Πέμπτη, 04 Μαϊος 2023 12:54

ΗΛΙΟΥΠΟΛΗ – ΚΑΛΑΜΑΤΑ 0-1: Νέο διπλό με Ρόβα και Μέντες

Μετά το Ηράκλειο, την Πάτρα και το Ρέθυμνο, η Καλαμάτα πέρασε χθες το μεσημέρι νικηφόρα και από την Ηλιούπολη, επικρατώντας με 1-0 της ομώνυμης ομάδας χάρη σε γκολ του Χρήστου Ρόβα στο 72.

Η “Μαύρη Θύελλα” πανηγύρισε την τέταρτη σερί εκτός έδρας νίκη και ανέβηκε στην 6η θέση του β’ ομίλου της Super League 2, όντας αήττητη στο δεύτερο γύρο με πέντε νίκες (εκ των οποίων οι τέσσερις εκτός έδρας) και δύο ισοπαλίες. Για τους γηπεδούχους ήταν η πρώτη ήττα μετά από έξι αγωνιστικές.
Το χθεσινό διπλό ήρθε πάντως με δραματικό τρόπο, καθώς η Ηλιούπολη κέρδισε πέναλτι στις καθυστερήσεις, σε ανατροπή του Καλαματιανού επιθετικού Μιχάλη Μπαστακού από τον Ντάντι Λουπάνο.
Ενας πρώην παίκτης της Καλαμάτας, ο Φελίπε Χέρμπερτ ανέλαβε στο 95’ να το εκτελέσει, με τον Ζόνας Μέντες να μπλοκάρει την μπάλα και να χαρίζει το τρίποντο στη μεσσηνιακή ομάδα.
Η “Μαύρη Θύελλα” πλήρωσε έτσι με το ίδιο νόμισμα την αθηναϊκή ομάδα, που στον πρώτο γύρο είχε πάρει τη νίκη στα τελευταία λεπτά με γκολ του Μπαστακού. Ο υψηλόσωμος επιθετικός είχε χθες δοκάρι με κεφαλιά στο 50’ και στο 72’ ο Ρόβας, που είχε έρθει από τον πάγκο έκανε με πλασέ το 0-1.
Ο πρώτος σκόρερ της Καλαμάτας πέτυχε το 11ο γκολ στη σεζόν, έπειτα από ασίστ του Αρναρέλλη σε αντεπίθεση, με τους γηπεδούχους να διαμαρτύρονται για οφσάιντ στο ξεκίνημα της φάσης. Στις καθυστερήσεις η Ηλιούπολη βγήκε μαζικά μπροστά για την ισοφάριση. Ο Βάρκας μετά από γέμισμα στην περιοχή πήρε την κεφαλιά, ο Μέντες απέκρουσε- με τη βοήθεια και του δοκαριού και στην επαναφορά ο Μπαστακός ανατράπηκε από τον Λουπάνο, σύμφωνα με τον διαιτητή Παπακωνσταντίνου. Ο Μέντες έπεσε ωστόσο στη σωστή γωνία και στέρησε από το Φελίπε το γκολ.
Οσον αφορά την εικόνα του πρώτου μέρους, το ματς ήταν μοιρασμένο. Η Ηλιούπολη είχε δύο ευκαιρίες με τον Δημητριάδη στο 16’ και στο 32’ με τους Λουπάνο και Μπαξεβάνο, αντίστοιχα να προλαβαίνουν και να διώχνουν την μπάλα στη γραμμή. Ο μεσοεπιθετικός των γηπεδούχων και στις δύο περιπτώσεις βρέθηκε τετ α τετ με τον τερματοφύλακα, αλλά οι κεντρικοί αμυντικοί της Καλαμάτας απεσόβησαν το γκολ. Η “Μαύρη Θύελλα” ανέβασε στη συνέχεια την απόδοση της και απείλησε στο 33’ με το σουτ του Ματέους, που απέκρουσε ο Πολίτης και στο 41’ με το διαγώνιο σουτ του Αρναρέλλη, που εξουδετέρωσε και πάλι ο γκολκίπερ της Ηλιούπολης.
ΗΛΙΟΥΠΟΛΗ: Πολίτης, Ανδρέου, Τσαφταρίδης (62′ Κρέτσι), Μπαξεβάνος (78′ Τριανταφυλλάκος), Μουριέλ, Γκοτσούλιας, Βάρκας, Άντο, Δημητριάδης (85′ Φελίπε), Μπαστακός, Φρίμπονγκ (62′ Βασιλείου).
ΚΑΛΑΜΑΤΑ: Μέντες, Λιποράσε (53′ Μόζερ), Λουπάνο, Μπαξεβάνος, Καραγκούνης, Άλβες, Παπατόλιος, Πασάς (85′ Μπουλάρι), Τάτος (62′ Ρόβας), Βασιλόγιαννης (85′ Ασίγκμπα), Αρναρέλλης (85′ Κωνσταντινόπουλος).