Κυριακή, 30 Ιανουαρίου 2022 17:58

Α’ ΤΟΠΙΚΗ: Ισόπαλο το ντέρμπι της Μεσσήνης - Τα αποτελέσματα στις τρεις κατηγορίες

Ισόπαλο με σκορ 2-2 έληξε το ντέρμπι του 1ου ομίλου της Α' τοπικής μεταξύ του Παμίσου και του Πανθουριακού.

Ενα αποτέλεσμα που αφήνει ανοικτούς λογαριασμούς όσον αφορά την είσοδο στα πλέι οφ ανόδου. Οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν στο πρώτο με τον Λιόλιο, όμως ο Πάμισος ισοφάρισε άμεσα με τον Βλάχο. Στο 77' ο Παπαδόπουλος έκανε το 2-1 για τους νησιώτες, όμως η ομάδα της Θουρίας απάντησε στο 80' με τον Μπαστακό κάνοντας το 2-2. Από εκεί και πέρα σημαντική νίκη στη μάχη για την παραμονή πήρε η Ομόνοια επί του Εθνικού Μελιγαλά με 2-0, ενώ χαμογέλασε μετά από καιρό και η Αβία που επικράτησε με 2-0 του νεανικού Απόλλωνα Καλαμάτας.
Στο 2ο όμιλο η Κυπαρισσία ξεπέρασε εύκολα με 3-0 το εμπόδιο της Μεθώνης, με το σκορ να διαμορφώνεται από το α' ημίχρονο. Στο άλλο παιχνίδι η Κορώνη νίκησε με 2-1 τον Απόλλωνα Πεταλιδίου, κάνοντας την ανατροπή στο δεύτερο μέρος.
Στην Α1 τοπική η ΑΕΚ Καλαμάτας πέτυχε τη νίκη της αγωνιστικής και μπήκε για τα καλά στο... κόλπο της ανόδου, μιας και επικράτησε με 2-1 του Ηρακλή Καλαμάτας! Οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν στο πρώτο μέρος, όμως η ομάδα του Σωτήρη Μπουραντώνη γύρισε το παιχνίδι στο δεύτερο χάρις σε δύο εύστοχα πέναλτι του Τσέρτου. Από εκεί και πέρα ο πρωτοπόρος Αστέρας Αρφαρών νίκησε με 2-0 τη Θύελλα Χαρακοπιού, βάζοντας και τα δύο γκολ στο πρώτο ημίχρονο. Δράση με πολλά γκολ είχαμε και στους τρεις ομίλους της Β' τοπικής. Αξιοσημείωτο ότι στον 3ο όμιλο είχαμε πέντε διπλά
σε ισάριθμους αγώνες!
Αναλυτικά όλα τα αποτελέσματα του σαββατοκύριακου στις τρεις τοπικές κατηγορίες: