Θυμήθηκαν τα παλιά oι παλαίμαχοι της ΑΕΚ και οι Σούπερ Σταρς

Στιγμές του παρελθόντος αναβίωσαν χθες στο Δημοτικό Στάδιο Καλαμάτας στο φιλικό παλαιμάχων μεταξύ των Σούπερ Σταρς και της ΑΕΚ. Ηταν ένα φιλικό που δόθηκε και πάλι μετά από τρία χρόνια και είχε φιλανθρωπικό χαρακτήρα. Συγκεκριμένα τα έσοδα που μαζεύτηκαν θα δοθούν από τους διοργανωτές στο δημοτικό παντοπωλείο Καλαμάτας. Η φιλική συνάντηση έγινε ύστερα από πρωτοβουλία του παλαίμαχου ποδοσφαιριστή της Καλαμάτας Γιώργου Μπιστικέα και λόγω της φιλικής σχέσης που διατηρεί με τον προπονητή παλαιμάχων της ΑΕΚ Μιχάλη Σιμιγδαλά.

150 άτομα στο Στάδιο

Στο Δημοτικό Στάδιο βρέθηκαν 150 περίπου φίλαθλοι που είδαν ορισμένα μεγάλα ονόματα του παρελθόντος, ενώ 50 από αυτούς ήταν οργανωμένοι οπαδοί της Αθηναϊκής ομάδας.
Στο αγωνιστικό κομμάτι που μοιραία πέρασε σε δεύτερη μοίρα, οι φιλοξενούμενοι πήραν τη νίκη με σκορ 4-1. Πάντως στο πρώτο ημίχρονο οι Σούπερ Σταρ ήταν καλύτεροι και βρίσκονταν μπροστά στο σκορ με 1-0. Στο δεύτερο ημίχρονο οι πολλές αλλαγές και οι μεγαλύτερες… αντοχές έδωσαν τη δυνατότητα στους "κιτρινόμαυρους" να πετύχουν τέσσερα γκολ και να πάρουν τη φιλική νίκη.

Ανοιξε το σκορ ο Μπλέτσας

Το σκορ άνοιξε στο 14' όταν ο Μπλέτσας έγινε αποδέκτης της μπάλας μέσα στην περιοχή και με διαγώνιο σουτ νίκησε τον Μηχαηλίδη γράφοντας το 1-0.
Στο δεύτερο ημίχρονο (είχε διάρκεια 40 λεπτά) οι φιλοξενούμενοι ανέβασαν την απόδοση τους και ισοφάρισαν άμεσα.

Ανατροπή στο β' ημίχρονο

Ηταν το 45' όταν ο Κοπιτσής έκανε τη σέντρα και ο Πυθαρούλης με κεφαλιά έγραψε το 1-1.
Στο 55' ο Παπαδόπουλος συνεργάστηκε ωραία με τον Κούτουλα και ενώ ήταν τετ α τετ με τον Γιαννόπουλο, ανατράπηκε από τον τερματοφύλακα των Σούπερ Σταρς με τον διαιτητή Μανωλόπουλο να δίνει σωστά το πέναλτι.
Από τα 11 βήματα ο Κοπιτσής ήταν εύστοχος και έκανε το 1-2.
Στη συνέχεια οι "κιτρινόμαυροι" που είχαν σαφώς περισσότερες δυνάμεις πέτυχαν άλλα δύο γκολ.
Στο 62' με μακρινό σουτ ο Λαγινάς έστειλε τη μπάλα πρώτα στο αριστερό δοκάρι και στη συνέχεια στα δίχτυα για το 1-3.
Το τελικό σκορ διαμορφώθηκε στο 66' όταν ο Δαβίτσος βρέθηκε τετ α τετ, πέρασε και τον Γιαννόπουλο και σε κενή εστία έκανε με πλασέ το 1-4.
Διαιτητής της φιλικής συνάντησης ήταν ο Παναγιώτης Μανωλόπουλος και βοηθοί οι Νίκος Κοσάρης και Φώτης Κουτρουμπής.

Οι συνθέσεις

ΣΟΥΠΕΡ ΣΤΑΡΣ ΚΑΛΑΜΑΤΑΣ (Αντώνης Χατζηαγγελής): Αθανασόπουλος, Χατζηαγγελής, Τσιγάρος, Μαρινάκης, Μούργος, Μπλέτσας, Μουστάκας, Παναγόπουλος, Γκότσης, Στ. Γιαννόπουλος, Χριστόπουλος.
Επαιξαν και οι Γουρδέας, Καρδάσης, Νταουτάκης, Χανδρινός, Β. Γιαννόπουλος, Τσετσέκος, Γιακουμής.
ΠΑΛΑΙΜΑΧΟΙ ΑΕΚ (Μιχάλης Σιμιγδαλάς, Μιχάλης Αντωνόπουλος):
Μιχαηλίδης, Λέτσας, Τόσκας, Καραγκιοζόπουλος, Χατζής, Καραφέσκος, Καρακίδης, Κούτουλας, Κοπιτσής, Παπαδόπουλος, Γεωργιάδης.
Επαιξαν και οι Χρ. Αρδίζογλου, Πυθαρούλης, Λαγίνας, Ζήσης, Μ. Αρδίζογλου, Ράπτης, Αγγελόπουλος, Μασουρίδης, Σαρκίρης, Κωνσταντίνου, Δαβίτσος. Aκόμα βρέθηκαν στην Καλαμάτα, αλλά δεν αγωνίστηκαν οι Κωνσταντινίδης, Σεβαστόπουλος, Τσαχουρίδης, Σπυρόπουλος και Κουρμπούλης.
Μετά το τέλος της φιλικής αναμέτρησης οι διοργανωτές παρέθεσαν γεύμα στη φιλοξενούμενη αποστολή της ΑΕΚ στην ταβέρνα "Βατουριώνα" και ανανέωσαν το ραντεβού τους για του χρόνου, μιας και σκοπός είναι να καθιερωθεί το εν λόγω φιλικό.