Δευτέρα, 28 Μαρτίου 2022 10:32

ΖΑΚΥΝΘΟΣ – ΚΑΛΑΜΑΤΑ 1-1: Στο 94’ έχασε τη νίκη με αμφισβητούμενο πέναλτι (βίντεο)

Παρά την καλή εικόνα και τις πολλές ευκαιρίες η Καλαμάτα πέταξε δύο βαθμούς χθες στην Ζάκυνθο, όπου έμεινε στο 1-1 με την ομώνυμη ομάδα.

Παρά τις πολλές απουσίες (Μπακαγιόκο, Ματέους τιμωρημένοι, Μόζερ τραυματίας, Γρίβας Εθνική Ελπίδων, Τσελεπίδης προσωπικοί λόγοι), αλλά και το σοκ από την απώλεια των 4 βαθμών στην υπόθεση με τις κάρτες υγείας στο ματς με το Λεβαδειακό η Καλαμάτα, κυριάρχησε στη μεγαλύτερη διάρκεια του αγώνα, πέτυχε ένα γκολ με το μόνιμο σκόρερ Γιάννη Λουκίνα στο 32’ αλλά στο υπόλοιπο διάστημα του αγώνα δεν κατάφερε να σκοράρει άλλη φορά και να φύγει με τη νίκη. Σε ανάλογες περιπτώσεις κυριαρχεί ο άγραφος νόμος του ποδοσφαίρου, που θέλει μία ομάδα που χάνει σωρεία ευκαιριών, να το δέχεται. Ετσι και έγινε με την Καλαμάτα να δέχεται το γκολ στο 4ό λεπτό των καθυστερήσεων και μάλιστα με πέναλτι. Βέβαια σε αυτό σημαντική συμβολή είχε και ο τερματοφύλακας της Ζακύνθου Γιόνας Μέντεζ, ο οποίος με τις επεμβάσεις του κράτησε το σκορ στο 0-1 μέχρι τις καθυστερήσεις.
Πλέον η προσπάθεια για να διεκδικήσει την πρώτη θέση έγινε πάρα πολύ δύσκολη και θα χρειαστεί ένα θαύμα για να έχει ελπίδες. Εχει δύσκολα παιχνίδια να δώσει και θα πρέπει να μην έχει απώλειες βαθμών αν θέλει να έχει ελπίδες.
Την πρώτη συμμετοχή τη φετινή σεζόν, είχε ο Θεόδωρος Καρούτης που μπήκε αλλαγή στα τελευταία λεπτά του αγώνα επιστρέφονται σε δράση μετά από σχεδόν 8 μήνες.

