Κυριακή, 11 Νοέμβριος 2012 22:37

Προοδευτική - Καλαμάτα (0-1 τελικό)

Ηρέμησαν τα πράγματα στο γήπεδο του Κορυδαλλού καθώς μετά το τελευταίο σφύριγμα του διαιτητή μπήκαν μέσα όλοι όσοι ήταν στον πάγκο της Προοδευτικής και για λίγα λεπτά υπήρξε μεγάλη ένταση και σπρωξίματα. Τελικά επικράτησε ηρεμία και οι ομάδες πήγαν στα αποδυτήρια. Η Καλαμάτα πήρε μια πολύ μεγάλη νικη με 1-0 χάρη στο εύστοχο χτύπημα πέναλτι του Δημήτρη Τσαγκαράκη στο 89'.

Στα υπόλοιπα ματς του ομίλου είχαμε.

Αχαρναϊκός - Πανηλειακός 3-1

Κόρινθος - Φωστήρας 1-1

Αστέρας Μαγούλας - Επισκοπή 2-1

Γλυφάδα - Ρούβας 2-1

Χανιά - Παναιγιάλειος 0-1

90 Τελικό 0-1 για την Καλαμάτα, αλλά πλέον πέφτει πολύ ξύλο στον αγωνιστικό χώρο. Εχουν μπει και οι αναπληρωματικοί μέσα στο γήπεδο και η κατάσταση έχει ξεφύγει...

89' γκοοοοοολ με πέναλτι η Καλαμάτα....Από κόρνερ του Πούτσι, χέρι του Μπελέρη και πέναλτι από τον Ζαραβίνο για την Καλαμάτα. Το εκτέλεσε ο Τσαγκαράκης και 0-1

80'  Η καλύτερη ευκαιρία της Καλαμάτας στο ματς, ο Τριανταφυλλάκης, που ξαναπέρασε αριστερά, κέρδισε κάποιες κόντρες έκανε το δυνατό σουτ μέσα από την περιοχή αλλά απόκρουσε δύσκολα ο τερματοφύλακας της Προοδευτικής.

75 Στη θέση του Σκαρλάτου ο Αθανασόπουλος, κακό παραμένει το ματς χωρίς πολλές  ευκαιρίες.

68' Σε άλλο ματς Κόρινθος - Φωστήρας 1-0

65' Με την είσοδο του Ηλιόπουλου έχει αλλάξει αρκετά η διάταξη της Καλαμάτας, με τον Σκαρλάτο αριστερά και τον Τριανατφυλλάκη δεξιά, ενώ στην επίθεση είναι οι Πούτσι, Ηλιόπουλος. Υστερεί στην τελική πάσα η Καλαμάτα και παρότι κρατά την μπάλα έξω από την αντίπαλη περιοχή δεν κάνει φάσεις.

59' Από φάουλ του Γρίβα, ο Αργυρίου έπιασε την κεφαλιά, αλλά μπλόκαρε ο Κοψαχείλης.

53' Ο Αργυρίου σούταρε άουτ από καλή θέση για την Προοδευτική

52' Ο Ηλιόπουλος πήρε την θέση του Πασά και παίζει πλέον αυτός στην κορυφή της επίθεσης.

46' Ξεκίνησε το δεύτερο ημίχρονο χωρίς αλλαγές για τις δύο ομάδες.

45΄Ολοκληρώθηκε με 0-0 το πρώτο ημίχρονο. Λίγα πράγματα στο α' μέρος, με μοναδική αξιόλογη στιγμή αυτή του 44' για την Καλαμάτα.

