Κυριακή, 23 Δεκέμβριος 2012 19:11

Στο 93' έχασε τη νίκη ο Εθνικός Μελιγαλά

Μεγάλη ευκαιρία να πάρει ένα σπουδαίο τρίποντο έχασε  ο Εθνικός Μελιγαλά που αναδείχθηκε ισόπαλος 2-2 στα Σαγέικα με τον τοπικό Εθνικό. Το λέμε αυτό γιατί δέχθηκε το γκολ της ισοφάρισης στις καθυστερήσεις και ενώ η αντίπαλη ομάδα έπαιζε με δύο παίκτες λιγότερους! Φυσικά και η εκτός έδρας ισοπαλία συνιστά επιτυχία, όμως με νίκη η ομάδα του Γιώργου Μηλίτση θα έκανε άλμα παραμονής στο φινάλε του α' γυρου.
Βέβαια και τώρα βρίσκεται τέσσερις βαθμούς πάνω από τη ζώνη του υποβιβασμού και κρατά την τύχη στα χέρια του.
Στο 15' ο Σπανός με μακρινό σουτ έστειλε τη μπάλα στο δοκάρι.

Δύο γκολ ο Μουρούσιας

Το σκορ άνοιξε στο 44' όταν μετά από μακρινό φάουλ του Μακρυνιώτη, ο Μουρούσιας με γυριστή κεφαλιά έκανε το 0-1.
Στο 57' οι γηπεδούχοι έμειναν με 10 παίκτες μιας και αποβλήθηκε με απευθείας κόκκινη ο Νικολακόπουλος γιατί απώθησε τον Κάνιστρα.
Στο 68' η ομάδα των Σαγέικων είχε δοκάρι σε σουτ του
Α. Νικολόπουλου. Ομως δύο λεπτά αργότερα ο Α. Νικολόπουλος έκανε τη σέντρα και ο Μακρυνιώτης στην προσπάθεια του να διώξει έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα της ομάδας του και έτσι έγινε το 1-1.
Οι φιλοξενούμενοι έφτασαν στο 1-2 στο 83' όταν ο Μακρυνιώτης με βαθιά μπαλιά βρήκε τον Κάνιστρα εκείνος έκοψε την μπάλα στον Μουρούσια που με πλασέ την έστειλε στα δίχτυα.
Μάλιστα τρία λεπτά αργότερα οι γηπεδούχοι έμειναν με 9 παίκτες μιας και ενώ είχαν γίνει και οι 3 αλλαγές αποχώρησε τραυματίας ο Μπούρδος! Ομως η ομάδα του Μελιγαλά δεν έδειξε χαρακτήρα και ηρεμία στο παιχνίδι της, με αποτέλεσμα να δεχθεί την ισοφάριση στο 93' με απευθείας εκτέλεση φάουλ του Ιωάννου.
Οι γηπεδούχοι τελείωσαν το ματς με 8 παίκτες λόγω αποβολής του
Α. Νικολόπουλου στο 95'.
Το ματς σφύριξε ο Νεοφυτιάδης (Κορινθίας), με βοηθούς τους Σεφέρη και Πυργάκη από τον ίδιο σύνδεσμο.
ΕΘΝΙΚΟΣ ΣΑΓΕΪΚΩΝ: Καλιακμάνης, Α. Νικολόπουλος, Πουρουτίδης, Ιωάννου, Νικολακόπουλος, Τζίφας (56' Α. Νικολόπουλος), Ανδριέλος, Τόγιας (66' Μπινιέρης), Λάβδας (49' Σπανός), Φωτόπουλος, Μπούρδος.
ΕΘΝΙΚΟΣ ΜΕΛΙΓΑΛΑ: Χριστόπουλος, Σπανός, Πανταζής (49' λ. τρ. Ντονάς), Μακρής, Κανελλόπουλος, Νινιός, Πετρόγιαννης
(75' Αλεξανδρόπουλος), Καρατζούλιας, Κάνιστρας (85' Κουλόπουλος), Μακρυνιώτης, Μουρούσιας.