Τετάρτη, 27 Μάρτιος 2013 17:54

Ο Μεσσηνιακός πήρε το κύπελλο, 2-0 στον τελικό τον Απόλλωνα Καλαμάτας που έχασε δύο πέναλτι!

Ο Μεσσηνιακός κατέκτησε το κύπελλο Μεσσηνίας καθώς στον μεγάλο τελικό που έγινε στο Αθλητικό Κέντρο της ΕΠΣΜ στον Κορδία επικράτησε με 2-0 του Απόλλωνα Καλαμάτας. Τα γκολ των νικητών πέτυχαν ο Τσουλάκος στο 68' και ο Κουρεντζής στο 91' ενώ ο Απόλλωνας είχε δύο χαμένα πέναλτι με τον Μπαστακό στο 24' και τον Παπαδέα στο 85'.

ΤΟ ΦΙΛΜ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ

91' Γκολ ο Κουρεντζής, 2-0 ο Μεσσηνιακός. Ο Κουρεντζής συνδυάστηκε το Μπεγέτη και με ωραίο πλασέ πέτυχε το 2-0 για τον Μεσσηνιακό.

85' Δεύτερο χαμένο πέναλτι για τον Απόλλωνα! Κάθετη πάσα του Γυφτέα, ο Παπαδέας ανατράπηκε από τον Νιάρχο. Πέναλτι και κίτρινη στον τερματοφύλακα του Μεσσηνιακού. Το εκτέλεσε ο Παπαδέας, απέκρουσε ο Νιάρχος με το ένα χέρι και μάζεψε τη μπάλα με διπλή προσπάθεια.

83' Σουτ του Μπαστακού από το ύψος περιοχής, κόντραρε η μπάλα και πέρασε λίγο έξω από το δοκάρι, κόρνερ.

82' Σέντρα - σουτ του Παπαδέα. άουτ. Καλή στιγμή αφού ο παίκτης του Απόλλωνας είχε χρόνο να σουτάρει.

81' Κόρνερρ του Αντ. Καλογερόπουλου, προβολή Τσουλάκου, λίγο άουτ.

69' Ατομική ενέργεια του Παγώνη, ξέφυγε από τον Κουρεντζή, αλλά έκανε κακή σέντρα και δεν την βρήκε κανένας επιθετικός.

68' 1-0 ο Μεσσηνιακός. Ο Αρβανίτης έκανε τη σέντρα από αριστερά και ο Τσουλάκος με κεφαλιά στην κίνηση πέτυχε το 0-1 για τον τυπικά φιλοξενούμενο Μεσσηνιακό.

65' Παραμένει το 0-0, έχει πέσει ο ρυθμός στο δεύτερο ημίχρονο, μια φλύαρη υπεροχή έχει ο Μεσσηνιακός.

46' Ξεκίνησε το δεύτερο ημίχρονο, χωρίς αλλαγές οι δύο ομάδες.

45' Το πρώτο ημίχρονο τελείωσε με 0-0.

44' Φάουλ του Αντ.Καλογερόπουλου, απόκρουση του Κατσαρέα, νέο γυριστό σουτ του Αργυρόπουλου άουτ.

40' Παραμένει το 0-0. Ο Μεσσηνιακός έχει την κατοχή και τις περισσότερες φάσεις όμως ο Απόλλωνας είχε την μεγαλύτερη ευκαιρία με το χαμένο πέναλτι του Μπαστακού.

37' Ο Αθανασόπουλος σούταρε άουτ από πολύ καλή θέση.

36' Σέντρα ο Αντ. Καλογερόπουλος, πετάχτηκαν Χελάς, Αθανασόπουλος, δεν βρήκαν τη μπάλα.

28' Καλό σουτ του Τσουλάκου, λίγο άουτ.

25' Μεγάλη ευκαιρία ο Μεσσηνιακός. Πλασέ ο Αθανασόπουλος, πάνω στη γραμμή έδιωξε ο Κορδελάκος.

24' Χάθηκε το πέναλτι. Ο Μπαστακός το εκτέλεσε και έστειλε τη μπάλα άουτ!

23' Ο Απόλλωνας κέρδισε πέναλτι, σε χέρι του Κωνσταντόπουλου, μετά από σέντρα του Πολυμενέα από δεξιά.

15' Ο Αντ. Καλογερόπουλος μπήκε από αριστερά, έκανε τη σέντρα και ο επερχόμενος Χελάς με κεφαλιά έστειλε τη μπάλα πάνω από το οριζόντιο δοκάρι.

9' Ο Μάλαμας σέντρα από δεξιά, σουτ ο Σαραντόπουλος, έδιωξε δύσκολα ο Νιάρχος.

5' Φάουλ του Αντ. Καλογερόπουλου, δύσκολη απόκρουση Κατσαρέα.

3' Οι θεατές έχουν γεμίσει την εξέδρα των 800 καθισμάτων.

2' Πρώτη φάση στο ματς, σέντρα του Αντ. Καλογερόπουλου, κεφαλιά Κωνσταντόπουλου άουτ.

1' Ξεκίνησε ο τελικός.

Ξεκινά σε λίγα λεπτά στο Αθλητικό Κέντρο της ΕΠΣΜ ο τελικός του κυπέλλου Μεσσηνίας ανάμεσα στον Απόλλωνα Καλαμάτας και τον Μεσσηνιακό...

Αρκετός κόσμος στο γήπεδο, η εξέδρα είναι σχεδόν γεμάτη...

Οι συνθέσεις...

ΑΠΟΛΛΩΝΑΣ Κατσαρέας, Κουκέας (74' Χρ. Παπσγεωργίου) Γυφτέας, Κορδελάκος, Μπαστακός, Πολυμενέας (79' λ.τ. Σκουφάκης), Μάλαμας, Τρικουράκης, Σαραντόπουλος (72' Παπαδέας), Μερκούρης, Παγώνης.

ΜΕΣΣΗΝΙΑΚΟΣ: Νιάρχος, Ι. Καλογερόπουλος (93' Κουλουράς), Αρβανίτης, Κουρεντζής, Δασκαλάκης, κωνσταντόπουλος, Αργυρόπουλος, Αντ. Καλογερόπουλος, Αθανασόπουλος (89' Δημόπουλος), Τσουλάκος, Χελάς (78' Μπεγέτης).

Διαιτητής είναι ο Αλεξέας με βοηθούς τους Λάμια, Σερεμέτη και 4ο τον Ψηλοπαναγιώτη.