Σάββατο, 11 Μάιος 2013 18:52

Κι όμως ήταν και απόψε Αστέρας - "Βράζουν" δικαιολογημένα με το Γιάχο οι Αρκάδες!

Κι όμως ήταν για μία ακόμα φορά Αστέρας και έπεσε υπερήφανα στον αγωνιστικό χώρο του ΟΑΚΑ. Καλύτερος στο μεγαλύτερο μέρος της κανονικής διάρκειας και της παράτασης, έφθασε πολύ κοντά αλλά δεν κατάφερε να ολοκληρώσει το θαύμα. Η εμπειρία του Ολυμπιακού σε μεγάλα ματς, αλλά και οι αποφάσεις του Γιάχου σε διάφορα σημεία της αναμέτρησης δεν επέτρεψαν στους Αρκάδες να φέρουν την κούπα στην Πελοπόννησο. Στόχος πλέον η έξοδος στο Τσάμπιονς Λιγκ μέσω των πλέι οφ, κάτι που όπως φαίνεται είναι στις δυνατότητες του. Εντονες διαμαρτυρίες και διαξιφισμοί μετά το τέλος της αναμέτρησης με μερίδα φίλων της Τρίπολης να επιτίθενται φραστικά και σε... δημοσιογράφους. Η ομάδα του Σάκη Τσιώλη πάντως αποχώρησε υπό την αποθέωση των φιλάθλων της, που έδειξαν να εκτιμούν την υπερπροσπάθειά τους και να πιστεύουν - όχι άδικα- ότι μπορεί ακόμα περισσότερα.

120' +5' Τέλος της αναμέτρησης. Κυπελλούχος ο Ολυμπιακός

120' + 3' Αποβολή για Μοντέστο και Περόνε, που αμφότεροι βρίσκονταν στους πάγκους.

120' Ρινκ ο αγωνιστικός χώρος. Παίκτες των δύο ομάδων έχουν γίνει ένα κουβάρι. Ολα ξεκίνησαν από τους Σιόβα και Ντε Μπλάσις και τα νεύρα επεκτάθηκαν σε χορτάρι και πάγκους. Πολλά νεύρα στην κερκίδα των Αρκάδων, ενώ δεν λείπει και η ρίψη αντικειμένων.

117' Πολλές φωνές των Αρκάδων για ανατροπή του Φέισα στο Ράγιος. Στην αντεπίθεση ο Μπαρτολίνι ανατρέπει τον Αμπντούν (πιθανόν εκτός περιοχής) και ο Γιάχος υποδεικνύει πέναλτι το οποίο μετατρέπει σε γκολ ο Αμπντούν

114' Γρήγορη αντεπίθεση για τον Ολυμπιακό που καταλήγει σε σουτ του Πίνο από ιδανική θέση, το οποίο όμως λίγο πριν "γράψει" ανέκοψε ο Ναβάρο προ της κενής από γκολκίπερ εστίας.

107' Κίτρινη στον Ντε Μπλάσις για σκληρό φάουλ στον Αμπντούν

105' Λήξη του πρώτου μέρους της παράτασης.

103' Κουρασμένος και σαφώς επηρεασμένος από το δεύτερο γκολ που δέχθηκε ο Αστέρας, που όμως δεν φαίνεται να τα παρατάει.

102' Κίτρινη στο Ναβάρο.

100' Ολοκληρώνει τις αλλαγές του ο Σάκης Τσιώλης βάζοντας τον Χρήστο Καλαντζή στη θέση του Γιάννη Κοντοέ.

98' ΓΚΟΛ 1-2 Κόρνερ του Πίνο από δεξιά, κεφαλία του Φουστέρ με τον Φούλοπ να αποκρούει προσωρινά και τον Τζιμπούρ από κοντά να στέλνει τη μπάλα στον ουρανό των διχτύων του Αστέρα.

91' Ξεκίνησε το α' μέρος της παράτασης. Συνεχίζει προς το παρόν ο Χολέμπας.

