Πέμπτη, 28 Σεπτεμβρίου 2023 15:43

Αποκλεισμός στα πέναλτι για την Καλαμάτα από την Καλλιθέα

Δύο ώρες και 14 πέναλτι, χρειάστηκαν για να αναδειχθεί νικητής στην αναμέτρηση της Καλαμάτας με την Καλλιθέα για την τέταρτη φάση του Κυπέλλου Ελλάδας.

Η αθηναϊκή ομάδα χαμογέλασε στη ρώσικη ρουλέτα (5-6)  και συνεχίζει στους "16" του θεσμού, καθώς περνά χωρίς αγώνα στην 5η φάση. Η "Μαύρη Θύελλα" άνοιξε το σκορ στο 39' με τον Πασά, αλλά ο Λουκίνας ισοφάρισε στο 78' και έστειλε το ματς στην παράταση, εκεί όπου δεν άλλαξε τίποτα και όλα κρίθηκαν στα πέναλτι. Ο Μόζερ ήταν ο μοιραίος παίκτης για την Καλαμάτα, αστοχώντας στο 14ο κατά σειρά πέναλτι, ενώ για τους γηπεδούχους δεν βρήκε δίχτυα στο 2ο πέναλτι ο Κατάλντι, όπως και ο Βαισλόγιαννης. στο δεύτερο πέναλτι για την Καλλιθέα. Οι δύο ομάδες τελείωσαν το έξτρα ημίωρο με δέκα παίκτες λόγω αποβολής των Βαλεριάνου και Ντεμέτριους.

Η Καλαμάατ πέρυσι είχε αποκλείσει στα πέναλτι τον Παναιτωλικό στο Δημοτικό, αλλά φέτος βίωσε τον αποκλεισμό στο πρώτο της παιχνίδι στο Κύπελλο Ελλάδας. Για τη "Μαύρη  Θύελλα" το ζητούμενο είναι το πρωτάθλημα, όπως και η Καλλιθέα, αλλά σίγουρα ήθελε τη διάκριση και στο θεσμό. Το παράδοξο ήταν πως σήμερα στο κακό της πρώτο ημίχρονο, προηγήθηκε, ενώ στο δεύτερο ημίχρονο που δεν είχε απειληθεί, δέχτηκε την ισοφάριση σε ένα ματς που είχε δύναμη, πάθος, ένταση και μονομαχίες.

Στο γήπεδο ο Καρυπίδης!

Στα αξιοσημείωτα ότι στο Δημοτικό Στάδιο βρέθηκε και το αφεντικό του Αρη Θεόδωρος Καρυπίδης, βλέποντας το πρώτο ημίχρονο από τη φυσούνα μαζί με τον πρόεδρο της Καλαμάτας Γιώργο Πρασσά, ενώ στο δεύτερο ημίχρονο, οι δύο άνδρες κάθησαν στα επίσημα.

Το Live του ματς

Οι φιλοξενούμενοι συνεχίζουν στο Κύπελλο Ελλάδας.

Μόζερ ψηλά άουτ και πρόκριση για την Καλλιθέα.

Μουστακόπουλος και 5-6 για την Καλλιθέα.

Παπατόλιος και 5-5 για την Καλαμάτα.

Μανθάτης και 4-5 για την Καλλιθέα.

Τελευταίο πέναλτι για την Καλαμάτα ο Ραπόσο. Το έβαλε 4-4 και συνεχίζουμε όποιος κάνει το... λάθος.

3-4 ο Λουκίνας για την Καλλιθέα.

3-3 ο Ρόβας για την Καλαμάτα.

2-3 ο Ρομαό για την Καλλιθέα.

Ισοφαρίζει 2-2 ο Αρίμπας για την Καλαμάτα.

Ο Μεχίας σκοράρει και κάνει το 1-2 για την Καλλιθέα.

Ο Πάντος νικάει όμως τον Κατάλντι και παραμένει το 1-1. Κακή εκτέλεση από τον μέσο της Καλαμάτας.

Ο Γιαννίκογλου αποκρούει με το χέρι του πέναλτι του Βασιλόγιαννη

Ευστοχεί και η Καλαμάτα με τον Μπενίτες 1-1

Πρώτη εκτελεί η Καλλιθέα με τον Ματίγια και 0-1.

Η ώρα των γκολκίπερ. Γιαννίκογλου από τη μία, Πάντος από την άλλη.

