Δευτέρα, 23 Ιανουάριος 2023 17:29

SUPER LEAGUE 2: Μοιρασιά (1-1) στη Νέα Σμύρνη για Απόλλωνα και Καλλιθέα (βίντεο)

Με γκολ του Μωραΐτη στο 80', ο Απόλλων Σμύρνης πήρε την ισοπαλία απέναντι στην Καλλιθέα (1-1).

Χωρίς νικητή ολοκληρώθηκε το μεγάλο παιχνίδι της 12ης αγωνιστικής της Super League 2 για τον Νότιο Όμιλο, με τον Απόλλωνα Σμύρνης και την Καλλιθέα να μένουν στο 1-1 στο Δημοτικό γήπεδο της Νέας Σμύρνης.
Ένα αποτέλεσμα που έφερε τους «κυανόλευκους» στην τρίτη θέση του βαθμολογικού πίνακα με 24 πόντους, ισόβαθμους με τη δεύτερη Παναχαϊκή και τον τέταρτο ΟΦ Ιεράπετρας, ενώ από την άλλη, η Καλλιθέα παρέμεινε στην πέμπτη θέση με 20 βαθμούς.
Στο αγωνιστικό κομμάτι, οι φιλοξενούμενοι άνοιξαν το σκορ στο 20ό λεπτό με ωραίο πλασέ του Λουκίνα έπειτα από γύρισμα του Τσιντώνη από τα αριστερά, και ενώ ο Απόλλων είχε δοκάρι δύο λεπτά αργότερα σε προσπάθεια του Κουάδρα.

Στις αρχές του δευτέρου ημιχρόνου, η τύχη γύρισε για ακόμα μία φορά την πλάτη στους γηπεδούχους, αφού το σουτ του Σαντάντ στο 49ο λεπτό σταμάτησε στο δεξί δοκάρι της εστίας του Στρέζου. Τελικώς, ο Απόλλων βρήκε το γκολ της ισοφάρισης στο 80ο λεπτό με κοντινή κεφαλιά του Μωραΐτη, για το τελικό 1-1.

Απόλλων Σμύρνης (Τάτσης): Κότσαρης, Λούι (82′ Κρητικός), Οντόνε, Ντομίνγκες, Τσελεπίδης, Φατιόν (63′ Πατάπης), Μουστακόπουλος (63′ Μ. Περέιρα), Χαλίμι, Κουάδρα (46′ Ερέρα), Μωραΐτης, Καρίμ (68′ Σίγκνεβιτς).

Athens Kallithea (Σίμος): Στρέζος, Τσιντώνης (69′ Ιωαννίδης), Μπουλούλης, Ρέντζας, Σαντάνα (74′ Λάσκαρης), Βασιλούδης (86′ Κύργιας), Λουκίνας (69′ Νίλι), Κυνηγόπουλος, Κολτσίδας, Βλάχος, Ντεμέτριους (86′ Περέιρα).

15. ΠΑΟ Ρουφ 5-30 0
* Εκκρεμεί η απόφαση για το Καλλιθέα – Ολυμπιακός Β’ που διεκόπη στο ημίχρονο λόγω αποχώρησης των “ερυθρόλευκων”
* Εκκρεμεί η απόφαση για το Κηφισιά – Ηρόδοτος, που διεκόπη στο 42’ και για το Ολυμπιακός Β’ - Κηφισιά που διεκόπη στο 22’.
* Εκκρεμούν οι αποφάσεις για τα ματς ΠΑΟ Ρουφ – Επισκοπή, Επισκοπή – Καλλιθέα και Ηρόδοτος – ΑΕΚ Β’.
*Το ρεπό τους έχουν κάνει Καλλιθέα, ΟΦ Ιεράπετρας, Χανιά, Προοδευτική, Επισκοπή, Καλαμάτα, Κηφισιά, Απόλλων Σμύρνης, ΑΕΚ Β’, Ηλιούπολη, Ηρόδοτος και Αιγάλεω.

Πρώτη νίκη για Θεσπρωτό

Στο άλλο παιχνίδι της ημέρας, ο Θεσπρωτός πανηγύρισε την πρώτη του νίκη στη σεζόν έπειτα από έντεκα ανεπυτιχή αποτελέσματα, επικρατώντας με το εμφατικό 6-0 επί του Απόλλωνα Λάρισας!
Η ομάδα του Χουάν Ραμόν Ρότσα κυριάρχησε πλήρως στον αγωνιστικό χώρο, πετυχαίνοντας ωστόσο τέσσερα γκολ στο τελευταίο τέταρτο του αγώνα. Από δύο τέρματα πέτυχαν οι Δρίτσας (7', 47') και Ρούσης (77', 87'), με τους Τσιμόπουλο να κάνει το 5-0 στο 85ο λεπτό από το σημείο του πέναλτι και τον Κωνσταντίνου να διαμορφώνει το τελικό σκορ στο τρίτο λεπτό των καθυστερήσεων.
Νίκη με την οποία ο Θεσπρωτός παρέμεινε στην τελευταία θέση του Βορείου Ομίλου φτάνοντας όμως στους 6 πόντους και στο -3 από τον Απόλλωνα Λάρισας, ο οποίος μετρά αισίως έξι διαδοχικές ήττες.