Δευτέρα, 05 Ιουνίου 2023 21:04

SUPER LEAGUE 2: Η ταυτότητα της 28ης αγωνιστικής

Μια ανάσα από την άνοδο βρίσκεται η Κηφισιά μετά την ολοκλήρωση της 28ης αγωνιστικής στον β' όμιλο του πρωταθλήματος της Super League 2.

Η πρωτοπόρος διέσυρε την Κυριακή με 5-1 εκτός έδρας την Επισκοπή και είδε παράλληλα, την Καλλιθέα να ηττάται με 1-0 στην Ηλιούπολη.
Έτσι, η μεταξύ τους διαφορά ανέβηκε στους πέντε βαθμούς, δυο «στροφές» πριν το φινάλε, με την Κηφισιά να υπερτερεί στην ισοβαθμία.
Η Κηφισιά δεν είχε κανένα απολύτως πρόβλημα στην Κρήτη απέναντι στην υποβιβασμένη Επισκοπή. Τη "φιλοδώρησε" με πέντε τέρματα (10’ Νίκολας Αντερέγκεν, 23’πέν. Μιχάλης Κουιρουκίδης, 27’, 31’ Κυριάκος Μαζουλουξής, 65’ Ζόζεφ Νάα), ενώ είχε κι ένα δοκάρι σε προσπάθεια του Λεωνίδα Ποζατζίδη. Το γκολ της τιμής για την Επισκοπή σημείωσε ο Βασίλης Πολίτης (66’).
Την ίδια ώρα, στην Ηλιούπολη, η ομώνυμη ομάδα κέρδιζε με 1-0 την Καλλιθέα.. Οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν με δυνατό σουτ του Εμάνουελ Αντο στο 7’. Η ομάδα του Γιώργου Σίμου σπατάλησε τεράστια ευκαιρία να ισοφαρίσει στο 54’, όταν ο Κωνσταντίνος Περιστερίδης απέκρουσε το πέναλτι που εκτέλεσε ο Γιάννης Λουκίνας. Σα να μην έφτανε αυτό για τους φιλοξενούμενους, έμειναν και με παίκτη λιγότερο πέντε λεπτά αργότερα, με το 1-0 να μένει μέχρι τέλους αφού η προβολή του Λουκίνα στο πέμπτο λεπτό των καθυστερήσεων σταμάτησε στην αριστερή δοκό της εστίας του Περιστερίδη.
Στην ουρά, το Αιγάλεω σφράγισε με πανηγυρικό τρόπο την παραμονή του στην κατηγορία, καθώς επιβλήθηκε με 2-1 του ήδη υποβιβασμένου ΠΑΟ Ρουφ, χάρη στα τέρματα των Δημήτρη Πολυχρόνη (7’) και Σπύρου Φουρλάνου (63’). Για τους φιλοξενούμενους μείωσε στις καθυστερήσεις ο Αγγελος Τασιούλης.
Η Προοδευτική είχε ηττηθεί το Σάββατο με 3-0 από τον Απόλλωνα Σμύρνης και έτσι υποβιβάστηκε και μαθηματικά. Θυμίζουμε ότι η Καλαμάτα αγωνίστηκε την Παρασκευή με την Ιεράπετρα, κερδίζοντας άνετα με 3-0. Επόμενος αντίπαλος για τη "Μαύρη Θύελλα" η Κηφισιά εκτός έδρας.