Κυριακή, 07 Απρίλιος 2013 19:19

Ηττα του Αστέρα στην Τρίπολη από την Ξάνθη

Η Skoda Ξάνθη επικράτησε με 1-0 του Αστέρα στην Τρίπολη και έπιασε στην 5η θέση τον ΠΑΣ Γιάννινα που παίζει αύριο στα Γιάννινα με την ΑΕΚ. Στο κόλπο των play off μπήκε, λοιπόν, για τα καλά η Skoda. Οι ακρίτες νίκησαν στο «Θόδωρος Κολοκοτρώνης» με 1-0 τον Αστέρα, ο οποίος ξόδεψε ένα ημίχρονο και στο δεύτερο 45λεπτο είχε ναι μεν την κατοχή και κάποιες φάσεις, αλλά όχι την κλασική ευκαιρία για να φθάσει στην ισοφάριση.
Στο 17' η Skoda πήρε κεφάλι στο σκορ με ωραία ενέργεια και σουτ του Φλίσκα επιβεβαιώνοντας την ανωτερότητα της εντός γηπέδου κόντρα σε έναν νωθρό Αστέρα. Οι Τριπολιτσιώτες είχαν προβλήματα στην κυκλοφορία της μπάλας και στην άμυνα με συνέπεια να το πληρώσουν…
Όπως ήταν λογικό και αναμενόμενο, ο Αστέρας μούδιασε, όμως προσπάθησε να αντιδράσει άμεσα και εν μέρει τα κατάφερε. Διότι στο 26' οι οικοδεσπότες απείλησαν την εστία του Λοντίγκιν μετά από σέντρα του Τσαμπούρη και κεφαλιά από πλεονεκτική θέση του Ουσέρο.
Στο β' ημίχρονο οι γηπεδούχοι έκαναν τρεις-τέσσερις καλές φάσεις κυρίως από τις πτέρυγες και όχι, βέβαια, κλασικές ευκαιρίες, όμως λίγο η ικανότητα του Λοντίγκιν και λίγο η έλλειψη καλής τελικής προσπάθειας δεν επέτρεψαν το 1-1.

ΑΣΤΕΡΑΣ ΤΡΙΠΟΛΗΣ: Μπαντής, Τσαμπούρης, Κοντοές, Σανκαρέ, Μπαρτολίνι, Ουσέρο, Ντε Μπλάσις, Φραγκουλάκης (46' Ναβάρο), Αλβάρεζ (46' Περόνε), Ράγιος, Λέντσε (66' Καλαντζής).

SKODA ΞΑΝΘΗ: Λοντίγκιν, Κομεσίδης, Γούτας, Βάλλας, Πάϊτο, Φλίσκας, Ντιέ (61' Πρίττας), Μαρίν (86' Μάνταλος), Μαρσελίνιο (75' Πλατέλλας), Σολτάνι, Ρικάρντο Σοάρες.