Τετάρτη, 13 Σεπτεμβρίου 2023 12:10

ΚΥΠΕΛΛΟ ΜΕΣΣΗΝΙΑΣ: Πρόκριση για Κορώνη, 3-1 εκτός το Καλό Νερό

Την πρόκριση στους “16” του Κυπέλλου Μεσσηνίας πήρε χθες ο Ακρίτας Κορώνης που επικράτησε με 3-1 του Καλού Νερού στο γήπεδο της Κυπαρισσίας.

Η ομάδα του Σπύρου Τσίκινη προηγήθηκε στο ημίχρονο με 1-0, χάρις σε γκολ του Μουτζούρη στο 40’ με σουτ.
Στο 55’ έγινε το 0-2 με πλασέ του Ρουμελιώτη και πέντε λεπτά αργότερα ο Ακρίτας καθάρισε την υπόθεση πρόκριση με γκολ που σημείωσε ο Πεϊδης με σουτ. Η Τριφυλιακή ομάδα το μόνο που κατάφερε ήταν να μειώσει σε 1-3 στο 73’ με μακρινό σουτ του Μεχμέτι.
Η ομάδα της Κορώνης στη φάση των “16” θα αντιμετωπίσει εντός έδρας την Σπερχογεία.

Αβία – Εράνη σήμερα στον Κάμπο

Η β’ φάση του Κυπέλλου Μεσσηνίας ολοκληρώνεται σήμερα με ένα ματς. Στο γήπεδο του Κάμπου στις 4.30 μ.μ. η Α.Ε. Αβίας θα υποδεχθεί την Εράνη.
Ασφαλώς η φιλιατρινή ομάδα είναι το αδιαφιλονίκητο φαβορί για την πρόκριση, με τις δύο ομάδες να τις χωρίζουν δύο κατηγορίες.
Για την Εράνη θα είναι και το τελευταίο τεστ πριν την έναρξη του πρωταθλήματος της Γ’ εθνικής. Να θυμίσουμε πως την Κυριακή οι πράσινοι παίζουν στα Φιλιατρά με αντίπαλο τη Ρόδο.
Οποια ομάδα προκριθεί από τον σημερινό αγώνα θα αντιμετωπίσει στη φάση των “16” του Κυπέλλου Μεσσηνίας την Καλλιθέα εκτός έδρας.