Δευτέρα, 12 Φεβρουαρίου 2024 17:58

SUPER LEAGUE 2: Στο +6 η Καλλιθέα, πήρε το ντέρμπι με Ηλιούπολη

Η Καλλιθέα ήταν η νικήτρια στο ντέρμπι της 18ης αγωνιστικής του νοτίου ομίλου της Super League 2, μιας και επικράτησε στο "Ελ Πάσο" με 2-1 της Ηλιούπολης.

Η ομάδα του Αλέκου Βοσνιάδη έφτασε τους 40 βαθμούς και είναι πλέον στο +6 από τη δεύτερη θέση που είναι τα Χανιά.
Αντιθέτως η Ηλιούπολη με την ήττα της αυτή έπεσε στην 3η θέση, μαζί με τον Ιωνικό.
Ο Ματίγια με πέναλτι στο 36' έγραψε το 1-0, αλλά η ομάδα του Σούλη Παπαδόπουλου έβγαλε αντίδραση και ισοφάρισε τέσσερα λεπτά αργότερα με σουτ του Ντέτλερ.
Μάλιστα στις καθυστερήσεις του ημιχρόνου οι φιλοξενούμενοι είχαν δοκάρι σε σουτ Μπουσάι.
Στο δεύτερο μέρος οι γηπεδούχοι έμειναν νωρίς με 10 παίκτες λόγω αποβολής του Μπουλούλη με 2η κίτρινη στο 48', όμως βρήκαν το γκολ της νίκης στο 60' με σουτ του Ματίγια που έγραψε το τελικό 2-1.
ΚΑΛΛΙΘΕΑ (Βοσνιάδης): Κότσαρης, Τσιβελεκίδης, Μεχίας, Γιεβρέμοβιτς (75′ Μαρόττα), Μπουλούλης, Σίλβα (46′ Μουστακόπουλος), Ματίγια, Ντεμέτριους (50′ Μανθάτης), Βασιλόγιαννης (89′ λ.τρ. Τσιντώνης), Κυνηγόπουλος (46′ Μουτίνιο), Λουκίνας.
ΗΛΙΟΥΠΟΛΗ (Παπαδόπουλος): Περιστερίδης, Βενάρδος, Ράμος (81′ Κρέτση), Ασίγκμπα, Μπουσάι (54′ λ.τρ. Γκοτσούλιας), Μάντιτς (66′ Γιάννου), Παντελίδης (81′ Κόστα), Φρίμπονγκ, Φουρλάνος, Λατίνοβιτς (66′ Μπαρμπάρο), Ντέτλερ.