Πέμπτη, 10 Νοέμβριος 2022 14:16

ΤΟΠΙΚΟ ΠΟΔΟΣΦΑΙΡΟ: Την Κυριακή το ντέρμπι Πάμισος – Εράνη

Γράφτηκε από τον
ΤΟΠΙΚΟ ΠΟΔΟΣΦΑΙΡΟ: Την Κυριακή το ντέρμπι Πάμισος – Εράνη

Συνεχίζεται το προσεχές Σαββατοκύριακο το πρωτάθλημα της Α’ τοπικής με τη διεξαγωγή της 4ης αγωνιστικής.

Η επιτροπή πρωταθλήματος της ΕΠΣΜ έκανε γνωστό το πρόγραμμα και... ευχή όλων είναι να διεξαχθούν κανονικά όλα τα παιχνίδια. Κι αυτό γιατί έχουμε ήδη δύο αναβολές αγώνων (Τέλλος Αγρας – Κορώνη και Ομόνοια – Σπερχογεία) την περασμένη αγωνιστική, χωρίς η Ενωση να έχει ενημερώσει εγκαίρως για τις εν λόγω αναβολές και ενώ είχαν γίνει και ορισμοί διαιτητών.

Οι αναβολές έγιναν εξαιτίας προβλημάτων που αντιμετωπίζουν ακόμη ορισμένα σωματεία με το Μητρώο της ΓΓΑ και μένει να δούμε αν θα διεξαχθούν κανονικά όλες οι αναμετρήσεις το προσεχές Σαββατοκύριακο.
Από το πρόγραμμα ξεχωρίζει το ντέρμπι Πάμισος – Εράνη που θα διεξαχθεί την Κυριακή στο Δημοτικό Στάδιο Μεσσήνης στις 5 το απόγευμα, υπό το φως των προβολέων.
Το μοναδικό ματς που θα γίνει Σάββατο είναι το Πανθουριακός – Αβία και όλα τα άλλα προγραμματίστηκαν για την Κυριακή το μεσημέρι.

Ορίστηκαν παιχνίδια σε Α1 και Β' τοπική

Από εκεί και πέρα ορίστηκαν και παιχνίδια για την Α1 και Β’ τοπική κατηγορία για το προσεχές Σαββατοκύριακο.
Και σε αυτή την περίπτωση ευχή όλων είναι να υπάρξει πράγματι πρεμιέρα σε αυτά τα πρωταθλήματα και να μην έχουμε νέες αναβολές την τελευταία στιγμή, γιατί το πρόγραμμα έχει συμπιεστεί και η αναμονή των ομάδων είναι μεγάλη.
Αξίζει να σημειωθεί πως στην Α1 τοπική δεν ορίστηκαν τα παιχνίδια Ερασιτέχνες Καλαμάτας – Ολυμπιακός Διαβολιτσίου και Ηρακλής Κυπαρισσίας – Ολυμπιακός Καλαμάτας.
Αναλυτικά το πρόγραμμα στις τρεις τοπικές κατηγορίες:

Α’ ΤΟΠΙΚΗ

4η αγωνιστική
Απόλλωνας Καλαμάτας – ΠΑΣ Ράχη 0-3 (α.α.)
Σάββατο 12/11
Πανθουριακός – Α.Ε. Αβίας
Γήπεδο Μεσσηνιακού

Κυριακή 13/11
Σπερχογεία – Κυπαρισσία
Γήπεδο Σπερχογείας “Π. Γεωργανάς”
Μεθώνη – Ομόνοια
Γήπεδο Μεθώνης
Ηρακλής Καλαμάτας – Αστέρας Αρφαρών
Γήπεδο “Π. Μπαχράμης”
Καλό Νερό – Ολυμπιακός Ανάληψης
Γήπεδο Κυπαρισσίας
Ακρίτας Κορώνης – Εθνικός Μελιγαλά
Γήπεδο Κορώνης
Α.Ε. Μάνης – Τέλλος Αγρας
Γήπεδο Κάμπου
Πάμισος – Εράνη
Γήπεδο Μεσσήνης
* Ολα τα παιχνίδια θα ξεκινήσουν στις 3 μ.μ., εκτός από το Πάμισος – Εράνη που θα ξεκινήσει στις 5 μ.μ.


Α1 ΤΟΠΙΚΗ
1η αγωνιστική
Σάββατο 12/11
Θύελλα Μερόπης - Βλαχόπουλο
Γήπεδο Δωρίου
Α.Ε. Λογγάς – Παναθηναϊκός Καλαμάτας
Γήπεδο Λογγάς
Θύελλα Χαρακοπιού – Φοινικούντα
Γήπεδο Ασπροχώματος
Νέος Αρις – Αναγέννηση Παραλίας
Γήπεδο Αριος

Κυριακή 13/11
Δώριο – Ατρόμητος Πλατύ
Γήπεδο Δωρίου
Μιλτιάδης – Α.Ο. Λαϊίκων
Γήπεδο Γαργαλιάνων
Ρεπό: Πανιώνιος Καλαμάτας
* Ολα τα παιχνίδια θα ξεκινήσουν στις 3 μ.μ.

Β’ ΤΟΠΙΚΗ
1η αγωνιστική
1ος όμιλος

Σάββατο 12/11
Δόξα Καλαμάτας – Διαγόρας Κοπανακίου
Γήπεδο “Π. Μπαχράμης”

Κυριακή 13/11
ΠΑΟΚ – Α.Ο. Φυτειάς
Γήπεδο Ασπροχώματος, 11 π.μ.
Μεσσηνιακός – Θύελλα Παραλίας
Γήπεδο Μεσσηνιακού, 11 π.μ.
Νίκη Πλάτης – Πατίστα
Γήπεδο Φιλιατρών, 3 μ.μ.
Κυπάρισσος Τριφυλίας – Νέδουσα Αλαγονίας
Γήπεδο Κυπαρισσίας, 3 μ.μ.
Ρεπό: Κεραυνός Καλαμάτας

2ος όμιλος
Σάββατο 12/11
Καλλιθέα – ΑΕΚ Καλαμάτας
Γήπεδο Καλλιθέας, 3 μ.μ.
Ικαρος – Ακαδημία Πάμισος
Γήπεδο “Π. Μπαχράμης”, 3 μ.μ.

Κυριακή 13/11
Πράσινα Πουλιά – Παπαφλέσσας Χώρας
Γήπεδο “Π. Μπαχράμης”, 11 π.μ.
ΑΠΣ Αρις – Απόλλωνας Πεταλιδίου
Γήπεδο “Γ. Λουκαρέας”, 3 μ.μ.
Δαναός – Αίαντας
Γήπεδο Δυτικής Παραλίας, 3 μ.μ.
Στενωσιά – Νέστωρ Πύλου
Γήπεδο Σουληναρίου, 3 μ.μ.

  1. ΠΡΟΣΦΑΤΑ
  2. ΔΗΜΟΦΙΛΗ
  3. ΕΛΕΥΘΕΡΙΑ