Τετάρτη, 17 Απρίλιος 2013 19:57

Ο ΠΑΟΚ 2-1 τον Αστέρα Τρίπολης στην Τούμπα

Ο ΠΑΟΚ νίκησε με 2-1 στην Τούμπα τον Αστέρα Τρίπολης και πήρε μικρό προβάδισμα για την πρόκριση στον τελικό του κυπέλλου Ελλάδας. Ο επαναληπτικός αγώνας θα γίνει στην 27 του μήνα στην Τρίπολη. Τα γκολ του ΠΑΟΚ πέτυχαν ο Αθανασιάδης στο 24' και ο Σαλπιγγίδης στο 89' ενώ για τον Αστέρα είχε ισοφαρίσει ο Ναβάρο. Στο 94' οι Αρκάδες έχασαν την πολ΄υμεγάλη ευκαιρία να ισοφαρίσουν αφού είχαν δοκάρι με τον Σανκαρέ.

ΤΟ ΦΙΛΜ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ

94' Δοκάρι ο Αστέρας με τον Σανκαρέ.

89' 2-1 Ο ΠΑΟΚ με τον Σαλπιγγίδη.

83' Παραμένει το 1-1 στην Τούμπα, στο ματς πέρασε και ο Μεσσήνιος Γιώργος Φωτάκης για τον ΠΑΟΚ.

72' Μεγάλη ευκαιρία ο Αστέρας, κεφαλιά του Ράγιος απόκρουσε δύσκολα ο Ιτάνζ.

64΄Τώρα διαμαρτύρονται οι γηπεδούχοι, αλλά η απόφαση δεν αλλάζει ξανά. Το παιχνίδι συνεχίζεται με 1-1.

64' Αρχικά είχε υποδειχθεί οφσάιτ ο παίκτης του Αστέρα. Τελικά μετά από τις διαμαρτυρίες, διαιτητής και επόπτης άλλαξαν γνώμη και έδειξαν γκολ. Η μπάλα φάνηκε να φτάνει στον Ναβάρο από τον αμυντικό του ΠΑΟΚ τον Αποστολόπουλο.

64' Ισοφαρίζει ο Αστέρας με τον Ναβάρο.

55' Σουτ του Λόρενς δύσκολη απόκρουση του Μπαντή.

46΄Ξεκίνησε το β' μέρος με αλλαγή για τον Αστέρα με τον Μεσσήνιο Χρήστο Καλαντζή να μπαίνει στη θέση του Λέντσε.

45' Tελείωσε το πρώτο ημίχρονο. Ο ΠΑΟΚ προηγείται 1-0 με το γκολ του Αθανασιάδη στο 24'.

32' Σουτ για τον ΠΑΟΚ με τον Λόρενς η μπάλα άουτ.

24' Ο Αθανασιάδης κάνει το 1-0 για τον ΠΑΟΚ μετά από ασίστ του Λαζάρ.

20' Καλή στιγμή για τον Σανκαρέ που από πλεονεκτική θέση σούταρε άουτ.

15' Ισορροπεί σιγά σιγά ο Αστέρας.

10' Ο ΠΑΟΚ ελέγχει το ματς, έχει την κατοχή και πιέζει στο ξεκίνημα.

2' Γεμάτη κόσμο η Τούμπα, εντυπωσιακή αρμόσφαιρα.

1' Εγινε η σέντρα στην Τούμπα, στον πρώτο ημιτελικό του κυπέλλου Ελλάδας ανάμεσα στον ΠΑΟΚ και τον Αστέρα Τρίπολης.

ΠΑΟΚ (Γιώργος Δώνης): Ιτάνζ, Αποστολόπουλος, Σλντεφελντ, Σαλπιγγίδης, Λίνο, Λόρενς, Λάζαρ, Κάτσε, Κατσουράνης, Αθανασιάδης, Καμαρά.

Αστέρας Τρίπολης (Σάκης Τσιώλης): Μπαντής Πιπίνης, Ουσέρο, Ράγιος, Τσαμπούρης, Αλβάρες, Σανκαρέ, Μπαρτολίνι, Ναβάρο, Ντε Μπλάσις, Λέντσε.