Δευτέρα, 05 Ιανουάριος 2015 19:03

ΚΥΠΕΛΛΟ ΕΛΛΑΔΑΣ: Ολοκληρώνεται η φάση των ομίλων - το πρόγραμμα και οι βαθμολογίες

Γράφτηκε από τον

Το δρόμο που χάραξαν Βέροια, Αστέρας Τρίπολης και Παναθηναϊκός θα προσπαθήσουν να ακολουθήσουν την Τετάρτη, αλλά και την Πέμπτη οι υπόλοιποι διεκδικητές του «εισιτηρίου» που οδηγεί στη φάση των «16» του Κυπέλλου Ελλάδας.

Οι τρεις προαναφερθείσες ομάδες έχουν το απόλυτο στη συγκομιδή βαθμών, έχουν εξασφαλίσει μαθηματικά την πρόκριση κι έτσι η 3η αγωνιστική απέναντι σε Απόλλωνα Σμύρνης (6ος όμιλος), Τύρναβο (7ος όμιλος) και Χανιά (8ος όμιλος), αντίστοιχα, θα είναι γι' αυτές τυπική διαδικασία. Την πρόκριση έχει εξασφαλίσει και ο ΟΦΗ (3ος όμιλος), αφού παίρνει «στα χαρτιά» το «τρίποντο» στην αναμέτρηση με τη Νίκη Βόλου και έτσι με επτά βαθμούς θα δώσει το «παρών» στην επόμενη φάση του θεσμού.
Ο Ολυμπιακός, ο οποίος μετρά μία νίκη και μία ισοπαλία στις πρώτες δύο αγωνιστικές του 1ου ομίλου, φιλοξενείται από τον Φωστήρα, ενώ δύσκολη αποστολή θα έχει ο ΠΑΟΚ στον 2ο όμιλο, αφού χρειάζεται πάση θυσία τη νίκη και συνδυασμό αποτελεσμάτων για να μπορέσει να βρεθεί στην επόμενη φάση της διοργάνωσης.
Το πρόγραμμα και οι βαθμολογίες:

1ος όμιλος
Τετάρτη 7 Ιανουαρίου
Φωστήρας - Ολυμπιακός (19:30, Δημ. «Σπ. Γιαλαμπίδης»)
Πανιώνιος - Παναχαϊκή (19:30, Γήπεδο Νέας Σμύρνης)

Βαθμολογία
Αγ. Ν-Ι-Η Γκολ Β.
1. Ολυμπιακός 2 1-1-0 2-1 4
2. Παναχαϊκή 2 1-0-1 2-1 3
3. Πανιώνιος 2 0-2-0 1-1 2
. Φωστήρας 2 0-1-1 0-2 1

2ος όμιλος
Τετάρτη 7 Ιανουαρίου
Κέρκυρα - ΠΑΟΚ (17:15, ΕΑΚ Κέρκυρας)
ΠΑΣ Γιάννινα - Απόλλων Καλαμαριάς (17:15, Εθν. Στάδιο «Οι Ζωσιμάδες»)

Βαθμολογία
Αγ. Ν-Ι-Η Γκολ Β.
1. ΠΑΣ Γιάννινα 2 1-1-0 2-1 4
2. Κέρκυρα 2 1-0-1 3-1 3
. Απόλλων Καλαμαριάς 2 1-0-1 1-3 3
4. ΠΑΟΚ 2 0-1-1 1-2 1


3ος όμιλος
Πέμπτη 8 Ιανουαρίου
Νίκη Βόλου - ΟΦΗ --Δεν θα διεξαχθεί--
Ξάνθη - Ζάκυνθος (15:00, Skoda Ξάνθη Arena)

Βαθμολογία
Αγ. Ν-Ι-Η Γκολ Β.
1. ΟΦΗ 2 1-1-0 2-1 4
2. Ξάνθη 2 1-0-1 1-1 3
3. Ζάκυνθος 1 0-1-0 1-1 1
4. Νίκη Βόλου 1 0-0-1 0-1 0

4ος όμιλος

Τετάρτη 7 Ιανουαρίου
Εθνικός Γαζώρου - Λεβαδειακός (15:00, Δημ. Σερρών)
Πλατανιάς - Ηρακλής (15:00, Δημ. Περιβολίων)

Βαθμολογία
Αγ. Ν-Ι-Η Γκολ Β.
1. Ηρακλής 2 1-1-0 3-2 4
2. Λεβαδειακός 2 1-1-0 3-1 4
3. Πλατανιάς 2 1-0-1 3-3 3
4. Εθνικός Γαζώρου 2 0-0-2 2-5 0

5ος όμιλος
Πέμπτη 8 Ιανουαρίου
ΑΕΚ - Ατρόμητος (17:15, ΟΑΚΑ)
Πανθρακικός - Ηρακλής Ψαχνών (17:15, Δημ. Κομοτηνής)

Βαθμολογία
Αγ. Ν-Ι-Η Γκολ Β.
1. ΑΕΚ 2 1-1-0 3-0 4
2. Ατρόμητος 2 1-1-0 2-1 4
3. Πανθρακικός 2 0-2-0 1-1 2
4. Ηρακλής Ψαχνών 2 0-0-2 0-4 0


6ος όμιλος
Τετάρτη 7 Ιανουαρίου
Ερμιονίδα - Εργοτέλης (15:00, Δημ. Κρανιδίου)
Βέροια - Απόλλων Σμύρνης (15:00, Δημ. Βέροιας)

Βαθμολογία
Αγ. Ν-Ι-Η Γκολ Β.
1. Βέροια 2 2-0-0 6-1 6
2. Απόλλων Σμύρνης 2 1-1-0 3-2 4
3. Εργοτέλης 2 0-1-1 2-4 1
4. ΑΕ Ερμιονίδας 2 0-0-2 1-5 0


7ος όμιλος
Τετάρτη 7 Ιανουαρίου
Τύρναβος - Αστέρας Τρίπολης (15:00, Αλκαζάρ)
Καλλονή - Αιγινιακός (15:00, Δημ. Στάδιο Μυτιλήνης)

Βαθμολογία
Αγ. Ν-Ι-Η Γκολ Β.
1. Αστέρας Τρίπολης 2 2-0-0 6-2 6
2. Τύρναβος 2 1-1-0 3-2 4
3. Καλλονή 2 0-1-1 2-3 1
4. Αιγινιακός 2 0-0-2 2-6 0

8ος όμιλος
Πέμπτη 8 Ιανουαρίου
ΑΟ Χανιά - Παναθηναϊκός (19:30, Δημ. Περιβολίων)
Παναιτωλικός - Ολυμπιακός Βόλου (19:30, Γήπεδο Παναιτωλικού)

Βαθμολογία
Αγ. Ν-Ι-Η Γκολ Β.
1. Παναθηναϊκός 2 2-0-0 4-1 6
2. Χανιά 2 1-1-0 1-0 4
3. Ολυμπιακός Βόλου 2 0-1-1 0-1 1
4. Παναιτωλικός 2 0-0-2 1-4 0

  1. ΠΡΟΣΦΑΤΑ
  2. ΔΗΜΟΦΙΛΗ
  3. ΕΛΕΥΘΕΡΙΑ