Δευτέρα, 09 Σεπτεμβρίου 2024 20:17

ΑΟ ΔΙΑΒΟΛΙΤΣΙΟΥ - ΠΑΟ ΚΑΛΛΙΘΕΑΣ 2-0: Η πρόκριση ήρθε στο τελευταίο ημίωρο

Με δύο γκολ στο τελευταίο μισάωρο του αγώνα ο ΑΟ Διαβολιτσίου έκαμψε με 2-0 την σθεναρή αντίσταση του ΠΑΟ Καλλιθέας στο γήπεδο του Μελιγαλά και πήρε το... εισιτήριο για τους “16” του Κυπέλλου Μεσσηνίας.

Ως γνωστόν ο ΑΟΔ θα συμμετάσχει στο πρωτάθλημα της Α' τοπικής, ενώ η ομάδα της Καλλιθέας σε αυτό της Β'.

Ο Μπαλόπουλος χρίστηκε σκόρερ, κάνοντας το 1-0 για τα “κριάρια” στο 62', με κεφαλιά έπειτα από την σέντρα του Πατσιώτη.

Στο δεύτερο λεπτό των καθυστερήσεων ο Γκελγκέρια με κεφαλιά “κλείδωσε” τη νίκη και την πρόκριση για την ομάδα του Γιάννη Αντωνόπουλου, μετά από εκτέλεση κόρνερ του Νινιού.

Επόμενος αντίπαλος για τον ΑΟΔ στην γ' φάση του θεσμού είναι η ΑΕ Μάνης εκτός έδρας.

ΑΟ ΔΙΑΒΟΛΙΤΣΙΟΥ (Γιάννης Αντωνόπουλος): Ανδρουτσόπουλος, Μωραγιάννης (87' Ντελής), Χαραλαμπόπουλος, Πατσιώτης (87' Σαούτης), Υμεράσι, Γιαννόπουλος (66' Καραχάλιος), Μπαλόπουλος, Καπόγλης, Μπορχάν (60' Γκλεγκέρια), Νινιός, Γκότσης.

ΠΑΟ ΚΑΛΛΙΘΕΑΣ (Δημήτρης Μάλαμας): Αντωνόπουλος, Τσατάς, Αθανασόπουλος, Κότης, Τσακαλάκος, Μπουντάς, Στυλιανίδης, Ζάτσα (88' Κιόσια), Παπαδέας, Σαμπάνι (78' Τσίρμπας), Μέμα (67' Κολοκάθης).