Τετάρτη, 13 Μάρτιος 2013 18:44

Πρωταθλήτρια η μικτή παίδων της Μεσσηνίας

Με τον καλύτερο τρόπο ολοκληρώθηκε το Ενωσιακό Πρωτάθλημα ποδοσφαίρου για τις μικτές ομάδες παίδων και νέων της Μεσσηνίας. Αμφότερες νίκησαν σήμερα εκτός έδρας τις αντίστοιχες της Αρκαδίας, με τους παίδες να αναδεικνύονται πρωταθλητές και τους νέους να τερματίζουν στη 2η θέση του ομίλου τους, έπειτα από την ήττα της Αργολίδας από την πρωταθλήτρια Κορινθία.
Οι παίδες έπαιρναν τον τίτλο, ακόμα και με ισοπαλία, αλλά έπαιξαν μόνο για τη νίκη και την πήραν δίκαια με 1-0.
Στους νέους, η Μεσσηνία έκανε ότι ήθελε μέσα στο γήπεδο και νίκησε με το εντυπωσιακό 9-2, με τον Μουλιάτο να σημειώνει καρέ τερμάτων.
Και τα δύο παιχνίδια έγιναν στα βοηθητικά γήπεδα του Αστέρα Τρίπολης στην Τρίπολη.
Να σημειωθεί ότι στην αποστολή της Μεσσηνίας εκτός από τους προπονητές Αγγελο Σκαφιδά,  Αλέκο Τσατά και Παναγιώτη Δρούγα, ήταν ο έφορος των μικτών ομάδων Κώστας Κανελλόπουλος, ο γιατρός Γιάννης Στεφανούρης και ο Αγγελος Γεωργόπουλος που ήταν επί σειρά ετών υπεύθυνος των μικτών.
Η ταυτότητα των χθεσινών αγώνων έχει ως εξής:

Παίδες

ΑΡΚΑΔΙΑ - ΜΕΣΣΗΝΙΑ 0-1
Η Μεσσηνία ήταν η μεγάλη νικήτρια στο παιχνίδι που θα έκρινε την πρώτη θέση στους παίδες. Το μοναδικό γκολ σημείωσε ο Αντεμάι με σουτ μέσα από την περιοχή στο 70'. Οι φιλοξενούμενοι ήταν ανώτεροι και είχαν ευκαιρίες να σκοράρουν νωρίτερα. Η Αρκαδία ήθελε μόνο νίκη για τον τίτλο, αλλά δεν μπόρεσε να πάρει ούτε το βαθμό.
ΑΡΚΑΔΙΑ: Δ. Τσιόσης, Κουρτέσης, Αντωνίου, Σιδέρης, Γεωργόπουλος, Ανδριανόπουλος, Γ. Νικίας,  Δ. Νικίας, Γεωργόπουλος (59' Δράνιας, 72' Γιαννόπουλος), Κοντογιαννόπουλος, Αλογογιάννης (49' Δημαρέλης).
ΜΕΣΣΗΝΙΑ: Εξαρχάκος, Γιάννης, Τσιλιγωνέας (73' Τριάντος), Δούβας, Ζαγαρέλος, Γλέζος, Παπαθεοδώρου, Βέλμαχος, Ζαραφέτας (60' Πλαγιανός), Σαρδέλης (55' Αντεμάι), Αλεξανδρόπουλος.

Νέοι

ΑΡΚΑΔΙΑ - ΜΕΣΣΗΝΙΑ 2-9
Με πρωταγωνιστή τον Μουλιάτο που πέτυχε 4 γκολ η Μεσσηνία νίκησε με το ευρύ 9-2 την Αρκαδία, η οποία δεν μπορούσε να ακολουθήσει τον ρυθμό του αγώνα. Ενδεικτικό ότι στο ημίχρονο το σκορ ήταν 2-5. Μόλις στο 4' έγινε το 0-1 με απευθείας εκτέλεση κόρνερ του Γεωργιόπουλου. Στο επόμενο λεπτό ο Μακρής είχε δοκάρι και στο 7' η Αρκαδία ισοφάρισε, αλλά το 1-1 κράτησε μόνο δύο λεπτά. Ο Κουκούτσης έκανε στο 9' το 1-2 και στο 13' ο Μακρής το 1-3. Στο 17' έγινε το 1-4 από το Χελά και στο 25' το 1-5 από το Μουλιάτο για να σημειωθεί στο 34' το 2-5.
Στην επανάληψη ο Μουλιάτος βρήκε δίχτυα στο 50' για το 2-6 και ο Σταματόπουλος στο 55' για το 2-7, για να ακολουθήσουν δύο ακόμα τέρματα από το Μουλιάτο στο 60' (2-8) και στο 65' που διαμόρφωσαν το τελικό σκορ.
ΑΡΚΑΔΙΑ: Δρούκας, Παπαγγελής, Τσιώλης, Κοτσέλας, Τζεβελέκος, Κολοβός (46' Γιαννόπουλος), Σακελλαράκης, Οικονομάκης (73' Παύλος), Σίλλας, Καρατζαφέρης, Χείλαρης.
ΜΕΣΣΗΝΙΑ: Γαβράς, Γεωργιόπουλος, Αναγνωστόπουλος, Πούπουζας, Μακρής, Νικολόπουλος, Μουλιάτος, Δημητρίου (53' Στυλιανόπουλος), Σταθόπουλος (56' Χαρμπίλας), Κουκούτσης, Χελάς (43' λ.τρ. Σταματόπουλος).