Τετάρτη, 08 Μάιος 2013 20:43

Στον τελικό οι νέοι της 3ης ζώνης

Την πρόκριση της στον τελικό πανηγύρισε η ομάδα νέων της 3ης Ζώνης - την απαρτίζουν παίκτες από τις ΕΠΣ Αθηνών, Ανατολικής Αττικής, Δυτικής Αττικής, Εύβοιας, Πειραιά, Αιτωλοακαρνανίας, Αχαΐας, Ζακύνθου, Ηλείας, Κεφαλληνίας/Ιθάκης, Αργολίδας, Αρκαδίας, Κορινθίας, Λακωνίας, Μεσσηνίας - που επικράτησε  της αντίστοιχης ομάδας της 4ης ζώνη με 2-1 στις καθυστερήσεις.
Η ομάδα της 3ης Ζώνης έχανε μέχρι το 91' με γκολ που είχε δεχτεί στο 15ό λεπτό. Εκεί που φαινόταν ότι η 4η Ζώνη θα πάρει το εισιτήριο για τον τελικό, ο Αναστασίου στο 93' με ψηλοκρεμαστό σουτ έξω από την περιοχή ισοφάρισε σε 1-1 και στο επόμενο λεπτό ο Κονιδάς με πλασέ πέτυχε το 2-1 και έδωσε την πρόκριση για τον τελικό στην 3η Ζώνη.
Στο αγώνα από τη Μεσσηνία αγωνίστηκαν οι Αντώνης Σταθόπουλος και Διονύσης Γεωργιόπουλος (βγήκε αλλαγή στο τελευταίο 10λεπτο).
Αντίθετα μεγάλη άτυχη στάθηκε η ομάδα παίδων, που ηττήθηκε με 1-0, παρά το γεγονός ότι διάθετε στις τάξεις της ποδοσφαιριστές από τις μεγάλες ομάδες της Αθήνας και του Πειραιά (ΑΕΚ, Παναθηναϊκό, Ατρόμητο, Ολυμπιακό) και υπήρχε σιγουριά ότι θα έφτανε στον τελικό. Στο παιχνίδι από πλευράς ΕΠΣ Μεσσηνίας αγωνίστηκε Μιχάλης Γιάννης. Ο τελικός θα διεξαχθεί την Παρασκευή στις 12 το μεσημέρι στο γήπεδο "Γεώργιος Καραϊσκάκης" με τη 3η Ζώνη να αντιμετωπίζει το νικητή από το άλλο παιχνίδι ανάμεσα στην 1η και τη 2η Ζώνη.
Αρχηγοί της αποστολής των ομάδων παίδων και νέων της 3ης Ζώνης ήταν οι παράγοντες της ΕΠΣ Μεσσηνίας Κώστας Κανελλόπουλος και Αγγελος Γεωργόπουλος. Μαζί ήταν και ο ενωσιακός προπονητής Αγγελος Σκαφιδάς, ο οποίος μάλιστα παρακολούθησε τους αγώνες από τον πάγκο.