Στα άλλα ματς του ομίλου στο ημίχρονο έχουμε

Αχαρναϊκός - Πανηλειακός 1-1

Κόρινθος - Φωστήρας 0-0

Αστέρας Μαγούλας - Επισκοπή 0-1

Γλυφάδα - Ρούβας 1-0

Χανιά - Παναιγιάλειος 0-0

45' Το ματς Αχαρναίκός - Πανηλειακός έχει γίνει 1-1

44' Μετά από φάουλ του Ψυχογιόπουλου, η μπάλα πήγε στον Πασά μέσα στην περιοχή αλλά έκανε κακό κοντρόλ και του έφυγε η μπάλα χωρίς να σουτάρει, Καλή στιγμή εδώ για την "Μαύρη Θύελλα" που θα μπορούσε να απειλήσει αν αντιδρούσε καλύτερα ο Πασάς.

40' Σε άλλο ματς Γλυφάδα - Ρούβας 1-0

36' Εξαιρετικά αμφίρροπο το ματς στον Κορυδαλλό, λείπουν οι μεγάλες φάσεις και φαίνεται ότι όποιος σκοράρει πρώτος δύσκολα θα χάσει τη νίκη. Παραμένει πάντως το 0-0.

35' Σε άλλο ματς του ομίλου Αστέρας Μαγούλας - Επισκοπή 0-1

33' Μετά από μια μακρινή μπαλιά, ο Σκαρλάτος έφυγε προς την περιοχή, όμως πριν μπει σε αυτή κόπηκε από ένα αμυντικό.

31' Στο μεταξύ, ο Πανηλειακός προηγείται 1-0 του Αχαρναϊκού στο Μενίδι.

30' Στα τελευταία λεπτά πιέζει η Προοδευτική, χωρίς όμως να κάνει ευκαιρία. Το ματς παραμένει φτωχό σε ευκαιρίες καθώς δεν υπάρχει κάποια καλή φάση μπροστά στις δύο εστίες.

25' Ολα τα ματς του νοτίου ομίλου είναι στο 0-0.

23' Ο Τριανταφυλλάκης από αριστερά και ο Πούτσι από δεξιά παίζουν πολύ κοντά στον Σκαρλάτο που είναι στην κορυφή της επίθεσης. Με αυτούς προσπαθεί κυρίως να δημιουργήσει κάποια ευκαιρία η Καλαμάτα, χωρίς ακόμη να έχει κάνει κάτι σημαντικό.

21' Με μακρινές μπαλιές παίζει η Προοδευτική στο ξεκίνημα, ωστόσο η άμυνα της Καλαμάτας δεν έχει πρόβλημα.

20' Επέστρεψε στην εξέδρα ο κόσμος, μάλλον κάποιοι τους προκάλεσαν έξω από το γήπεδο.

15' Στην εξέδρα των φανατικών της Προοδευτικής, πίσω από το τέρμα που βρίσκεται ο Κοψαχείλης, οι φίλαθλοι ξαφνικά άρχισαν να βγαίνουν μαζικά έξω από το γήπεδο, άγνωστο προς το παρόν για ποιο λόγο...

10' Χωρίς τη μεγάλη φάση κύλησε το πρώτο 10λεπτο, παιχνίδι κέντρου στα πρώτα λεπτά.

4' Οι Καλαματιανοί φώναξαν για πέναλτι καθώς μετά από μια σέντρα στην περιοχή τηες Προοδευτικής η μπάλα φάνηκε να βρίσκει σε κάποιο χέρι, ωστόσο ο διαιτητής Ζαραβίνος από την Αθήνα έδειξε να συνεχιστεί το παιχνίδι.

Ξεκίνησε στο γήπεδο του Κορυδαλλού το ματς της Προοδευτικής με την Καλαμάτα, για την 3η αγωνιστική του νοτίου ομίλου της Γ' εθνικής. Η Μεσσηνιακή ομάδα προέρχεται από δύο ισοπαλίες και θα αναζητήσει το πρώτο της τρίποντο απέναντι στην Προοδευτική, η οποία έχει μια νίκη και μια ήττα στις δύο πρώτες αγωνιστικές.

Το eleftheriaonline.gr βρίσκεται στο γήπεδο και θα σας ενημερώνει λεπτό προς λεπτό για την εξέλιξη του αγώνα.