Τέλος στην παράταση Καλαμάτα - Καλλιθέα 1-1. Η πρόκριση θα κριθεί στα πέναλτι.

Μετά από τρίλεπτη διακοπή, αρχίζει πάλι ο αγώνας.

114'. Κόκκινη κάρτα στον Ντεμέτριους που χτύπησε τον Ραπόσο εκτός φάσης  και ένταση στον αγωνιστικό χώρο. Κόκκινη κάρτα και ο Βαλεριάνος, καθώς ακολούθησε σύρραξη στον αγωνιστικό χώρο, στον οποίο μπήκαν και οι δύο ομάδες.

Τελείωσε το πρώτο ημίχρονο της παράτασης. Καλαμάτα - Καλλιθέα 1-1. Χωρίς κάτι αξιόλογο σε αυτό το έξτρα πρώτο τέταρτο.

Το "Notosport" βρίσκεται στο Δημοτικό Στάδιο και θα σας μεταφέρει την εξέλιξη της νοκ - άουτ αναμέτρησης.

96' Αλλαγή για την Καλαμάτα. Ο Κωστούλας στη θέση του Ματέους.

Με μία αλλαγή (την 6η) ξεκινά την παράταση η Καλλιθέα. Ο Μπουλούλης στη θέση του Μαρότα.

Τέλος στο ματς. Καλαμάτα - Καλλιθέα 1-1. Πάμε σε παράταση.

Πέντε λεπτά οι καθυστερήσεις.

89'  Δύο αλλαγές για την Καλαμάτα. Μπενίτες και Ραπόσο, στις θέσεις των Πασά και Κάνιας.

86' Τεράστια ευκαιρία για την Καλαμάτα. Ο Γιάννης Πασάς με περίτεχνες ενέργειες, απέφυγε τρεις παίκτες μέσα στην περιοχή, σούταρε, αλλά ο Πάντος κράτησε σωτήρια το 1-1.

81' Αλλαγή για την Καλαμάτα. Ο Ρόβας στη θέση του Ακόστα. Στην πρώτη του επαφή επιχείρησε το μακρινό σουτ που πέρασε πάνω από το οριζόντιο δοκάρι.

80' Eυκαιρία για την Καλλιθέα. Ο Λουκίνας μέσα από την περιοχή, πάσαρε στον Βασιλόγιαννη, που σούταρε άουτ.

78' Γκολ για την Καλλιθέα. Ο Λουκίνας πήρε την μπάλα με την πλάτη γύρισε και με σουτ έστειλε την μπάλα στα δίχτυα.

75'  Παραμένει το 1-0 Καλαμάτα - Καλλιθέα.

73' Ατομική προσπάθεια Πασά και μακρινό σουτ άουτ από το κάθετο δοκάρι.

72' Ολοκληρώνει τις αλλαγές η Καλλιθέα. Ο Μανθάτης στη θέση του Καινούργιου.

65' Δύο αλλαγές για την Καλαμάτα. Μπαίνουν Κατάλντι και Γρίβας και βγαίνουν Αρναρέλλης και Τάτος.

64' Αλλαγή για την Καλλιθέα. Ο Μουστακόπουλος στη θέση του Μουτίνιο. Τέταρτη αλλαγή οι φιλοξενούμενοι, δεν έχουν κάνει ακόμα αλλαγή οι γηπεδούχοι.

62' Παραμένει το 1-0, χωρίς φάσεις το δεύτερο ημίχρονο μέχρι στιγμής, έχει πάει στη δύναμη, με μαρκαρίσματα και διακοπές λόγω τραυματισμών.

56' Τρεις αλλαγές για την Καλλιθέα. Βγήκαν οι Τσιντώνης, Σίλβα και Κυνηγόπουλος και μπήκαν οι Ρομαό, Ματίγια και Λουκίνας. Ο Αλέκος Βοσνιάδης ρίχνει τα "βαριά χαρτιά"

53' Πρώτη καλή στιγμή για την Καλαμάτα στο δεύτερο ημίχρονο. Σέντρα Μόζερ από δεξιά, κεφαλιά Πασά μπλόκαρε ο Πάντος.  Ηταν η πρώτη φορά που κυκλοφόρησε σήμερα καλά την μπάλα η" Μαύρη Θύελλα" και ο κόσμος χειροκρότησε.

Χωρίς αλλαγές οι δύο ομάδες.

