τον 
Βαθμολογήστε αυτό το άρθρο
(0 ψήφοι)
ΕΠΣ ΜΕΣΣΗΝΙΑΣ: Σήμερα οι κληρώσεις για  κύπελλο και πρωταθλήματα

Με τις κληρώσεις του κυπέλλου Ελλάδας Ερασιτεχνών ποδοσφαιριστών και των πρωταθλημάτων σε Α', Α1, Β' και Γ' τοπική που θα διεξαχθούν σήμερα το απόγευμα μπαίνουμε στην τελική ευθεία για την έναρξη της αγωνιστικής περιόδου 2014-2015.


Οι κληρώσεις των αγώνων θα πραγματοποιηθούν σήμερα στις 7 το απόγευμα σε αίθουσα του ξενοδοχείου "FILOXENIA".
Σύμφωνα με τις προκηρύξεις των πρωταθλημάτων στην Α' τοπική θα συμμετάσχουν 16 σωματεία, στη νεοσύστατη κατηγορία Α1 13 σωματεία, στη Β' τοπική 24 σωματεία που θα χωριστούν σε δύο ομίλους και στην Γ' τοπική 16 σωματεία που επίσης θα χωριστούν σε δύο ομίλους.
Σε ότι αφορά το κύπελλο Ελλάδας Ερασιτεχνών ποδοσφαιριστών η συμμετοχή είναι υποχρεωτική για τα σωματεία της Α΄ τοπικής και της Α1 και προαιρετική για τα σωματεία Β΄ και Γ΄ κατηγορίας. Να σημειωθεί ότι στο κύπελλο δήλωσαν συμμετοχή 5 ομάδες από τη Β' τοπική
Ας δούμε αναλυτικά, ποιες είναι οι ομάδες που θα μπουν στην κληρωτίδα κάθε διοργάνωσης:

Η Α' τοπική

Στην κληρωτίδα του πρωταθλήματος της Α' τοπικής θα μπουν οι παρακάτω 16 ομάδες: Μεσσηνιακός, Γ.Σ., Α.Σ. Ανδρούσας, Γ.Π.Σ. Πάμισος Μεσσήνης, Α.Π.Σ. Αστέρας Αρφαρών, Α.Ο. Κυπαρισσίας, Α.Ο. Τέλλος Αγρας Γαργαλιάνων, Α.Π.Σ. Εράνη Φιλιατρών, Α.Ο. Διαβολιτσίου, Α.Ο. Εθνικός Μελιγαλά, Α.Ο. Σπερχογείας, Α.Ο. Ολυμπιονίκης Κ. Τσικλητήρας Πύλου, Α.Σ Απόλλων Καλαμάτας, Π.Α.Ο. Ολυμπιακός Καλαμάτας, Α.Ο. Ακρίτας Κορώνης, Α.Ο. Δωριεύς Δωρίου, Α.Ο. Ασπροχώματος.
Η φετινή διοργάνωση της Α' τοπικής έχει προγραμματιστεί να ξεκινήσει το Σαββατοκύριακο 20 και 21 Σεπτεμβρίου.

Η Α1 τοπική

Στην κληρωτίδας του πρωταθλήματος της νεοσύστατης κατηγορίας της Α1 θα μπουν οι παρακάτω 13 ομάδες: Α.Ο. Φαραί, Α.Ο. Αίαντας Καλαμάτας, Α.Ο. Μεθώνης, Α.Ο. Ηρακλής Καλαμάτας, Α.Ο. Ομόνοια Καλαμάτας, Νέος Αρις, Α.Σ. Πανθουριακός, Α.Σ. Παπαφλέσσας Αμφειας, Χανδριναϊκός Π.Σ., Α.Ο. Παπαφλέσσας Χώρας, Κεραυνός Καλαμάτας, , Α.Ο. Μιλτιάδης, Α.Σ. Απόλλων Πεταλιδίου.
* Δεν θα συμμετάσχει η ομάδα Α.Π.Σ. Δήμου Παπαφλέσσα (δήλωσε συμμετοχή στο πρωτάθλημα της Β' τοπικής).
Το πρωτάθλημα έχει προγραμματιστεί να ξεκινήσει το Σαββατοκύριακο 27 και 28 Σεπτεμβρίου.