Στην παράταση λοιπόν οδηγείται ο τελικός με τον Αστέρα να είναι καλύτερος στο μεγαλύτερο μέρος της επανάληψης, αλλά να μην μπορεί να μεταφράσει την υπεροχή σε κάποιο γκολ. Δικαιολογημένα παράπονα των Αρκάδων για ορισμένες υποδείξεις του Χιώτη Γιάχου. Στον αντίποδα οι ερυθρόλευκοι παρουσιάζονται κατώτεροι των περιστάσεων με εξαίρεση ορισμένα πολύ μικρά διαστήματα πολιορκίας της αρκαδικής άμυνας. Ερωτηματικό παραμένει αν θα μπορέσει να συνεχίσει ο Χολέμπας που με το τελευταίο σφύριγμα έπεσε στο έδαφος με πόνους. Το ιατρικό επιτελείο του Ολυμπιακού του παρέχει ακόμα τις πρώτες βοήθειες..

90' +3' Λήξη της κανονικής διάρκειας με το σκορ στο 1-1. Πάμε στην παράταση.

90' Τρία λεπτά των καθυστερήσεων

89' Μεγάλη ευκαιρία για τον Αστέρα με τον Λέντσε να πλασάρει από καλή θέση πάνω στον Κάρολ

88' Ο Χολέμπας ζήτησε αλλαγή λόγω τραυματισμού, αλλά συνεχζει αναγκαστικά γιατί οι πρωταθλητές έχουν ολοκληρώσει τις τρεις αλλαγές τους.

85' Δυνατό φάουλ του Πίνο από δεξιά η μπάλα βρίσκει σε κάποιο σώμα και καταλήγει κόρνερ.

83' Πολιορκία του Ολυμπιακού στα καρέ του Αστέρα χωρίς αποτέλεσμα.

82' Ο Λέντσε στη θέση του Περόνε.

81' Κίτρινη για... θέατρο στον Πίνο

79' Κίτρινη στον Περόνε

76' Ο Πίνο στη θέση του Μασάδο

75' Εν χορώ αποδοκιμασίες των φιλάθλων του Αστέρα κατά του διαιτητή Γιάχου.

72' Ο Τζιμπούρ στη θέση του Μήτρογλου.

71' Κίτρινη στον αναπληρωματικό τερματοφύλακα του Αστέρα Γιώργο Μπαντή προφανώς για διαμαρτυρία.

69' Καθαρό πέναλτι και αποβολή που δεν δίνεται για τον Αστέρα, όταν σε κεφαλιά του Σανκαρε ο Μανιάτης έδιωξε τη μπάλα πάνω στη γραμμή με το χέρι.

67' Ο Μπαρτολίνι στη θέση του Κουρμπέλη

60' Ο Ιμπαγάσα στη θέση του Μοντέστο.

56' Κίτρινη στον Πιπίνη για μαρκάρισμα στο Μασάδο.

54' Κίτρινη στον Κουρμπέλη για χτύπημα στον Μανιάτη.

52' Χωρίς τη μεγάλη φάση ως τώρα στο δεύτερο ημίχρονο για τις δύο ομάδες. Πιο ενεργητικά έχει μπει ο Αστέρας.

46' Εναρξη δεύτερου μέρους

* Στη διάρκεια του ημιχρόνου ο πρόεδρος της ΕΠΟ Γιώργος Σαρρής τίμησε τις ομάδες του Φοίβου Κρεμαστής και ΠΑΣ Ικαρου για την προαγωγή του ευ αγωνίζεσθαι, αφού στο μεταξύ τους αγώνα αποφάσισαν να αγωνιστούν με 10 παίκτες σε ένδειξη πένθους για τον άδικο χαμό του ποδοσφαιριστή του Φοίβου Κρεμαστής Φίλιππου Δελαπόρτα

* Ισόπαλους βρήκε τους δύο μονομάχους το τελευταίο σφύριγμα του Γιάχου για το πρώτο ημίχρονο. Το γεγονός ότι οι Αρκάδες προηγήθηκαν νωρίς δημιούργησε αρκετή νευρικότητα στους "ερυθρόλευκους", οι οποίοι όμως κατάφεραν να φέρουν το ματς στα ίσα σε κομβικό σημείο. Το δεύτερο μέρος αναμένεται με ιδιαίτερο ενδιαφέρον. Φωνάζουν για κόκκινη που δεν δόθηκε στον Χολέμπας για χτύπημα στον Κοντοέ στο 29'.

