Κυριακή, 17 Σεπτεμβρίου 2023 19:42

ΚΥΠΕΛΛΟ ΜΕΣΣΗΝΙΑΣ: Οι ομάδες που προκρίθηκαν στα προημιτελικά

Επτά αγώνες πραγματοποιήθηκαν το σαββατοκύριακο για τη γ’ φάση του Κυπέλλου Μεσσηνίας.

Ενα παιχνίδι πήγε στα πέναλτι και δύο ματς κρίθηκαν στην παράταση. Ο Πάμισος στη Μεσσήνη δεν δυσκολεύτηκε απέναντι στη Μάνη, σε μία επανάληψη του περσινού τελικού, μιας και επικράτησε με 4-1 και θα συνεχίσει να υπερασπίζεται τον τίτλο του. Δύο γκολ σημείωσε ο Διονύσης Παπαδόπουλος και από ένα οι Αριστομενόπουλος και Πετρουλάκης.
Ο Πανθουριακός με σκόρερ τους Κουρεντζή, Ζαχαρόπουλο και Κουτσουρόπουλο έκαμψε δίχως δυσκολία την αντίσταση της Ομόνοιας με 3-0.
Στο γήπεδο του Μελιγαλά έγινε ένα αμφίρροπο ματς με τον Μιλτιάδη να πανηγυρίζει στην παράταση την πρόκριση στους “8” κόντρα στον Α.Ο. Διαβολιτσίου.
Η κανονική διάρκεια έληξε 1-1 και στην παράταση η ομάδα του Πύργου επικράτησε με 3-1, με τον Βασίλη Αθανασόπουλο να πετυχαίνει χατ τρικ (τα δύο με πέναλτι).
Στην Κορώνη ο τοπικός Ακρίτας πήρε το εισιτήριο για τα προημιτελικά, επικρατώντας με 3-2 της Σπερχογείας.
Σπουδαία πρόκριση πήρε ο Τέλλος Αγρας που νίκησε το Σάββατο με 3-1 εκτός έδρας τη Μεθώνη, έχοντας για σκόρερ τους Διονυσόπουλο, Σούλα και Δαλκαφούκη.
Στους “8” θα βρίσκονται και δύο ομάδες της Β’ τοπικής!
Ο Αστέρας Αρφαρών που προκρίθηκε στα πέναλτι απέναντι στη Ράχη και η Στενωσιά που πήρε το εισιτήριο για την επόμενη φάση στην παράταση κόντρα στο Νέο Αρι με σκορ 4-3 και ενώ έχανε με 3-0!
Δεν διεξήχθη η αναμέτρηση της Καλλιθέας με την Εράνη που θα οριστεί σε άλλη ημερομηνία.
Πλέον στα προημιτελικά θα γίνει νέα κλήρωση, απ’ όπου θα προκύψουν τέσσερα ζευγάρια, με τα ματς σε αυτή τη φάση και μετέπειτα να είναι διπλά.