Δευτέρα, 15 Σεπτέμβριος 2014 12:44

Ποδόσφαιρο: Οι όμιλοι και το πρόγραμμα της β' φάσης του Κυπέλλου Ελλάδας

Γράφτηκε από τον

Με τους «μεγάλους» του ελληνικού ποδοσφαίρου να είναι ακλόνητα φαβορί για την πρόκριση στους «16» του κυπέλλου Ελλάδας, διεξήχθη σήμερα στα γραφεία της ΕΠΟ, η κλήρωση για την Β` φάση του θεσμού.

Ο Ολυμπιακός κληρώθηκε στον 1ο όμιλο με αντιπάλους τον Πανιώνιο, τον Φωστήρα και την Παναχαϊκή, ο ΠΑΟΚ στον 2ο όμιλο, όπου θα αντιμετωπίσει ΠΑΣ Γιάννινα, Κέρκυρα και Απόλλωνα Καλαμαριάς, και ο Παναθηναϊκός στον 8ο, με αντιπάλους Παναιτωλικό, Χανιά και Ολυμπιακό Βόλου. Οσον αφορά την ΑΕΚ, κληρώθηκε στον 5ο όμιλο με Ατρόμητο, Πανθρακικό και Ηρακλή Ψαχνών, ενώ ο πιο «ανοικτός» όμιλος είναι ο 6ος, όπου συμμετέχουν ο Εργοτέλης, η Βέροια, η Ερμιονίδα και ο Απόλλων Σμύρνης.

Αναλυτικά οι οκτώ όμιλοι, διαμορφώθηκαν ως εξής:

1ος όμιλος

==========

Ολυμπιακός

Πανιώνιος

Φωστήρας 

Παναχαϊκή

 

2ος όμιλος

==========

ΠΑΟΚ

ΠΑΣ Γιάννινα 

Κέρκυρα

Απόλλων Καλαμαριάς

 

3ος όμιλος

========== 

ΟΦΗ

Ξάνθη

Νίκη Βόλου

Ζάκυνθος

 

4ος όμιλος

========== 

Λεβαδειακός

Πλατανιάς

Εθνικός Σερρών

Ηρακλής

 

5ος όμιλος

==========

Ατρόμητος

Πανθρακικός

ΑΕΚ

Ηρακλής Ψαχνών

 

6ος όμιλος

==========

Εργοτέλης 

Βέροια

Ερμιονίδα

Απόλλων Σμύρνης

 

7ος όμιλος

==========

Αστέρας Τρίπολης 

Καλλονή

Τύρναβος

Αιγινιακός

 

8ος όμιλος

==========

Παναθηναϊκός

Παναιτωλικός 

Χανιά

Ολυμπιακός Βόλου

Οι αγώνες είναι μονοί και την πρόκριση στην επόμενη φάση του θεσμού, θα πάρουν οι πρώτες δύο ομάδες από κάθε όμιλο.

 

ΤΟ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ

1ος όμιλος

==========

1η αγωνιστική (23/24/25 Σεπτεμβρίου)

====================================

Πανιώνιος-Φωστήρας

Παναχαϊκή-Ολυμπιακός

 

2η αγωνιστική (28/29/30 Οκτωβρίου)

==================================

Ολυμπιακός-Πανιώνιος

Φωστήρας-Παναχαϊκή

 

3η αγωνιστική (02/03/04 Δεκεμβρίου)

===================================

Φωστήρας-Ολυμπιακός

Πανιώνιος-Παναχαϊκή

 

2ος όμιλος

==========

1η αγωνιστική (23/24/25 Σεπτεμβρίου)

====================================

ΠΑΣ Γιάννινα-Κέρκυρα

Απόλλων Καλαμαριάς-ΠΑΟΚ

 

2η αγωνιστική (28/29/30 Οκτωβρίου)

==================================

ΠΑΟΚ-ΠΑΣ Γιάννινα

Κέρκυρα-Απόλλων Καλαμαριάς

 

