Τετάρτη, 13 Μάρτιος 2013 18:42

Στους 4 του κυπέλλου ο Αστέρας Τρίπολης, 3-1 τον Πλατανιά

Ο Αστέρας Τρίπολης νίκησε και στο δεύτερο ματς τον Πλατανιά και προκρίθηκε πανηγυρικά στους 4 του κυπέλλου Ελλάδας. Ο Αστέρας είχε κερδίσει 2-1 στα Χανιά στο πρώτο ματς και σήμερα επικράτησε με 3-1 στην Τρίπολη. Στον ημιτελικό θα αντιμετωπίσει σε διπλό ματς τον ΠΑΟΚ ενώ στον άλλο ημιτελικό θα παίξουν Ολυμπιακός και Πανθρακικός.

Το φιλμ του αγώνα

88' 3-1. Ο Καλαματιανός Χρήστος Καλαντζής με ωραία προσπάθεια και πλασέ πετυχαίνει το 3-1 και σφραγίζει την πρόκριση για τον Αστέρα.

84' Πάμε για το τέλος, παραμένει το 2-1, ο Πλατανιάς θέλει δύο γκολ για να πάρει την πρόκριση.

74' Ελέγχει πια το ματς και την πρόκριση ο Αστέρας, παραμένει το 2-1.

65 2-1 ο Αστέρας με κεφαλιά του Ντε Μπλάσις, πολύ κοντά στην πρόκριση πλέον οι Αρκάδες.

59' Παραμένει το 1-1 χωρίς κάτι σημαντικό στο β' μέρος.

46' Ξεκίνησε το δεύτερο ημίχρονο στην Τρίπολη.

45' Τελείωσε με 1-1 το πρώτο ημίχρονο με τα γκολ του Ουσέρο στο 38' και του Μιρτσέτα με πέναλτι στο 40'. Ο Αστέρας πρέπει να προσέξει πλέον καθώς ο Πλατανιάς θέλει ένα γκολ για να πάει το ματς στην παράταση. Θυμίζουμε ότι στο πρώτο ματς στα Χανιά, ο Αστέρας είχε νικήσει με 2-1.

41' 1-1. Ο Μιρτσέτα εκτέλεσε εύστοχα το πέναλτι και ισοφάρισε.

40' Πέναλτι κέρδισε ο Πλατανιάς σε μαρκάρισμα του Μπαρτολίνι στον Γιακουμάκη.

38' 1-0. Γκολ ο Αστέρας, με τον Ουσέρο. Συνδυάστηκαν Καλατζής και Ντε Μπλάσις, η μπάλα έφτασε στον Ουσέρο και αυτός με ωραίο πλασέ πέτυχε το 1-0.

30' Παραμένει το 0-0, ο Τσιώλης έκανε ήδη κάποιες εσωτερικές αλλαγές θέλοντας να κάνει πιο επιθετική την ομάδα του.

28' Απευθείας εκτέλεση φάουλ από τον Μιρτσέτα, ο Μπατής μπλοκάρει την μπάλα στην αριστερή του γωνία

13' Πάντα στο 0-0, λίγος κόσμος στο γήπεδο και λίγα πράγματα στο ξεκίνημα του αγώνα.

- Οι 11άδες των ομάδων

AΣΤΕΡΑΣ: Μπατής, Γιαλούσης, Φορμίκα, Μπαρτολίνι, Αλβάρεζ, Ουσέρο, Χουανίτο, Έγκον, Ντε Μπλάσις, Κάφα, Καλαντζής.

ΠΛΑΤΑΝΙΑΣ: Κηπουρός, Αργυρόπουλος, Τζανής, Ποτουρίδης Κουρτεσιώτης, Στόλερ, Δέντσας, Μιρτσέτα, Γιακουμάκης, Γιάννου, Ονιέμα

- Μετά την νίκη με 2-1 στον πρώτο αγώνα στα Χανιά, ο Αστέρας Τρίπολης θα προσπαθήσει να σφραγίσει την πρόκριση για την ημιτελική φάση του Κυπέλλου Ελλάδας.
Σε περίπτωση πρόκρισης, στον ημιτελικό ο Αστέρας θα αντιμετωπίσει τον ΠΑΟΚ, ο οποίος έχει πάρει ήδη την πρόκριση.