Παρασκευή, 29 Μάρτιος 2013 20:23

Το ενδιαφέρον στην... ουρά στην Β' τοπική

Γράφτηκε από τον 
Βαθμολογήστε αυτό το άρθρο
(0 ψήφοι)

Τα νέα από την Δ' εθνική δεν ήταν ευχάριστα για τις ομάδες που διεκδικούν παραμονή στην Β' τοπική. Και αυτό γιατί, σύμφωνα πάντα με την προκήρυξη της ΕΠΣΜ, μετά τον υποβιβασμό και του Εθνικού Μελιγαλά (είχαν ήδη υποβιβαστεί από τις προηγούμενες αγωνιστικές Πάμισος και Εράνη), οι ομάδες που θα πέσουν από την Β' τοπική δεν θα είναι τέσσερις αλλά πέντε.
Αυτό σημαίνει ότι θα υποβιβαστούν οι δύο τελευταίες ομάδες κάθε ομίλου ενώ οι δύο ομάδες που θα τερματίσουν στην 12η θέση θα παίξουν μπαράζ παραμονής και ο χαμένος θα υποβιβαστεί στην Γ' τοπική.
Το ενδιαφέρον λοιπόν στρέφεται στην μάχη της παραμονής στις δύο τελευταίες αγωνιστικές του πρωταθλήματος, αφού όσο αφορά την άνοδο τα πράγματα έχουν - σχεδόν - ξεκαθαρίσει.
Στον 2ο όμιλο ο Τσικλητήρας Πύλου έχει εξασφαλίσει και μαθηματικά τον τίτλο και την άνοδο ενώ στον 1ο όμιλο η Ανδρούσα θέλει μόλις ένα βαθμό στα δύο τελευταία παιχνίδια ώστε να εξασφαλίσει την άνοδο, ανεξάρτητα από τα αποτελέσματα του Πανθουριακού. Και αυτό γιατί υπερτερεί σε περίπτωση ισοβαθμίας με την ομάδα της Θουρίας, που βρίσκεται 3 βαθμούς πίσω.
Επιστρέφουμε λοιπόν στην μάχη της παραμονής, όπου υπάρχει και το μεγάλο ενδιαφέρον.
Στον 1ο όμιλο, τα Ενωμένα Σωματεία έχουν υποβιβαστεί. Από εκεί και πέρα, Κεραυνός, Ατρόμητος Πλατύ, Νίκη Πλάτης, Αστέρας Βαλύρας και Ηρακλής Κυπαρισσίας θέλουν να αποφύγουν κατ' αρχήν την προτελευταία θέση και κατά δεύτερον την 12η θέση, που οδηγεί σε μπαράζ παραμονής.
Στο 2ο όμιλο το Χατζή είναι στην τελευταία θέση και έχει υποβιβαστεί. Για την προτελευταία θέση που οδηγεί απευθείας σε υποβιβασμό αλλά και για την 12η που οδηγεί σε μπαράζ όμως τα πράγματα είναι περίπλοκα.
Ακολουθούν τα προγράμματα των δύο τελευταίων αγωνιστικών των δύο ομίλων, αλλά και οι βαθμολογίες τους.

Το πρόγραμμα
του 1ου ομίλου

25η αγωνιστική

Σάββατο
Κεραυνός - Ανδρούσα
Γήπεδο «Π. Μπαχράμης», 4.30 μ.μ.
Λάμιας, Κατσάς, Γιαννέας
Αστέρας Βαλύρας - Πατίστα
Γήπεδο Βαλύρας, 4.30 μ.μ.
Σερεμέτης, Τσοπανάκης, Καλογερόπουλος
Ατρόμητος Πλατύ - Νίκη Πλάτης
Γήπεδο Πλατύ, 4.30 μ.μ.
Μπλάνας, Ταβουλαρέας, Λουκάς
Πανθουριακός - Παναθηναϊκός Κ.
Γήπεδο Σπερχογείας, 4.30 μ.μ.
Γκούμας, Καραπιπέρης, Τσαούση
Νέος Αρις - Μάνεση
Γήπεδο Αριος, 4.30 μ.μ.
Ζαρακοβίτης, Ξηρόκωστας, Τσουκάλη

Κυριακή
Πανιώνιος - Αστέρας Μικρομάνης
Γήπεδο «Γ. Λουκαρέας», 5 μ.μ.
Κουκάς, Π. Ηλιόπουλος, Γ. Ηλιόπουλος


26η αγωνιστική
Πανθουριακός - Νέος Αρις
Μάνεση - Ατρόμητος Πλατύ
Παναθηναϊκός Κ. - Αστέρας Βαλύρας
Νίκη Πλάτης - Κεραυνός
Πατίστα - Ηρακλής Κυπαρισσίας
Ανδρούσα - Πανιώνιος Κ.
Αστέρας Μικρομάνης - Ενωμένα Σωματεία

Το πρόγραμμα
του 2ου ομίλου

25η αγωνιστική
Σάββατο
Χατζή - Παπαφλέσσας Χώρας
Γήπεδο Χώρας, 4.30 μ.μ.