Ξεκίνησε το δεύτερο ημίχρονο, με τους Γιώργο Πρασσά και Θοδωρή Καρυπίδη να αφήνουν τη φυσούνα και να έρχονται στα επίσημα του Δημοτικού Σταδίου.

Ημίχρονο Καλαμάτα - Καλλιθέα 1-0.

45' Κάθετη πάσα Μουτίνιο σε Κυνηγόπουλο, που σούταρε άσχημα μέσα από την περιοχή άουτ.

40' Ο Κυνηγόπουλος βρέθηκε στο έδαφος από μαρκάρισμα του Βαλεριάνου μέσα στην περιοχή, άφησε το παιχνίδι να εξελιχθεί ο Τσέτσιλας.

Μεγάλη ευκαιρία για την Καλλιθέα, αμέσως μετά το 1-0, με το πλασέ του Κυνηγόπουλου μέσα από την περιοχή να κοντράρει.

39' Γκολ για την Καλαμάτα! Σέντρα Βαλεριάνου από αριστερά, βολ πλανέ, Τάτου στην κίνηση μέσα από την περιοχή απέκρουσε ο Πάντος, η μπάλα χτύπησε στο δοκάρι και στην εξέλιξη της φάσης ο Πασάς με προβολή την έσπρωξε στα δίχτυα. Στην πρώτη της ευκαιρία η "Μαύρη Θύελλα" ανοίγει το σκορ.

30' Ευκαιρία για την Καλλιθέα. Κόρνερ Μουτίνιο, ο Νταμιάν Σίλβα πήρε την κεφαλιά μέσα από τη μικρή περιοχή που πέρασε πάνω από το οριζόντιο δοκάρι.

Η Καλαμάτα δεν έχει απειλήσει ακόμα.

26' Η Καλλιθέα πατάει ξανά περιοχή. Σέντρα Ουές, κεφαλιά Κυνηγόπουλου άουτ από το κάθετο δοκάρι..

18' Καλή στιγμή για την Καλλιθέα, ξανά με τον Κυνηγόπουλο που πλάσαρε άουτ από το κάθετο δοκάρι μέσα από την περιοχή.

Το παιχνίδι παρακολουθεί από τη φυσούνα και ο πρόεδρος της Καλαμάτας Γιώργος Πρασσάς, μαζί με το αφεντικό του Αρη Θοδωρή Καρυπίδη, με τον οποίο έχουν επαγγελματική και φιλική σχέση.

10' Πρώτη κίτρινη κάρτα στο ματς, την βλέπει ο Νταμιάν Σίλβα της Καλλιθέας.

1' Τεράστια ευκαιρία για την Καλλιθέα. Ο Κυνηγόπουλος βρέθηκε τετ α τετ με τον Γιαννίκογλου που απέκρουσε με τα πόδια και στην επαναφορά ο Βασιλόγιαννης σούταρε άουτ.

Στη σέντρα η ομάδα της Καλλιθέας. Σφυρίζει την έναρξη του ματς ο Τσέτσιλας

Ολα είναι έτοιμα για τη σέντρα, περίπου 700 άτομα στις κερκίδες.

Με δύο αλλαγές στην 11άδα η Καλαμάτα συγκριτικά με την πρεμιέρα του πρωταθλήματος στο ΟΑΚΑ. Οι Πασάς και Αρναρέλλης στις θέσεις των Γρίβα και Μπαράλες. Ο τελευταίος έμεινε εκτός 20άδας.  Στον αντίποδα πολλές αλλαγές η Καλλιθέα. Ο γκολκίπερ Κότσαρης και οι Μανθάτης, Ρομαό, Ματίγια, Λουκίνας, που ξεκίνησαν το Σάββατο με τον Ολυμπιακό Β', κάθονται σήμερα στον πάγκο.

Μόλις έγιναν γνωστές οι συνθέσεις

ΚΑΛΑΜΑΤΑ:  Γιαννίκογλου, Μόζερ, Αρίμπας, Παπατόλιος, Βαλεριάνος, Ματέους Αλβες, Κάνιας, Τάτος, Αρναρέλλης, Ακόστα, Πασάς.

ΚΑΛΛΙΘΕΑ: Πάντος, Καινούργιος, Μεχίας, Μαρότα, Ουές, Σίλβα, Τσιντώνης, Βασιλόγιαννης, Ντεμέτριους, Κυνηγόπουλος, Μουτίνιο.