Φάσεις - γκολ

Στο 1’ ο Μπόρχες μπήκε στην περιοχή από τα πλάγια αριστερά έκανε το σουτ και έστειλε την μπάλα άουτ ελάχιστα από το κάθετο δοκάρι. Στο 5’ Μεγάλη ευκαιρία για την Καλαμάτα, ο Κωνσταντινόπουλος έκανε όμορφη σέντρα από τα δεξιά, ο Λουκίνας κινήθηκε στην πορεία της μπάλας έπιασε την κεφαλιά για να μπλοκάρει ο Μέντεζ. Στο 13’ ο Λουκίνας έφυγε πίσω από τους αμυντικούς της Ζάκυνθου, όμως πρόλαβε ο Καλλιβωκάς, που τον πίεσε με αποτέλεσμα να χάσει την ισορροπία του και δεν κατάφερε να απειλήσει την εστία του Μέντεζ. Ενα λεπτό μετά ισάριθμα σουτ από Τσαγκαλίδη και Μπόρχες αποκρούστηκαν από τους αμυντικούς. Στο 16’ ο Λουκίνας έφυγε στην αντεπίθεση και σούταρε για να μπλοκάρει ο Μέντεζ. Στο 25’ σε σέντρα του Τσιμέλι, ο Νικολακόπουλος έκανε το σουτ, αλλά ο Μαβινγκά, πρόλαβε έβαλε την κόντρα και απεσόβησε τον κίνδυνο. Στο 28’ φάουλ του Νικολακόπουλου ο Καράμι έπιασε την κεφαλιά, όχι όπως θα ήθελε και δεν κατάφερε να απειλήσει την εστία του Ταΐρη. Στο επόμενο λεπτό σουτ του Τσαγκαλίδη, ο Μέντεζ απέκρουσε σε κόρνερ. Στο 30’ σουτ του Αναστασόπουλου, η μπάλα κάπου κόντραρε και έφτασε στον Λουπάνο, αλλά πριν σουτάρει πρόλαβε ο Μέντες και έδιωξε κόρνερ. Στο 32’ ο Κωνσταντινόπουλος έφτασε από τα πλάγια στην περιοχή έκανε τη σέντρα σχεδόν στην καρδιά της άμυνας της Ζακύνθου και ο Λουκίνας με καρφωτή κεφαλιά την έστειλε στα δίχτυα κάνοντας έτσι το 0-1. Στο 38’ ο Λουκίνας με σουτ δεν κατάφερε να νικήσει τον Μέντεζ που μπλόκαρε. Στο 41’ ο Παπατόλιος προσπάθησε να σκοράρει με σουτ, στην πορεία της μπάλας κινήθηκε ο Φελίπε, που έκανε την κεφαλιά, χωρίς να ανησυχήσει τον Μέντεζ που μπλόκαρε. Στο 46’ ο Ζε Ενόσο, που είχε περάσει αλλαγή στο ματς, στην πρώτη του επαφή κέρδισε τις κόντρες και έκανε το δυνατό σουτ για να αποκρούσει ο Ταΐρης με το στήθος. Στο 50’ ο Φελίπε με πλάτη στην εστία γύρισε σούταρε για να μπλοκάρει ο Μέντεζ. Δύο λεπτά μετά και πάλι ο Φελίπε επιχείρησε να σκοράρει, αλλά δεν βρήκε στόχο. Στο 54’ ο Λουκίνας με σουτ έστειλε την μπάλα ψηλά άουτ. Στο 56’ μετά από κόρνερ ο Κωνσταντινόπουλος στο πίσω δοκάρι δεν κατάφερε να σουτάρει, η μπάλα έφτασε στον Φελίπε ο οποίος με ανάποδο ψαλίδι έστειλε την μπάλα άουτ. Στο 58’ ο Τσιμέλι με σουτ έστειλε την μπάλα άουτ πάνω από το οριζόντιο δοκάρι. Στο 62’ τριπλή ευκαιρία για την Καλαμάτα για να πετύχει δεύτερο γκολ. Συγκεκριμένα σέντρα του Κωνσταντινόπουλου ο Λουκίνας έκανε την κεφαλιά απέκρουσε ο Μέντεζ, η μπάλα έφτασε στον Φελίπε που πλάσαρε για να αποκρούσει και πάλι ο τερματοφύλακας. Η μπάλα δεν απομακρύνθηκε και ο Τσαγκαλίδης με πλασέ έστειλε την μπάλα άουτ. Στο 69’ μετ από εξαιρετικό συνδυασμό Παυλίδη και Σκεντεράϊ, ο πρώτος σούταρε από καλή θέση, αλλά δεν βρήκε στόχο. Στο 78’ άλλαξαν την μπάλα ο Σκεντεράι με τον Φελίπε, ο πρώτος έκανε το πλασέ για να μπλοκάρει την μπάλα ο Μέντεζ.Στο 82’ σε σέντρα του Κωνσταντινόπουλου, ο Φελίπε κινήθηκε στην πορεία της μπάλας έκανε την προβολή, αλλά ο Μέντεζ εκτινάχθηκε στη δεξιά γωνία και έδιωξε σωτήρια σε κόρνερ. Στο 83’ από κόρνερ του Παυλίδη, ο Λουκίνας έκανε την κεφαλιά προ του Μέντεζ, αλλά έστειλε την μπάλα άουτ δίπλα από το κάθετο δοκάρι. Στο 88’ ο Κάρδαρης με κεφαλιά έστειλε την μπάλα να φύγει άουτ πάνω από το οριζόντιο δοκάρι. Στο 90’ φάουλ του Παυλίδη με πάσα για τον Λουπάνο, αυτός προσπάθησε σουτάρει στην κίνηση, αλλά η μπάλα κατέληξε άουτ. Στο 93’ ο διαιτητής Κουτσιαύτης σφύριξε πέναλτι σε μαρκάρισμα του Ρουκούα από τον Αναστασόπουλο. Το εκτέλεσε ο Τσιμέλι προς το κέντρο της εστίας, ο Ταΐρης έπεσε και απέκρουσε, όμως στην επαναφορά ο Τσιμέλι ήταν εύστοχος και “έγραψε” το 1-1.

Στο 95’ σέντρα του Κωνσταντινόπουλου, ο Μέντεζ έκανε άστοχη έξοδο και η μπάλα έφτασε στον Κόκκορη, αυτός σούταρε για να διώξουν οι αμυντικοί.

Το παιχνίδι διαιτήτευσε ο Κουτσιαύτης (Άρτας) με βοηθούς διαιτητές τους Κόλλια (Ηπείρου), Τριανταφύλλου (Αρκαδίας).
ΖΑΚΥΝΘΟΣ: Μέντεζ, Καράμι, Κούνια (46′ Ζε Εσόνο), Άργκους (74' λ.τρ. Κάρδαρης), Καλλιβωκάς, Κιτόκο, Νικολακόπουλος, Οντόνε, Μπαζάν (70′ Ρουκουά), Τσιμέλι (96’ Ηλιού), Σούρμπης (46′ Λάμπογλου).
ΚΑΛΑΜΑΤΑ: Ταΐρης, Κωνσταντινόπουλος, Λουπάνο, Αναστασόπουλος, Μαβινγκά (86′ Καρούτης), Παπατόλιος, Τσαγκαλίδης (75’ λ.τρ. Κόκκορης), Παυλίδης, Χέρμπερτ, Μπόρχες (58’ λ.τρ. Σκεντεράϊ), Λουκίνας.