Τρίτη, 21 Οκτώβριος 2014 13:30

Γιουρόπα Λιγκ: Δύσκολες μάχες για την πρόκριση για Αστέρα, ΠΑΟ και ΠΑΟΚ

Γράφτηκε από τον

Με τις αναμετρήσεις της 3ης αγωνιστικής, συνεχίζεται το επόμενο διήμερο η φάση των ομίλων στο Γιουρόπα Λιγκ. Το ελληνικό ενδιαφέρον είναι έντονο, καθώς οι τρεις εκπρόσωποι της χώρας δίνουν κρίσιμους αγώνες, οι οποίοι πιθανότατα θα αποδειχθούν καθοριστικοί για το μέλλον τους στην διοργάνωση.

 

Για τον 3ο όμιλο, ο Αστέρας Τρίπολης που εντυπωσιάζει, δίνει τον -σε θεωρητικό επίπεδο- δυσκολότερο αγώνα του στην συγκεκριμένη φάση του θεσμού, καθώς φιλοξενείται από την Τότεναμ. Οι Άγγλοι χρειάζονται την νίκη για να διατηρήσουν τις ελπίδες τους, καθώς μετρούν δύο ισοπαλίες, ενώ, από την πλευρά τους, οι παίκτες του Στάικου Βεργέτη αναμένεται να παίξουν με βασικό στόχο να μην ηττηθούν, αποτέλεσμα που θα τους διατηρήσει επικεφαλής στην βαθμολογία. Στον άλλον αγώνα του ομίλου, η Παρτιζάν θα υποδεχθεί την Μπεσίκτας, σε μία αναμέτρηση χωρίς ξεκάθαρο φαβορί.

Παράλληλα, για τον 5ο όμιλο, ο Παναθηναϊκός έχει δύσκολη αποστολή, καθώς θα φιλοξενηθεί από την Αϊντχόφεν. Οι «πράσινοι» καλούνται να ξεπεράσουν την εντός έδρας ήττα από τον ΟΦΗ με 2-1 και να αποσπάσουν τουλάχιστον την ισοπαλία, καθώς σε διαφορετική περίπτωση οι ελπίδες για πρόκριση θα περιορισθούν στο ελάχιστο. Στην άλλη αναμέτρηση του ομίλου, η Εστορίλ υποδέχεται την Ντιναμό Μόσχας, με τους Ρώσους να έχουν την «πολυτέλεια» να παίξουν για δύο αποτελέσματα, προκειμένου να παραμείνουν στην κορυφή της βαθμολογίας.

Ακόμη και στο πλαίσιο του 11ου ομίλου, ο ΠΑΟΚ θα υποδεχθεί την Φιορεντίνα με μοναδικό στόχο την νίκη, που θα τον «κρατήσει ζωντανό» για την πρόκριση. Οι Ιταλοί έχουν το απόλυτο με δύο νίκες σε ισάριθμους αγώνες και διακαιολογούν τον τίτλο του φαβορί για την πρωτιά στον όμιλο, ενώ στον άλλον αγώνα η Ντιναμό Μινσκ θα φιλοξενήσει την Γκινγκάμπ, σε μία αμφίρροπη αναμέτρηση.

Από τους υπόλοιπους ομίλους ξεχωρίζουν οι αγώνες Βιγιαρεάλ-Ζυρίχη και Γκλάντμπαχ-Απόλλων Λεμεσού (1ος όμιλος), Μπριζ-Κοπεγχάγη (2ος), Σάλτσμπουργκ-Ντιναμό Ζάγκρεμπ (4ος), Ίντερ-Σεντ Ετιέν (6ος), Σταντάρ Λιέγης-Σεβίλη (7ος), Λιλ-Έβερτον (8ος), Γιουνγκ Μπόις-Νάπολι (9ος) και Τραμπζονσπόρ-Λόκερεν (12ος).

Το πρόγραμμα και οι βαθμολογίες, έχουν ως εξής:

--1ος όμιλος--

Βιγιαρεάλ (Ισπανία)-Ζυρίχη (Ελβετία)

Γκλάντμπαχ (Γερμανία)-Απόλλων Λεμεσού (Κύπρος)

 

ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ          Αγ.  Ν Ι Η   Τερμ.  Β.

Βιγιαρεάλ            2   1 1 0    5-1   4

Απόλλων Λεμεσού      2   1 0 1    3-6   3

Γκλάντμπαχ           2   0 2 0    2-2   2

Ζυρίχη               2   0 1 1    3-4   1

 

--2ος όμιλος--

Μπριζ (Βέλγιο)-Κοπεγχάγη (Δανία)

Τορίνο (Ιταλία)-Ελσίνκι (Φινλανδία)

 

ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ          Αγ.  Ν Ι Η   Τερμ.  Β.

Μπριζ                2   1 1 0    3-0   4

Τορίνο               2   1 1 0    1-0   4

Κοπεγχάγη            2   1 0 1    1-1   3

Ελσίνκι              2   0 0 2    0-4   0

 

 

--3ος όμιλος--

Τότεναμ (Αγγλία)-Αστέρας Τρίπολης (ΕΛΛΑΔΑ)

Παρτιζάν (Σερβία)-Μπεσίκτας (Τουρκία)

 

ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ          Αγ.  Ν Ι Η   Τερμ.  Β.

