Τρίτη, 20 Ιανουάριος 2015 21:28

ΚΥΠΕΛΛΟ ΕΛΛΑΔΑΣ: Νίκη με ανατροπή για τον Πανιώνιο (2-1 τη Βέροια)

Με δύο γκολ στο δεύτερο ημίχρονο, ο Πανιώνιος ανέτρεψε την εις βάρος του κατάσταση και επικράτησε 2-1 της Βέροιας στη Νέα Σμύρνη, στον πρώτο αγώνα για τη φάση των "16" του κυπέλλου Ελλάδας.

Οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν στο 2΄ με τον Κάμπορα, αλλά οι Οικονόμου (62΄), Κολοβός (71΄) έδωσαν τη νίκη στους "κυανέρυθρους". Η ρεβάνς θα διεξαχθεί στις 28/1 στη Βέροια.

Μόλις στο 2ο λεπτό η Βέροια κέρδισε κόρνερ και οι παίκτες της έπαιξαν... βόλεϊ στην περιοχή του Πανιωνίου. Μετά από κεφαλιές του Οστοϊτς και του Ντουμίτρου, ο Κάμπορα ξανά με το κεφάλι, άνοιξε το σκορ. Το γρήγορο γκολ αποσυντόνισε τους γηπεδούχους που δεν μπόρεσαν να φανούν απειλητικοί, πέραν κάποιον σουτ με πιο επικίνδυνο αυτό του Γιάννου που απέκρουσε ο Χινάρ στο 33΄.

Στο β΄ ημίχρονο οι "κυανέρυθροι" απάντησαν, ωστόσο, με τον ίδιο τρόπο που προηγήθηκε η Βέροια. Ο Μπουμάλ εκτέλεσε το κόρνερ και ο Οικονόμου ισοφάρισε με κεφαλιά στο 62΄. Η ανατροπή ολοκληρώθηκε εννέα λεπτά αργότερα, όταν ο Κολοβός πέτυχε το 2-1 στο 72΄, καθώς δεν υπέπεσε στην αντίληψη του βοηθού ότι βρισκόταν σε θέση οφσάιντ.

ΔΙΑΙΤΗΤΗΣ: Πραξιτέλης Ζαχαριάδης (Μακεδονίας)

Κίτρινες: Ντουμίτρου, Μπαλάφας

ΠΑΝΙΩΝΙΟΣ (Μαρίνος Ουζουνίδης): Παπαδόπουλος, Πάνος, Χατζηησαϊας, Οικονόμου, Τασουλής, Σιώπης (84΄ Γκέζος), Κόρμπος, Φούντας (60΄ Κολοβός), Μπούζας (60΄ Μασούρας), Μπουμάλ, Γιάννου

ΒΕΡΟΙΑ (Χοσέ Γκρανέρο): Χινάρ, Μαλόν, Βέρτζος, Οστοϊτς (60΄ Καταλά), Μπράβο, Μπαλάφας (67΄ Παυλίδης), Αρτσε, Εσπάρθα, Γεωργιάδης, Ντουμίτρου, Κάμπορα (60΄ Βεργώνης)