45+1' Τέλος πρώτου μέρους.

42' ΓΚΟΛ 1-1  Ισοφάριση για τον Ολυμπιακό με τον Φουστέρ. Ο Αμντούν σέντραρε από αριστερά και ο αμαρκάριστος Φουστέρ με δυνατή προβολή από το ύψος του πέναλτι έφερε και πάλι το ματς στα ίσα.

39' Ο Μίτσελ σηκώνει για ζέσταμα στον Αριελ Ιμπαγάσα.

29' Νεύρα στο παιχνίδι. Από μία κίτρινη σε Χολέμπας και Κοντοέ. Ο παίκτης του Ολυμπιακού... απώθησε με το στήθος τον Κοντοέ με τους Αρκάδες να φωνάζουν για κόκκινη.

22' Σέντρα του Μανιάτη από μέσα δεξιά, αλλά η κεφαλιά του Μήτρογλου πέρασε ψηλά άουτ.

14' ΓΚΟΟΟΟΛΛΛ  Ανοίγει το σκορ για τον Αστέρα με τον συνήθη ύποπτο Ρούμπεν Ράγιος. Ο Αργεντίνος με πλασέ από κοντινή μεν αλλά δύσκολή θέση σκοράρει. Προηγήθηκε άστοχο πλασέ του Ναβάρο και στην επαναφορά ο Ράγιος δεν άφησε την ευκαιρία να πάει χαμένη.

12' Ωραία ατμόσφαιρα από τους φιλάθλους των δύο ομάδων χωρίς παρεκτροπές.

10' Τεράστια ευκαιρία για τον Αστέρα με τον Ντε Μπλάσις να πιάνει αμαρκάριστος τη δυνατή κεφαλιά από το ύψος του πέναλτι μετά από κόρνερ του Ουσέρο και τον Κάρολ να διώχνει εντυπωσιακά σε κόρνερ.

8' Ελαφρά πρωτοβουλία των "ερυθρόλευκων" που εκμεταλλεύονται τα λάθη των Αρκάδων στη μεσαία γραμμή.

7' Πρώτο σουτ τον αγώνα για τον Ολυμπιακό με τον Αμπντούν έξω από την περιοχή μπλοκάρει ο Φούλοπ.

1' Πρώτο σφύριγμα στο μεγάλο τελικό από τον Γιάχο.

* Εισέρχονται στον αγωνιστικό χώρο οι δύο ομάδες εν μέσω συνθημάτων και ενθουσιασμό. Οι φίλαθλοι του Αστέρα υποδέχθηκαν την ομάδα τους πετώντας χιλιάδες χαρτάκια και δημιουργώντας μία πολύ ωραία χωρογραφία (correo). Εντυπωσιακή ατμόσφαιρα.

* Περίπου 10 λεπτά πριν τη σέντρα και στις εξέδρες του Ολυμπιακού Σταδίου βρίσκονται 30.000 περίπου οπαδοί του Ολυμπιακού, ενώ τους 10.000 φθάνουν αυτοί του Αστέρα.

* 20:16 Ρούμπεν Ράγιος και Φρανσουά Μοντέστο, οι δύο αρχηγοί εισέρχονται στον αγωνιστικό χώρο με το πολυπόθητο τρόπαιο ανά χείρας.

* Στα μάτριξ του ΟΑΚΑ προβάλλονται στιγμιότυπα από τους αγώνες που οδήγησαν τους δύο φιναλίστ στον τελικό.

* 20 λεπτά πριν την έναρξη του τελικού και στο Μαρούσι η θερμοκρασία αγγίζει τους 20 βαθμούς Κελσίου. Ιδανικός καιρός για ποδόσφαιρο.

