Τρίτη, 17 Φεβρουάριος 2015 12:17

Ρεκόρ πόντων ο Πέτρος Νοέας στο παιχνίδι με Αετό

Στα τελευταία λεπτά του Σαββατιάτικου νικηφόρου παιχνιδιού του Αρκαδικού με τον Αετό, ο Μεσσήνιος παίκτης των Αρκάδων Πέτρος Νοέας ολοκλήρωσε με τον καλύτερο τρόπο την πολύ καλή του παρουσία στο παιχνίδι, χαρίζοντας με κρίσιμους πόντους που σημείωσε ουσιαστικά τη νίκη στον Αρκαδικό.

Με ένα καλάθι και φάουλ και ένα τρίποντο στην ακριβώς επόμενη επίθεση του Αρκαδικού μετέτρεψε το «εύθραυστο» 64-63 σε 70-65, δίνοντας «αέρα πολυτελείας» στην ομάδα του εκείνη τη στιγμή.
Ο Πέτρος Νοέας σημείωσε 18 πόντους εναντίον του Αετού, που αποτελούν ρεκόρ με τη φανέλα του Αρκαδικού και μάλιστα σε 23 λεπτά συμμετοχής με στατιστικά για Όσκαρ: 1/1 βολή, 4/5 δίποντα, ¾ τρίποντα, 5 ριμπάουντ, ένα κλέψιμο και με το σύστημα αξιολόγησης να δίνει το μεγάλο 0.853.
Ταυτόχρονα, ο Καλαματιανός φόργουορντ πέτυχε για όγδοο παιχνίδι διψήφιο αριθμό πόντων, που όταν συμβαίνει αυτό μεταφράζεται σε επτά νίκες του Αρκαδικού και μόλις μία ήττα στη Βέροια.