Κυριακή, 23 Δεκέμβριος 2012 20:13

Ο Μεσσηνιακός 4-1 τον ΑΟ Φαραί που φωνάζει για την διαιτησία

Την έβδομη εντός έδρας νίκη του σε ισάριθμους αγώνες πήρε ο Μεσσηνιακός που επικράτησε με 4-1 του Α.Ο. Φαραί και αποσπάστηκε πέντε βαθμούς στην κορυφή της βαθμολογίας. Πάντως το ματς σημαδεύτηκε από την κακή διαιτησία του κ. Σκόρδου που φαίνεται πως βρέθηκε σε κακή ημέρα. Ο διαιτητής της αναμέτρησης απέβαλε με απευθείας κόκκινη στο πρώτο λεπτό του β' ημιχρόνου τον Κουτίβα για ένα φάουλ στο χώρο του κέντρου και εν συνεχεία έδειξε και δεύτερη κόκκινη για εξύβριση στον Παπαγεωργίου, αφήνοντας τους φιλοξενούμενους με 9 παίκτες. Εκεί "χάλασε" το ματς μιας και με το σκορ στο 2-1 δεν γινόταν να χάσει τη νίκη ο Μεσσηνιακός.
Προηγουμένως στο πρώτο ημίχρονο έδωσε ένα πέναλτι στο Φαραί για χέρι αμυντικού που δεν φάνηκε να έγινε. Γενικώς δεν είχε καλά σφυρίγματα και έγινε ο αρνητικός πρωταγωνιστής της αναμέτρησης, ενώ οι βοηθοί Βρυώνης και Γιαννέας δεν αντιμετώπισαν προβλήματα.
Στο αγωνιστικό κομμάτι και για όσο διάστημα παίχθηκε ποδόσφαιρο επί ίσοις όροις οι "πράσινοι" ήταν καλύτεροι και έφτασαν δίκαια στη νίκη, αν και αγωνίστηκαν δίχως τους δύο πρώτους τους σκόρερ, Χελά και Τσουλάκο.
Στο 19' η κοντινή προβολή του Δασκαλάκη από κεφαλιά του Μπεγέτη έφυγε ψηλά άουτ. Στο 28' ο Γ. Καλογερόπουλος σέντραρε, ο Αργυρόπουλος πήρε την κεφαλιά που απέκρουσε ο Σαραντάκος και ο Αρβανίτης με πλασέ έκανε το 1-0.
Πέντε λεπτά αργότερα η κεφαλιά του Αργυρόπουλου από σέντρα του Αρβανίτη χτύπησε στο δεξί δοκάρι και έφυγε άουτ. Στο 35' ο Μπεγέτης φάτσα με τον Σαραντάκο προτίμησε να σιγουρέψει το γκολ δίνοντας στον Αργυρόπουλο, ο Μπλέτσας έκοψε λίγο πριν τη γραμμή χωρίς όμως να απομακρύνει και ο Αργυρόπουλος με προβολή έκανε το 2-0.
Στο 37' μετά από φάουλ του Ψωρομύτη και σύγχυση στην περιοχή ο κ. Σκόρδος έδωσε πέναλτι για χέρι αμυντικού, χωρίς πάντως να φαίνεται να υπάρχει παράβαση. Ο Νιάρχος "ψάρεψε" όμως στο πέναλτι τον Ψωρομύτη και πέφτοντας στη δεξιά του γωνία απέκρουσε κρατώντας το 2-0. Στο 44' όμως ο τερματοφύλακας του Μεσσηνιακού έχασε τη μπάλα μέσα από τα χέρια του σε έξοδο που επιχείρησε μετά από εκτέλεση φάουλ του Μπλέτσα και ο Παπαγεωργίου με πλασέ σε κενή εστία μείωσε σε 2-1, δίνοντας νέο ενδιαφέρον στο παιχνίδι.
Με το ξεκίνημα του β' ημιχρόνου έγινε η φάση που περιγράψαμε πιο πάνω στην οποία ο διαιτητής θα έπρεπε να δώσει κίτρινη και όχι κόκκινη στον Κουτίβα μιας και ήταν απλά ένα φάουλ στο χώρο του κέντρου. Στη συνέχεια αποβλήθηκε και ο Παπαγεωργίου γιατί προφανώς κάτι του είπε πάνω στις διαμαρτυρίες των ανθρώπων του Φαραί. Μάλιστα ο πρόεδρος της ομάδας Κώστας Μπούνας εξοργισμένος μπήκε στον αγωνιστικό χώρο και προέτρεψε τους παίκτες της ομάδας του να αποχωρήσουν σε ένδειξη διαμαρτυρίας, κάτι που πάντως δεν έγινε!
Στη συνέχεια οι γηπεδούχοι είχαν απόλυτα λογικά την πλήρη κυριαρχία και αυτό που έμενε να γίνει γνωστό ήταν το τελικό σκορ. Στο 65' ο
Γ. Καλογερόπουλος σέντραρε και ο Αργυρόπουλος με σουτ στην κίνηση έκανε το 3-1 και στο 69' μετά από κάθετη πάσα του Α. Καλογερόπουλου ο Αργυρόπουλος έφυγε στην πλάτη της άμυνας και αφού ξεπέρασε και τον Σαραντάκο με πλασέ έγραψε το τελικό 4-1, σημειώνοντας παράλληλα χατ τρικ.
Το ματς σφύριξε ο Σκόρδος αντί του Πλεμμενόπουλου που είχε αρχικά οριστεί και βοηθοί ήταν οι Βρυώνης και Γιαννέας.