Τρίτη, 28 Νοέμβριος 2023 11:11

Β’ ΤΟΠΙΚΗ: Νίκες για τους πρωτοπόρους στην 8η αγωνιστική

Γράφτηκε από τον
Β’ ΤΟΠΙΚΗ: Νίκες για τους πρωτοπόρους στην 8η αγωνιστική

 

Με νίκες συνέχισαν οι πρωτοπόροι στην 8η αγωνιστική της Β’ τοπικής και έτσι η εικόνα παρέμεινε αμετάβλητη, όσον αφορά τις τρεις πρώτες θέσεις.

Η Ομόνοια (φωτό), που οδηγεί την κούρσα, νίκησε εκτός με 2-0 το Νέο Αρι, η δεύτερη Καλλιθέα με 3-1 επίσης εκτός έδρας τον Ατρόμητο Πλατύ και ο τρίτος Παναθηναϊκός Καλαμάτας με 5-1 εντός το Καλό Νερό.
Η Ομόνοια έχει 20 βαθμούς, η Καλλιθέα 18 και ο Παναθηναϊκός 17. Ομόνοια και Καλλιθέα αγνοούν την ήττα στο πρωτάθλημα και την επόμενη αγωνιστική θα αναμετρηθούν μεταξύ τους στην έδρα της Καλλιθέας. Στην τέταρτη θέση της βαθμολογίας με 15 βαθμούς ανέβηκε η Αναγέννηση Παραλίας, μετά το 2-0 επί της Φοινικούντας και την ισοπαλία (0-0) της Στενωσιάς με τον Αστέρα Αρφαρών.
Ο Μεσσηνιακός νίκησε με 4-0 την προτελευταία Α.Ε. Αβίας και αναρριχήθηκε στην έκτη θέση. Εβδομος, με ένα ματς λιγότερο, είναι ο Αστέρας Βαλύρας, που κέρδισε 5-1 την τελευταία Α.Ε. Λογγάς, έχοντας συγκάτοικο το Καλό Νερό και τη Θύελλα Μερόπης.
Η τελευταία νίκησε με 4-0 το Βλαχόπουλο, που έχει δώσει έξι αγώνες.

ΤΑ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ
(8η αγωνιστική)
Μεσσηνιακός – Α.Ε. Αβίας 4-0
Φοινικούντα – Αναγέννηση Παραλίας 0-2
Αστέρας Βαλύρας – Α.Ε. Λογγάς 5-1
Ατρόμητος Πλατύ – Καλλιθέα 1-3
Παναθηναϊκός Καλαμάτας – Καλό Νερό 5-1
Θύελλα Μερόπης – Βλαχόπουλο 4-0
Αστέρας Αρφαρών- Στενωσιά 0-0
Νέος Αρις – Ομόνοια 0-2

Η ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ
(σε 8 αγωνιστικές)
1. Ομόνοια 23-5 20
2. Καλλιθέα 18-11 18
3. Παναθηναϊκός Καλαμάτας 19-9 17
4.Αναγέννηση Παραλίας 20-7 15
5. Στενωσιά 14-5 14
6. Μεσσηνιακός 16-17 13
7. Αστέρας Βαλύρας 20-15 12
-. Καλό Νερό 17-13 12
. Θύελλα Μερόπης 13-11 12
10. Φοινικούντα 12-13 10
11. Ατρόμητος Πλατύ 12-16 9
12. Αστέρας Αρφαρών 10-10 8
13.Βλαχόπουλο 9-12 6
14. Νέος Αρις 14-20 5
15. .Α.Ε Αβίας 3-37 1
16. Α.Ε. Λογγάς 5-34 0
* Δύο αγώνες λιγότερους έχει το Βλαχόπουλο.
* Εναν αγώνα λιγότερο έχουν Αστέρας Αρφαρών και Αστέρας Βαλύρας.

Η ΕΠΟΜΕΝΗ ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ
(2-3 Δεκεμβρίου)
Παναθηναϊκός Καλαμάτας - Μεσσηνιακός
Καλό Νερό – Θύελλα Μερόπης
Α.Ε. Αβίας – Αστέρας Αρφαρών
Βλαχόπουλο – Φοινικούντα
Α.Ε. Λογγάς – Ατρόμητος Πλατύ
Στενωσιά – Αστέρας Βαλύρας
Καλλιθέα – Ομόνοια
Αναγέννηση Παραλίας – Νέος Αρις