Τρίτη, 20 Σεπτέμβριος 2022 12:25

Με Προοδευτική στο Κύπελλο Ελλάδας η Καλαμάτα (βίντεο)

Γράφτηκε από τον
Με Προοδευτική στο Κύπελλο Ελλάδας η Καλαμάτα (βίντεο)

 

Η Προοδευτική θα είναι η πρώτη αντίπαλος της Καλαμάτας για την φετινή αγωνιστική περίοδο μετά την κλήρωση της 3ης και της 4ης φάσης του Κυπέλλου Ελλάδας, που διεξήχθη χθες.

Οι δύο ομάδες θα διασταυρώσουν τα ξίφη τους σε νοκ άουτ αναμέτρηση στο Δημοτικό Στάδιο Καλαμάτας την Τετάρτη 28 Σεπτεμβρίου. Η νικήτρια ομάδα αυτού του ζευγαριού θα περάσει χωρίς αγώνα στην 5η φάση, στην οποία θα μπουν και ομάδες της Superleague. Να σημειωθεί πως η Προοδευτική επέστρεψε φέτος στη δεύτερη κατηγορία και θα είναι αντίπαλος της “Μαύρης Θύελλας” και στο νότιο όμιλο της Super League 2, με το ματς του α’ γύρου να είναι τη 12η αγωνιστική εντός έδρας.

Επτά αγώνες σήμερα

Σήμερα υπάρχει δράση στο Κύπελλο Ελλάδας με δέκα αναμετρήσεις για τη 2η φάση του θεσμού.
Αναλυτικά το σημερινό πρόγραμμα:
ΑΕ Ποντίων Κοζάνης - ΠΟ Ελασσόνας
Βύρων Καβάλας - ΠΟ Φήκης
Αστήρ Σταυρού – Βατανιακός
Αστέρας Πετρίτη - Απόλλων Παραλιμνίου
ΑΕΡ Αφάντου - Διαγόρας Βραχνείκων
Ηλιούπολη - Ερμής Μελιγούς
ΠΑΟ Βάρδας – Πανελευσινιακός
Ολα τα παιχνίδια θα ξεκινήσουν στις 4 μ.μ.
Σε άλλη ημερομηνία θα διεξαχθούν οι νοκ άουτ αναμετρήσεις
Αρης Βούλας / Νέα Αρτάκη - Ναυπακτιακός Αστέρας, Πανθρακικός - ΠΟ Αλεξανδρούπολης και Αλμυρός - Απόλλων Ευπαλίου.
Χωρίς αγώνα στην 3η φάση έχουν περάσει Ιωνικός Ιωνίας, ΠΑΟΚ Κρηστώνης, Αγιος Νικόλαος, Τηλυκράτης Λευκάδας.

Αναλυτικά το πρόγραμμα της 3ης και φάσης του Κυπέλλου Ελλάδας:
(28 Σεπτεμβρίου 2022)
Τηλυκράτης Λευκάδας - ΟΦ Ιεράπετρας
ΠΑΟΚ Κρηστώνης - Πανθρακικός / ΠΟ Αλεξανδρούπολης
Βέροια - Κισσαμικός
Ηρακλής - Νίκη Βόλου
Μακεδονικός - Αναγέννησης Καρδίτσας
Νικητής Αρης Βούλας / Νέα Αρτάκη // Ναυπακτιακός Αστέρας – Λάρισα
Αστήρ Σταυρού / Βατανιακός - Αλμωπός Αριδαίας
Βύρων Καβάλας / ΠΟ Φήκης - Παναχαϊκή
Καλαμάτα - Προοδευτική
Απόλλων Σμύρνης - Κηφισιά
Διαγόρας Ρόδου - Απόλλων Πόντου
Αιγάλεω - Πανσερραϊκός
Αγιος Νικόλαος - Επισκοπή
Αλμυρός / Απόλλων Ευπαλίου - ΑΕ Ποντίων Κοζάνης / ΠΟ Ελασσόνας
Ηλιούπολη / Ερμής Μελιγούς - Καλλιθέα
Ιωνικός Ιωνίας - ΑΕΡ Αφάντου / Διαγόρας Βραχνείκων
Απόλλων Λάρισας - Εργοτέλης

Το πρόγραμμα της 4ης φάσης (8 Οκτωβρίου 2022)

Τυληκράτης Λευκάδας /ΟΦ Ιεράπετρας - Απόλλων Σμύρνης / Κηφισία
Θεσπρωτός - Βέροια / Κισσαμικός
Μακεδονικός / Αναγέννηση Καρδίτσας - Διαγόρας Ρόδου / Απόλλων Πόντου
Απόλλων Λάρισας / Εργοτέλης - Ηλιούπολη / Ερμής Μελιγούς // Καλλιθέα
Ηρακλής / Νίκη Βόλου - Αγιος Νικόλαος // Επισκοπή
Αλμυρός / Απόλλων Ευπαλίου // ΑΕ Ποντίων Κοζάνης / ΠΟ Ελασσόνας - ΠΑΟΚ Κρηστώνης / Πανθρακικός // ΠΟ Αλεξανδρούπολης

Χωρίς αγώνα στην 5η φάση προκρίνονται:

Νικητής Βύρων Καβάλας - ΠΟ Φήκης - Παναχαϊκή
Νικητής Αρης Βουλας / Νέα Αρτάκη // Λάρισα
Νικητής Αιγάλεω – Πανσερραϊκός
Νικητής Ιωνικός Ιωνίας / ΑΕΡ Αφάντου - Διαγόρας Βραχνέικων
Νικητής ΠΑΟ Βάρδας - Πανελευσινιακός
Νικητής Καλαμάτα - Προοδευτική
Νικητής Αστέρας Πετρίτη - Απόλλων Παραλιμνίου
Νικητής Αστήρ Σταυρού / Βατανιακός - Αλμωπός Αριδαίας
Στην κληρωτίδα της 5ης φάσης μαζί με όποιες ομάδες θα προκριθούν από την παραπάνω διαδικασία θα μπουν και οι 10 από τις 14 ομάδες της Superleague (εξαιρούνται Αρης, Ολυμπιακός, ΠΑΟΚ και Παναθηναϊκός).

Δείτε το βίντεο της κλήρωσης της 3ης και 4ης φάσης: 

 

  1. ΠΡΟΣΦΑΤΑ
  2. ΔΗΜΟΦΙΛΗ
  3. ΕΛΕΥΘΕΡΙΑ