Πέμπτη, 12 Μάρτιος 2015 17:11

Η παράδοση της Καλαμάτας με την Αχαϊκή

Την Αχαϊκή φιλοξενεί την Κυριακή η "Μαύρη Θύελλα" και αξίζει να δούμε τι έχει γίνει στην προϊστορία των μεταξύ τους αναμετρήσεων...

Καλαμάτα και Αχαϊκή είχαν συναντηθεί το 2010 στην Δ' εθνική, όταν η ομάδα της Αχαίας ήταν αυτή που σταμάτησε το νικηφόρο σερί των δεκατριών αγώνων που είχε η "Μαύρη Θύελλα". Η Μεσσηνιακή ομάδα είχε χάσει 2-0 στην Κάτω Αχαγιά στον πρώτο γύρο και λίγο έλειψε να χάσει και στο β' γύρο στο γήπεδο του Μεσσηνιακού, όταν ισοφάρισε σε 2-2 στα τελευταία λεπτά. Φυσικά εκείνη τη χρονιά η Καλαμάτα πήρε εύκολα το πρωτάθλημα. Πέρυσι η Καλαμάτα χρειάστηκε ένα πέναλτι στις καθυστερήσεις για να καταβάλλει την αντίσταση της Αχαϊκής (1-0) στο ματς του Δημοτικού Σταδίου στον πρώτο γύρο. Στο β' έχασε 2-0 όταν όμως ήταν αδιάφορη. Φέτος, αντίθετα, η Καλαμάτα επικράτησε με το εντυπωσιακό 4-1 της Αχαϊκής έκτο έδρας στον πρώτο γύρο.
Τα γκολ των Μεσσηνίων σε εκείνο το ματς είχαν πετύχει οι Ηλιόπουλος (2), Σαλαπάτας και Καλαντζής.