Κυριακή, 02 Ιουνίου 2024 19:00

Πανηγυρική άνοδος στη Γ' εθνική για Μιλτιάδη!

Ιστορία έγραψε σήμερα ο Μιλτιάδης στην Κεφαλλονιά!

Η ομάδα του Πύργου νίκησε 4-2 με ανατροπή τον Παλληξουριακό και ανέβηκε πανηγυρικά στη Γ' εθνική κατηγορία!
Ο Μιλτιάδης πήρε το δεύτερο εισιτήριο πίσω από τον πρωτοπόρο του 5ου ομίλου Παναρκαδικό, ενώ το τρίτο εισιτήριο κατέκτησε ο Πανγυθεατικός που νίκησε με ανατροπή 3-1 στη Ζάκυνθο τη Θύελλα Αμπελοκήπων. Οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν στο 30' με κεφαλιά του Λυκούδη και έξι λεπτά αργότερα έκαναν το 2-0 με σουτ του Γεωργάκη.
Ο Μιλτιάδης αντέδρασε άμεσα και μείωσε στο 39' σε 2-1 με αυτογκόλ ύστερα από εκτέλεση φάουλ του Δημητρίου, ενώ στο 44' ο Σαραντόπουλος με πλασέ ισοφάρισε σε 2-2.
Σην εκπνοή του ημιχρόνου η ομάδα της Κεφαλλονιάς κέρδισε πέναλτι, όμως ο Κωνσταντακόπουλος απέκρουσε την εκτέλεση του Πασέκο και κράτησε το 2-2.
Στο δεύτερο μέρος η ομάδα του Ηλία Φωτόπουλου απαλλαγμένη από το άγχος όχι μόνο κράτησε το αποτέλεσμα, αλλά πήρε και τη νίκη.
Στο 48' ο Βασίλης Αθανασόπουλος έκανε την ανατροπή (2-3) με κεφαλιά και στο 67' ο Καντούτσης έγραψε με κεφαλιά το τελικό 2-4.