Τρίτη, 05 Μάρτιος 2013 18:22

Παράπονα για τη διαιτησία του Μπλάνα εκφράζει η ΑΕ Αβίας

Με πολλά παράπονα έμεινε η Αβία από τη διαιτησία του Γιώργου Μπλάβα στο τελευταίο παιχνίδι με το Δώριο εκτός έδρας.
Οι άνθρωποι της Αβίας θεωρούν πως ο έμπειρος διαιτητής έκανε αλλοίωση αποτελέσματος με τα σφυρίγματα του (ειδικά στο δεύτερο ημίχρονο) και έπαιξε καθοριστικό ρόλο στην ήττα που ήρθε στα τελευταία λεπτά.
Τα παράπονα της ομάδας του Κάμπου επικεντρώνονται στην άδικη (όπως υποστηρίζουν) αποβολή του Φετάχου στο 70', με δύο… τραβηγμένες κίτρινες κάρτες. Επίσης θεωρούν πως ο κ. Μπλάνας με τα σφυρίγματα τους έβαλε στην περιοχή τους στο δεύτερο μέρος και δεν τους έδωσε πάνω από 2-3 φάουλ σε ολόκληρο 45λεπτο.
Να σημειωθεί πως η Αβία είχε παράπονα από τη διαιτησία και σε προηγούμενα παιχνίδια, με τους παράγοντες της ομάδας να υποστηρίζουν πως έχουν σφυριχτεί εις βάρος τους τα πιο πολλά πέναλτι από κάθε άλλη ομάδα! "Οταν η διαιτησία ήταν αντικειμενική η ομάδα μας δεν είχε πρόβλημα και αγωνιστικά έπαιρνε αποτελέσματα, όπως στις εκτός έδρας νίκες με Φαραί και Διαβολίτσι", επισημαίνουν οι διοικούντες της Αβίας.

Δύσκολο πρόγραμμα

Από εκεί και πέρα η ομάδα του Νίκου Σαββίδη αφήνει πίσω το ματς στο Δώριο και επικεντρώνει την προσοχή της στη δύσκολη συνέχεια.
Οι "κιτρινόμαυροι" έχουν ιδιαίτερα βαρύ πρόγραμμα στις επτά τελευταίες αγωνιστικές και θα πρέπει να υπερβάλλουν εαυτούς για να παραμείνουν στην κατηγορία, από τη στιγμή που είναι μόλις δύο βαθμούς πάνω από τη διακεκαυμένη ζώνη.
Την Κυριακή η Αβία πηγαίνει στη Μεθώνη για να αντιμετωπίσει την ομώνυμη ομάδα που βρίσκεται δύο βαθμούς πιο κάτω στη βαθμολογία και είναι επιτακτική ανάγκη να πάρει τη νίκη ή έστω την ισοπαλία.
Σημαντική απουσία θα είναι ο τιμωρημένος Ε. Φετάχου, ενώ την τελευταία στιγμή θα κριθεί η συμμετοχή του Κατσαράκη που έχει χάσει τα δύο τελευταία παιχνίδια λόγω τραυματισμού. Φυσικά δεν υπολογίζονται και οι εδώ και καιρό απόντες Ζέππος και Λώλης.