Κυριακή, 15 Ιανουαρίου 2023 18:18

SUPER LEAGUE 2 - B' ΟΜΙΛΟΣ: Τι έγινε στην 11η αγωνιστική

Σε παράσταση για ένα ρόλο μετέτρεψε η Κηφισιά το σαββατιάτικο ντέρμπι της 11ης αγωνιστικής του β΄ ομίλου της SL2 με την Παναχαϊκή.

Η ομάδα των βορείων προαστίων επικράτησε 3-0 των Αχαιών, χάρις στα δύο γκολ του Τετέι (24΄,72΄) και του Κουϊρουκίδη στο 74΄ και συνεχίζει χωρίς απώλειες στο πρωτάθλημα. Η Κηφισιά αναμένεται να πάρει στα χαρτιά τους βαθμούς στα ματς με Ηρόδοτο και Ολυμπιακό Β' και έτσι θα φθάσει τους 30 βαθμούς, ξεφεύγοντας σημαντικά από τους διώκτες της. Την Παρασκευή ο Ολυμπιακός Β' νίκησε με ανατροπή (2-1) την ΑΕΚ Β' και σήμερα ο Απόλλων Σμύρνης δεν έδειξε... έλεος στον ουραγό ΠΑΟ Ρουφ επικρατώντας με 4-1 εκτός έδρας. Η «Ελαφρά Ταξιαρχία» άνοιξε το σκορ στο 15ο λεπτό με σκόρερ τον Χαλίμι από το σημείο του πέναλτι για να ισοφαρίσουν οι γηπεδούχοι με τον Κυριαζή στο 23ο λεπτό. Το χατ τρικ του Μωραϊτη που ακολούθησε (48′ , 57′ , 61′) έδωσε την άνετη νίκη στον Απόλλωνα, που ανέβηκε στη 2η θέση. Ο ΟΦ Ιεράπετρας πήρε το κρητικό ντέρμπι με τα Χανιά (2-0), ενώ χωρίς νικητή τελείωσε το ματς του Αιγάλεω με την Ηλιούπολη (1-1).