Δευτέρα, 11 Δεκεμβρίου 2023 17:25

ΚΥΠΑΡΙΣΣΙΑ – ΠΑΝΘΟΥΡΙΑΚΟΣ 2-2: Χορταστική ισοπαλία, με όλα τα γκολ στο β' ημίχρονο

Χορταστικό ματς έγινε χθες στο γήπεδο της Κυπαρισσίας, με τον ΑΟΚ να αναδεικνύεται ισόπαλος 2-2 με τον Πανθουριακό.

Ενα παιχνίδι με τέσσερα γκολ, φάσεις μπροστά από τις δύο εστίες και συγκινήσεις μέχρι το τελευταίο δευτερόλεπτο.
Και τα τέσσερα γκολ μπήκαν στο δεύτερο μέρος, με τους γηπεδούχους να προηγούνται, την ομάδα της Θουρίας να το γυρίζει και τον ΑΟΚ να ισοφαρίσει δέκα λεπτά πριν τη λήξη στο τελικό 2-2.
Μετά από αυτή την ισοπαλία η Κυπαρισσία έπεσε από την κορυφή της βαθμολογίας, ενώ η ομάδα της Θουρίας είναι πλέον στο -3 από την πρώτη θέση που βρίσκεται η Μάνη.
Μετά από ένα πρώτο ημίχρονο που το ματς πήγε στη δύναμη και δεν σημειώθηκε κάποιο γκολ, με το ξεκίνημα του δευτέρου οι γηπεδούχοι πήραν το προβάδισμα…

Προβάδισμα με Κύρκο

Ηταν το 47’ με τον Κύρκο να κάνει με σουτ το 1-0.
Η ομάδα του Τάκη Σακελλαρόπουλου αντέδρασε και έφτασε στην ισοφάριση στο 62’ με τον Γεωργουλέα που σούταρε, με την μπάλα να κοντράρει στον Μπούνα και να καταλήγει στα δίχτυα για το 1-1.

Το γύρισε μέσα σε τρία λεπτά

Μετά από δύο λεπτά ήρθε η ανατροπή για τον Πανθουριακό με σουτ του Κουτσουρόπουλου (1-2).

Ισοφάριση με πέναλτι Βλαχόπουλου

Ομως η Κυπαρισσία πίεσε για την ισοφάριση και στο 80’ κέρδισε πέναλτι, το οποίο μετέτρεψε σε γκολ ο Βλαχόπουλος για το τελικό 2-2.
Στο 90’ οι φιλοξενούμενοι έχασαν μεγάλη ευκαιρία με την κεφαλιά του Γαλανόπουλου να φεύγει λίγο άουτ.
Διαιτητής ήταν ο Καυκάς και βοηθοί οι Γεωργαντάς και Ταβουλαρέας.
ΚΥΠΑΡΙΣΣΙΑ: Παπάς, Πράνταλος, Ζαφείρης, Μπούνας, Ντιόπ, Μπούρας, Σπυρόπουλος, Κύρκο (70’ Γεωργιόπουλος), Γουέσλεϊ (90’ Οικονομόπουλος), Θώδης, Βλαχόπουλος.
ΠΑΝΘΟΥΡΙΑΚΟΣ: Κυριακόπουλος, Γιαννακόπουλος, Πιτσιλής, Σερπάνος, Καραχάλιος, Ζαχαρόπουλος, Νικολόπουλος, Καρύδης (46’ Γεωργουλέας), Αλεξανδρόπουλος, Βασιλόπουλος (90’ Αντεμάι), Κουτσουρόπουλος (74’ Γαλανόπουλος).