3η αγωνιστική (02/03/04 Δεκεμβρίου)

===================================

Κέρκυρα-ΠΑΟΚ

ΠΑΣ Γιάννινα-Απόλλων Καλαμαριάς

 

3ος όμιλος

==========

1η αγωνιστική (23/24/25 Σεπτεμβρίου)

====================================

Ξάνθη-Νίκη Βόλου

Ζάκυνθος-ΟΦΗ

 

2η αγωνιστική (28/29/30 Οκτωβρίου)

==================================

ΟΦΗ-Ξάνθη

Νίκη Βόλου-Ζάκυνθος

 

3η αγωνιστική (02/03/04 Δεκεμβρίου)

===================================

Νίκη Βόλου-ΟΦΗ

Ξάνθη-Ζάκυνθος

 

4ος όμιλος

==========

1η αγωνιστική (23/24/25 Σεπτεμβρίου)

====================================

Πλατανιάς-Εθνικός Σερρών

Ηρακλής-Λεβαδειακός

 

2η αγωνιστική (28/29/30 Οκτωβρίου)

==================================

Λεβαδειακός-Πλατανιάς

Εθνικός Σερρών-Ηρακλής

 

3η αγωνιστική (02/03/04 Δεκεμβρίου)

===================================

Εθνικός Σερρών-Λεβαδειακός

Πλατανιάς-Ηρακλής

 

5ος όμιλος

==========

1η αγωνιστική (23/24/25 Σεπτεμβρίου)

====================================

Πανθρακικός-ΑΕΚ

Ηρακλής Ψαχνών-Ατρόμητος

 

2η αγωνιστική (28/29/30 Οκτωβρίου)

==================================

Ατρόμητος-Πανθρακικός

ΑΕΚ-Ηρακλής Ψαχνών

 

3η αγωνιστική (02/03/04 Δεκεμβρίου)

===================================

ΑΕΚ-Ατρόμητος

Πανθρακικός-Ηρακλής Ψαχνών

 

6ος όμιλος

==========

1η αγωνιστική (23/24/25 Σεπτεμβρίου)

====================================

Βέροια-ΑΕ Ερμιονίδας

Απόλλων Σμύρνης-Εργοτέλης

 

2η αγωνιστική (28/29/30 Οκτωβρίου)

==================================

Εργοτέλης-Βέροια

ΑΕ Ερμιονίδας-Απόλλων Σμύρνης

 

3η αγωνιστική (02/03/04 Δεκεμβρίου)

===================================

ΑΕ Ερμιονίδας-Εργοτέλης

Βέροια-Απόλλων Σμύρνης

 

7ος όμιλος

==========

1η αγωνιστική (23/24/25 Σεπτεμβρίου)

====================================

Καλλονή-Τύρναβος

Αιγινιακός-Αστέρας Τρίπολης

 

2η αγωνιστική (28/29/30 Οκτωβρίου)

==================================

Αστέρας Τρίπολης-Καλλονή

Τύρναβος-Αιγινιακός

 

3η αγωνιστική (02/03/04 Δεκεμβρίου)

===================================

Τύρναβος-Αστέρας Τρίπολης

Καλλονή-Αιγινιακός

 

8ος όμιλος

==========

1η αγωνιστική (23/24/25 Σεπτεμβρίου)

====================================

Παναιτωλικός-Χανιά

Ολυμπιακός Βόλου-Παναθηναϊκός

 

2η αγωνιστική (28/29/30 Οκτωβρίου)

==================================

Παναθηναϊκός-Παναιτωλικός

Χανιά-Ολυμπιακός Βόλου

 

3η αγωνιστική (02/03/04 Δεκεμβρίου)

===================================

Χανιά-Παναθηναϊκός

Παναιτωλικός-Ολυμπιακός Βόλου

ΑΠΕ-ΜΠΕ

  1. ΠΡΟΣΦΑΤΑ
  2. ΔΗΜΟΦΙΛΗ
  3. ΕΛΕΥΘΕΡΙΑ