Δευτέρα, 28 Φεβρουάριος 2022 11:07

ΚΑΛΑΜΑΤΑ - ΚΑΡΑΪΣΚΑΚΗΣ 2-0: Ξύπνησε στο β' μέρος και το καθάρισε (φωτό)

Με δημιουργό τον Φροίξο Γρίβα και εκτελεστές τους Γιάννη Λουκίνα (57' με πέναλτι) και Τζούνιορ Μπακαγιόκο (72' με κεφαλιά), η Καλαμάτα νίκησε χθες με 2-0 τον Καραϊσκάκη Αρτας στη Μεσσήνη και φιγουράρει μόνη στη δεύτερη θέση στον β' όμιλο της Super League 2 και στο -3 από τον Λεβαδειακό.

Ο πρωτοπόρος νίκησε εύκολα, όπως αναμενόταν, με 4-0 την ουραγό Ζάκυνθο και συνεχίζει να οδηγεί την κούρσα, έχοντας ένα ματς περισσότερο από τη "Μαύρη Θύελλα", που χθες πέταξε ένα ημίχρονο. Το πρώτο 45λεπτο, όπου πραγματοποίησε τη χειρότερη φετινή εμφάνιση. Χωρίς σωστή ανάπτυξη, πάθος, ευκαιρίες, δίνοντας έτσι θάρρος στους Αρτινούς που μάχονται για την παραμονή, ότι μπορούν να πάρουν αποτέλεσμα.
Στο β' ημίχρονο όμως η εικόνα άλλαξε. Το γκολ στο 57' έδιωξε το άγχος, ενώ μετά το 2-0 χάθηκαν ευκαιρίες για μεγαλύτερο σκορ. Ο Καραϊσκάκης στο β' μέρος δεν έκανε τελική και το τρίποντο ήρθε με άνεση, παρότι κάτι τέτοιο δεν φαινόταν στην ανάπαυλα.

Εμμονή με τους τρεις στόπερ

Η Καλαμάτα χωρίς τους Αναστασόπουλο (τιμωρημένος) και Τάτο (στον πάγκο) δεν είχε παίκτη να κουβαλήσει την μπάλα στο κέντρο και να τροφοδοτήσει στους επιθετικούς. Ο Γιάννης Μπελά συνεχίζει το σύστημα του Αναστόπουλου με τρεις στόπερ, ακόμα και σε εντός έδρας παιχνίδια με υποδεέστερους αντιπάλους.
Ετσι ο Λαζάρεφ πέρασε ένα ήσυχο 45λεπτο. Ο τερματοφύλακας του Καραϊσκάκη χρειάστηκε να μπλοκάρει την μπάλα σ' ένα φάουλ του Κωνσταντινόπουλου στο 16', ενώ στο 17' ο Κλιγγόπουλος πρόλαβε τον Λουκίνα που ετοιμαζόταν να σουτάρει μέσα από την περιοχή, έπειτα από πάσα του Μόζερ.
Οι φιλοξενούμενοι έχουν να επιδείξουν μια κεφαλιά του Γιαννιώτη στο 19' που πέρασε άουτ, ενώ φώναξαν για χέρι του Τσελεπίδη σε σουτ του Κριμάρεβιτς στο 24', Και κάπως έτσι το 0-0 ήρθε φυσιολογικά.

Με ηγέτη τον Γρίβα
.
Στο δεύτερο μέρος ανέλαβε δράση ο Γρίβας. Ο νεαρός επιθετικός, που ήρθε ως δανεικός από τον ΟΦΗ, στο 49' 'απέφυγε όποιον βρήκε μπροστά του από δεξιά, μπήξε στην περιοχή, αλλά το σουτ που επιχείρησε πέρασε άουτ από το κάθετο δοκάρι. Στο 57', ωστόσο, ανατράπηκε από τον Γιαννιώτη και ο Τσαμπούρης από τον Πειραιά έδειξε το σημείο του πέναλτι. Ο Γιάννης Λουκίνας σημάδεψε σωστά και με το 14ο φετινό του τέρμα έδωσε προβάδισμα στην Καλαμάτα. Στο 70' ο Κωνσταντινόπουλος είδε την κίνηση του Λουκίνα στην περιοχή, με τον έμπειρο επιθετικό να μην μπορεί να αποφύγει τον Λαζάρεφ, που έπεσε στα πόδια του και μπλόκαρε.

Ξανά δίχτυα με Καραϊσκάκη ο Μπακαγιόκο

Ο γκολκίπερ του Καραϊσκάκη έπραξε το ίδιο και στο σουτ του Γρίβα στο 71', έπειτα από κάθετη πάσα του Λουκίνα. Δεν είχε όμως απάντηση στο 72'. Ο Γρίβας εκτέλεσε φάουλ από δεξιά και ο προωθημένος Μπακαγιόκο με κεφαλιά έγραψε το 2-0, σφραγίζοντας την 11η φετινή νίκη και 6η σε 10 ματς στη Μεσσήνη.
Ο αμυντικός της Καλαμάτας είχε σκοράρει και στο ματς του πρώτου γύρου στην Αρτα, χαρίζοντας τότε την πρώτη νίκη στο πρωτάθλημα.

Μπορούσε μεγαλύτερο σκορ

Στο 80' ο Παπατόλιος ξεκινώντας από την άμυνα, κουβάλησε αρκετά μέτρα κάτω από το κέντρο τη μπάλα, δίνοντας δεξιά στο Λουκόνα και αυτός τη γύρισε στην περιοχή για τον αμαρκάριστο Μπόρχες, που σούταρε όμως ψηλά άουτ.

Στο 88' σε αντεπίθεση ο Λουκίνας αντί να τελειώσει μόνος τη φάση, πάσαρε για τον νεοεισελθόντα Κόκκορη, που πλάσαρε όμως άουτ από το κάθετο δοκάρι.
Στο 93' ο Κόκκορης βρέθηκε ξανά σε θέση για γκολ, από σέντρα του Μόζερ, αλλά η κεφαλιά εντός περιοχής, κατέληξε στην αγκαλιά του τερματοφύλακα.
ΚΑΛΑΜΑΤΑ: Ταΐρης, Κωνσταντινόπουλος, Παπατόλιος (91' Λουπάνο), Τσελεπίδης, Μπακαγιόκο, Μόζερ, Ματέους (84' Κόκκορης), Παυλίδης (91' Σκεντεράι), Φελίπε (76' Μπόρχες), Γρίβας (84' Μαβινγκά), Λουκίνας.
ΚΑΡΑΪΣΚΑΚΗΣ: Λαζάρεφ, Πριόνας, Γιαννιώτης, Κριμάρεβιτς, Γαλεάδης (62' Τάμπας), Ντοναλντόνι, Μίλιτς (70' Νταλακούρας), , Κλιγγόπουλος (70' Ζιώβας), Φαν Ιπερεν, Χελοβάνι (76' Κοντοπούλης), Πέδρο.