Αστέρας Τρίπολης     2   1 1 0    3-1   4

Μπεσίκτας            2   0 2 0    2-2   2

Τότεναμ              2   0 2 0    1-1   2

Παρτιζάν             2   0 1 1    0-2   1

 

--4ος όμιλος--

Σάλτσμπουργκ (Αυστρία)-Ντ. Ζάγκρεμπ (Κροατία)

Σέλτικ (Σκοτία)-Άστρα (Ρουμανία)

 

ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ          Αγ.  Ν Ι Η   Τερμ.  Β.

Σάλτσμπουργκ         2   1 1 0    4-3   4

Σέλτικ               2   1 1 0    3-2   4

Ντιναμό Ζάγκρεμπ     2   1 0 1    5-2   3

Άστρα                2   0 0 2    2-7   0

 

 

--5ος όμιλος--

Αϊντχόφεν (Ολλανδία)-Παναθηναϊκός (ΕΛΛΑΔΑ)

Εστορίλ (Πορτογαλία)-Ντιναμό Μόσχας (Ρωσία)

 

ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ          Αγ.  Ν Ι Η   Τερμ.  Β.

Ντιναμό Μόσχας       2   2 0 0    3-1   6

Αϊντχόφεν            2   1 0 1    1-1   3

Εστορίλ              2   1 0 1    2-1   3

Παναθηναϊκός         2   0 0 2    1-4   0

 

 

--6ος όμιλος--

Ντνίπρο (Ουκρανία)-Καραμπάχ (Αζερμπαϊτζάν)

Ίντερ (Ιταλία)-Σεντ Ετιέν (Γαλλία)

 

ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ          Αγ.  Ν Ι Η   Τερμ.  Β.

Ιντερ                2   2 0 0    3-0   6

Σεντ Ετιέν           2   0 2 0    0-0   2

Καραμπάχ             2   0 1 1    0-2   1

Ντνίπρο              2   0 1 1    0-1   1

 

--7ος όμιλος--

Ριέκα (Κροατία)-Φέγενορντ (Ολλανδία)

Σταντάρ Λιέγης (Βέλγιο)-Σεβίλη (Ισπανία)

 

ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ          Αγ.  Ν Ι Η   Τερμ.  Β.

Σεβίλη               2   1 1 0    4-2   4

Φέγενορντ            2   1 0 1    2-3   3

Σταντάρ Λιέγης       2   1 0 1    3-2   3

Ριέκα                2   0 1 1    2-4   1

 

 

--8ος όμιλος--

Κράσνονταρ (Ρωσία)-Βόλφσμπουργκ (Γερμανία)

Λιλ (Γαλλία)-Έβερτον (Αγγλία)

 

ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ          Αγ.  Ν Ι Η   Τερμ.  Β.

Έβερτον              2   1 1 0    5-2   4

Λιλ                  2   0 2 0    2-2   2

Κράσνονταρ           2   0 2 0    2-2   2

Βόλφσμπουργκ         2   0 1 1    2-5   1

 

 

--9ος όμιλος--

Σ. Μπρατισλάβας (Σλοβακία)-Σπάρτα Πράγας (Τσεχία)

Γιούνγκ Μπόις (Ελβετία)-Νάπολι (Ιταλία)

 

ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ          Αγ.  Ν Ι Η   Τερμ.  Β.

Νάπολι               2   2 0 0    5-1   6

Σπάρτα Πράγας        2   1 0 1    4-4   3

Γιούνγκ Μπόις        2   1 0 1    6-3   3

Σλόβαν Μπρατισλάβας  2   0 0 2    0-7   0

 

 

--10ος όμιλος--

Άαλμποργκ (Δανία)-Ντιναμό Κιέβου (Ουκρανία)

Στεάουα (Ρουμανία)-Ρίο Άβε (Πορτογαλία)

 

ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ          Αγ.  Ν Ι Η   Τερμ.  Β.

Ντινάμο Κιέβου       2   2 0 0    6-1   6

Στεάουα              2   1 0 1    7-3   3

Άαλμποργκ            2   1 0 1    1-6   3

Ρίο Άβε              2   0 0 2    0-4   0

 

 

--11ος όμιλος--

ΠΑΟΚ (ΕΛΛΑΔΑ)-Φιορεντίνα (Ιταλία)

Ντιναμό Μινσκ (Λευκορωσία)-Γκινγκάμπ (Γαλλία)

 

ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ          Αγ.  Ν Ι Η   Τερμ.  Β.

Φιορεντίνα           2   2 0 0    6-0   6

Γκινγκάμπ            2   1 0 1    2-3   3

ΠΑΟΚ                 2   1 0 1    6-3   3

Ντιναμό Μινσκ        2   0 0 2    1-9   0

 

 

--12ος όμιλος--

Μέταλιστ (Ουκρανία)-Λέγκια Βαρσοβίας (Πολωνία)   22/10

Τραμπζονσπόρ (Τουρκία)-Λόκερεν (Βέλγιο)          23/10

 

ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ          Αγ.  Ν Ι Η   Τερμ.  Β.

Λέγκια Βαρσοβίας     2   2 0 0    2-0   6

Τραμπζονσπόρ         2   1 0 1    2-2   3

Λόκερεν              2   1 0 1    1-1   3

Μέταλιστ             2   0 0 2    1-3   0

ΑΠΕ-ΜΠΕ

  1. ΠΡΟΣΦΑΤΑ
  2. ΔΗΜΟΦΙΛΗ
  3. ΕΛΕΥΘΕΡΙΑ