Κυριακή
Ακρίτας Κορώνης - Α.Ε. Λογγάς
Γήπεδο Κορώνης, 5 μ.μ.
Ζαρακοβίτης, Ξηρόκωστας, Ρέκκας
Βλαχόπουλο - Δόξα Κ.
Γήπεδο Βλαχόπουλου, 5 μ.μ.
Γιαννόπουλος, Τσίρμπας, Ζαχαράκης
Χανδριναϊκός - Ολυμπιακός Ανάληψης
Γήπεδο Σουληναρίου, 5 μ.μ.
Σκόρδος, Λαμπίρης, Παναγιωτόπουλος
Τσικλητήρας Πύλου - Στενωσιά
Γήπεδο Πύλου, 5 μ.μ.
Τσαλίκογλου, Ζαχαράκης, Καλογερόπουλος
Μιλτιάδης - Καλλιθέα
Γήπεδο Πύργου Τριφυλλίας, 5 μ.μ.
Γκούμας, Κουτσαναστάσης, Τρουπάκης
Ηρακλής Κ. - Θύελλα Χαρακοπιού
Γήπεδο «Π. Μπαχράμης», 5 μ.μ.
Αλεξέας, Παλλαδινός, Αγγελακάκης

26η αγωνιστική
Ηρακλής Κ. - Χατζή
Παπαφλέσσας Χώρας - Μιλτιάδης
Θύελλα Χαρ. - Τσικλητήρας Πύλου
Καλλιθέα - Χανδριναϊκός
Στενωσιά - Βλαχόπουλο
Ολυμπιακός Αν. - Ακρίτας Κορώνης
Α.Ε. Λογγάς - Δόξα Κ.

Η ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ ΤΟΥ 1ου ΟΜΙΛΟΥ
1. Ανδρούσα    66-9    62
2. Πανθουριακός    61-15     59
3. Πανιώνιος    46-17 47
4. Αστέρας Μικρομάνης    40-22    46
5. Πατίστα    54-32    42
6. Μάνεση      36- 29     41
7. Νέος Άρις    39-44     31
8. Παναθηναϊκός Κ.    30-36     27
9. Ηρακλής Κυπαρισσίας    30-40 23
-. Κεραυνός     26-45     23
11. Νίκη Πλάτης    28-48     21
12. Ατρόμητος Πλατύ    25-69     20
13.  Αστέρας Βαλύρας    28-54      19
14. Ενωμένα Σωματεία     19-68     3
* Ο Αστέρας Βαλύρας έχει -3 βαθμούς
* Ο Παναθηναϊκός Καλαμάτας έχει ξεκινήσει το πρωτάθλημα με -6 βαθμούς.
* Η Νίκη Πλάτης έχει -2 βαθμούς
* Τα Ενωμένα Σωματεία έχουν -4 βαθμούς.

Η ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ ΤΟΥ 2ου ΟΜΙΛΟΥ
1. Τσικλητήρας Πύλου    53-20    54
2. Ακρίτας Κορώνης    63-29     48
3. Χανδριναϊκός    51-32     41
4. Παπαφλέσσας Χώρας     41-32     37
5. Ηρακλής Κ. 34-27 33
-. Μιλτιάδης    43-33     33
-. Βλαχόπουλο    33-33     33
8. Α.Ε. Λογγάς 28-50 32
9. Ολυμπιακός Ανάληψης     39-40     31
-. Δόξα Κ. 36-43 31
-.  Στενωσιά    45-47        31
12. Θύελλα Χαρακοπιού     32-42     30
13. Καλλιθέα     33-42     29
14 Χατζή         21-82        3
* Το Χατζή έχει - 4 βαθμούς





  1. ΠΡΟΣΦΑΤΑ
  2. ΔΗΜΟΦΙΛΗ
  3. ΕΛΕΥΘΕΡΙΑ