*20:04: Οι παίκτες του Ολυμπιακού αποσύρονται στα αποδυτήρια. Συνεχίζεται η προθέρμανση για τους Αρκάδες.

Διαιτητής της αναμέτρησης θα είναι ο Θανάσης Γιάχος (Χίος) με βοηθούς τους Σαραϊδάρη (Μακεδονία) και Καρατζίκα (Αθήνα) και επιπρόσθετους βοηθούς τους Τριτσώνη (Αθήνα) και Μάνταλο (Αθήνα). Τέταρτος διαιτητής ο Ηλίας Σπάθας (Πειραιάς).

Οι συνθέσεις των δύο ομάδων

Αστέρας Τρίπολης: Φούλοπ, Τσαμπούρης, Σανκαρέ, Κουρμπέλης (67' Μπαρτολίνι), Πιπίνης, Κοντοές (100' Καλαντζής), Ουσέρο, Ντε Μπλάσις, Ναβάρο, Ράγιος, Περόνε (82' Λέντσε).

Ολυμπιακός: Κάρολ, Μανιάτης, Μοντέστο (60' Ιμπαγάσα) , Σιόβας, Μανωλάς, Μασάδο (76' Πίνο), Φέισα, Φουστέρ, Χολέμπας, Αμπντούν, Μήτρογλου (72' Τζιμπούρ).

* 19:37 Μέσα σε αποθεωτικό κλίμα από τους φιλάθλους τους ξεκινούν ζέσταμα και οι παίκτες του Αστέρα Τρίπολης.

* 19:34: Πενήντα πέντε λεπτά πριν το παιχνίδι στο αγωνιστικό χώρο βγαίνουν οι παίκτες του Ολυμπιακού για ζέσταμα.

* Ο βασικός πυρήνας των φίλων του τυπικά γηπεδούχου Αστέρα βρίσκονται στις θύρες 17 και 19 του ΟΑΚΑ. Αντίστοιχα οι φίλαθλοι του Ολυμπιακού προσέρχονται πλέον με πιο γοργούς ρυθμούς και έχουν ήδη γεμίσει το πέταλο στις θύρες 1 και 35. Τα συνθήματα έχουν πλέον ενταθεί με τους Αρκάδες να είναι περισσότερο ενθουσιώδεις ως... πρωτάρηδες σε τέτοιο επίπεδο.

* Ο κόσμος πληθαίνει ώρα με την ώρα στις εξέδρες του Ολυμπιακού Σταδίου και από τις δύο πλευρές. Σύμφωνα με πληροφορίες από την αρκαδική ΠΑΕ αναμένονται περίπου 10.000 φίλοι της ομάδας στο ΟΑΚΑ για να δώσουν τη δική τους ώθηση. Στην εξέδρα των επισήμων βρίσκεται ήδη και ο δήμαρχος Τρίπολης Γιάννης Σμυρνιώτης.

* Καλησπέρα από το Ολυμπιακό Στάδιο, όπου ο Αστέρας Τρίπολης έχει ραντεβού με την ιστορία. Κόντρα στον πρωταθλητή Ολυμπιακό θα δώσει τη δική του μάχη για να φέρει για πρώτη φορά το Κύπελλο Ελλάδας στην Πελοπόννησο.

Ηδη στις κερκίδες του ΟΑΚΑ βρίσκονται περίπου 2.000 φίλοι των Αρκάδων τραγουδώντας και τα πρώτα συνθήματα. Ανάλογη είναι η ατμόσφαιρα και στην αντίπερα όχθη με τους φίλους των "ερυθρόλευκων" να προσέρχονται  με σχετικά αργούς ρυθμούς στις εξέδρες.

Οι αποστολές των δύο ομάδων βρίσκονται ήδη στο γήπεδο και σε λίγα λεπτά αναμένεται οι παίκτες να βγουν στον αγωνιστικό χώρο για μία πρώτη αναγνωριστική βόλτα.