Η Β' τοπική

Στην κληρωτίδα του πρωταθλήματος της Β' τοπικής θα μπουν οι παρακάτω 24 ομάδες: Α.Π.Σ. Δήμου Παπαφλέσσα, Αστέρας Μικρομάνης, Α.Ο. Στενωσιάς, Α.Ο. Πατίστα Καλαμάτας, Ατρόμητος Πλατύ, Α.Ε. Αβίας, Α.Ε. Μάνης, Παναθηναϊκός Καλαμάτας, Π.Α.Ο. Πράσινα Πουλιά, Πανιώνιος Καλαμάτας, Π.Α.Ο. Καλού Νερού, Π.Α.Ο. Καλλιθέας, Α.Ε. Αιθαίας, Ολυμπιακός Ανάληψης, Θύελλα Χαρακοπιού, ΑΕΚ Καλαμάτας, Α.Π.Σ. Αστέρας Βαλύρας, Θύελλα Μερόπης, Α.Ε. Κυπαρισσίας Ηρακλής, Διαγόρας Κοπανακίου, Π.Α.Ο. Δόξα Καλαμάτας, ΠΑΟΚ, Α.Π.Σ. Αναγέννηση Παραλίας, Ακαδημία Παμίσου (πρώην Α.Σ. Αμφιθέας).
* Δεν συμμετέχει ο Α.Σ. Μάνεσι, που δεν δήλωσε συμμετοχή.
Η πρεμιέρα του φετινού πρωταθλήματος έχει οριστεί για το Σαββατοκύριακο 25 και 26 Οκτωβρίου.

Η Γ' τοπική

Στην κληρωτίδα του πρωταθλήματος της Γ' τοπικής θα μπουν οι παρακάτω 16 ομάδες: Α.Ο. Βέργας, Α.Ο. Χατζή, Α.Ε. Λογγάς, Θύελλα Παραλίας ΟΦ, Α.Π.Σ. Αρις, Αχιλλέας Αβραμιού, Α.Ο. Πανευαϊκός, Ατρόμητος Καλαμάτας, Α.Ο. Ερμής Καλαμάτας, Θησέας Καλαμάτας, Α.Ο. Διοδίων, Νέδουσα Αλαγονίας, Α.Π.Σ. Πύλου Νέστωρ, Α.Σ. Δαναός, Α.Π.Ο.Κ. Ικαρος, Α.Ε. Γαργαλιάνων.
* Δεν δήλωσαν συμμετοχή Α.Ο. Νίκη Πλάτης, Α.Ο. Σελλά, Δ.Ε.Α.Ο «Ο ΤΑΫΓΕΤΟΣ»,  Α.Ο. Ενωμένα Σωματεία Καλαμάτας, Ολυμπιακός Διαβολιτσίου και Θύελλα Κόκλας.
Η έναρξη του πρωταθλήματος έχει οριστεί για το Σαββατοκύριακο 25 και 26 Οκτωβρίου.

Το κύπελλο

Στην κληρωτίδα του κύπελλο Ελλάδας Ερασιτεχνών ποδοσφαιριστών θα λάβουν μέρος οι ομάδες της Α' τοπικής και της Α1 καθώς είναι υποχρεωτική η συμμετοχή και 5 ομάδες από τη Β' τοπική, παρότι είναι προαιρετική η συμμετοχή για τους. Οι ομάδες είναι:

Α' τοπική

Μεσσηνιακός, Γ.Σ., Α.Σ. Ανδρούσας, Γ.Π.Σ. Πάμισος Μεσσήνης, Α.Π.Σ. Αστέρας Αρφαρών, Α.Ο. Κυπαρισσίας, Α.Ο. Τέλλος Αγρας Γαργαλιάνων, Α.Π.Σ. Εράνη Φιλιατρών, Α.Ο. Διαβολιτσίου, Α.Ο. Εθνικός Μελιγαλά, Α.Ο. Σπερχογείας, Α.Ο. Ολυμπιονίκης Κ. Τσικλητήρας Πύλου, Α.Σ Απόλλων Καλαμάτας, Π.Α.Ο. Ολυμπιακός Καλαμάτας, Α.Ο. Ακρίτας Κορώνης, Α.Ο. Δωριεύς Δωρίου, Α.Ο. Ασπροχώματος.

Α1 τοπική

Α.Ο. Φαραί, Α.Ο. Αίαντας Καλαμάτας, Α.Ο. Μεθώνης, Α.Ο. Ηρακλής Καλαμάτας, Α.Ο. Ομόνοια Καλαμάτας, Νέος Αρις, Α.Σ. Πανθουριακός, Α.Σ. Παπαφλέσσας Αμφειας, Χανδριναϊκός Π.Σ., Α.Ο. Παπαφλέσσας Χώρας, Κεραυνός Καλαμάτας, Α.Ο. Μιλτιάδης, Α.Σ. Απόλλων Πεταλιδίου.

Β' τοπική

Α.Ε. Μάνης, Π.Α.Ο. Καλλιθέας, Π.Α.Ο. Δόξα Καλαμάτας, Α.Π.Σ. Αναγέννηση Παραλίας, Ακαδημία Πάμισου.
Η φετινή διοργάνωση έχει προγραμματιστεί να ξεκινήσει με τις αναμετρήσεις της α' φάσης που είναι νοκ άουτ την Τετάρτη 20 Αυγούστου.

  1. ΠΡΟΣΦΑΤΑ
  2. ΔΗΜΟΦΙΛΗ
  3. ΕΛΕΥΘΕΡΙΑ