Τετάρτη, 15 Μάιος 2013 21:32

Το καθάρισε από το α' μέρος ο Μεσσηνιακός (βίντεο)

Στην πρεμιέρα με τον Ολυμπιακό Γυθείου χρειάστηκε τέσσερα λεπτά για να έρθει η νίκη.  Σήμερα στη Μεγαλόπολη ένα εκρηκτικό δεκάλεπτο ήταν αρκετό για το Μεσσηνιακό, ώστε να λυγίσει την αντίσταση της Φαλαισίας.

Οι Καλαματιανοί από το 33' έως το 43' πέτυχαν  δύο γκολ με τους Μπεγέτη, Τσουλάκο, είχαν δοκάρι με τον πρώτο και δύο ακόμα μεγάλες ευκαιρίες. Σ' αυτό το διάστημα κρίθηκε ουσιαστικά και η αναμέτρηση. Στην επανάληψη ο πιο έμπειρος και ποιοτικός Μεσσηνιακός διατήρησε άνετα το 0-2 και είχε ευκαιρίες να δώσει μεγαλύτερες διαστάσεις στη νίκη του.
Το σημαντικό όμως είναι πως πήρε τους τρεις βαθμούς και παραμένει στο ρετιρέ της βαθμολογίας, αλλά με… συγκάτοικο. Ο Τροιζηνιακός πέρασε νικηφόρα από το Γύθειο (3-2 τον τοπικό Ολυμπιακό) και έτσι μετρά και αυτός "2 στα 2" στα μπαράζ ανόδου για τη Γ' εθνική.
Ως εκ τούτου η άνοδος θα κριθεί στα μεταξύ τους παιχνίδια, με το πρώτο να διεξάγεται αυτή την Κυριακή στην Καλαμάτα. Η νίκη για το Μεσσηνιακό κρίνεται μονόδρομος με δεδομένο ότι θα παίξει στο φινάλε στο Γαλατά και θέλει τη συμπαράσταση του κόσμου, μιας και αυτό το ματς είναι "κλειδί" για την άνοδο. Αξίζει να σημειωθεί ότι στο σημερινό ματς βρέθηκαν πάνω από 50 μεσσήνιοι φίλαθλοι, ενώ στο γήπεδο της Μεγαλόπολης ήταν περίπου 200 άτομα.

You must have the Adobe Flash Player installed to view this player.

Πάνοπλη η Φαλαισία

Με όλα της τα "όπλα" παρουσιάστηκε η Φαλαισία στο ματς, μιας και επέστρεψαν οι Νίκος και Δημήτρης. Λυμπερόπουλος, καθώς και ο  Κότσιρας που απουσίαζαν από την πρεμιέρα. Από τα πόδια των παραπάνω παικτών περνά όλο το παιχνίδι της αρκαδικής ομάδας και στο ξεκίνημα τουλάχιστον ο αγώνας έδειχνε ισορροπημένος.  Ο Μεσσηνιακός προσπαθούσε να προσαρμοστεί στον πλαστικό τάπητα και είχε δύο καλές στιγμές στο 10' με τη σέντρα του Ι. Καλογερόπουλου (παραλίγο αυτογκόλ ο Γιαννακούλιας) και την κεφαλιά του Μπεγέτη στο 26'.

Αγγιξε το 1-0

Η Φαλαισία έχασε πάντως τη μεγάλη ευκαιρία του αγώνα στο 28'. Ο Δ. Λυμπερόπουλος έβγαλε τετ α τετ τον αδερφό του Νίκο, αλλά ο Νιάρχος παρότι είχε βγει πολλά μέτρα έξω από την εστία του κατάφερε να διώξει και να κρατήσει το μηδέν.

Εκανε ότι ήθελε

Το γκολ ήρθε τελικά στο 33', αλλά από το Μεσσηνιακό. Ο Μπεγέτης εκτέλεσε φάουλ, η μπάλα άλλαξε πορεία και κατέληξε στα δίχτυα. Το 0-1 έδωσε φτερά στους φιλοξενούμενους που για τα επόμενα δέκα λεπτά έκαναν ότι δεν έκαναν στα προηγούμενα 33. Στο 39' ο Χελάς βγήκε τετ α τετ με τον Μπραιμλάρι που απέκρουσε. Στην επόμενη φάση ο Χελάς πάσαρε στον Μπεγέτη που με σουτ στην κίνηση έστειλε την μπάλα στο κάθετο δοκάρι.
Στο 41' από σέντρα του Ι. Καλογερόπουλου, ο Κουρεντζής πήρε την κεφαλιά όμως ο γκολκίπερ της Φαλαισίας απέκρουσε.
Στο 43' ο Αντ. Καλογερόπουλος συνδυάστηκε άψογα με τον Τσουλάκο και ο τελευταίος τετ α τετ με τον Μπραιμλάρι πλάσαρε ψύχραιμα για το 0-2.
Στην επανάληψη η Φαλαισία προσπάθησε στο ξεκίνημα για το γκολ που θα την έβαζε ξανά στο παιχνίδι. Απείλησε στο 47' με τον Κότσιρα που με ωραία ενέργεια σούταρε άουτ μέσα από την περιοχή και στο 57' με το σουτ του Ν. Λυμπερόπουλου.

Μπορούσε και τρίτο γκολ

Ο Μεσσηνιακός ανέβασε στη συνέχεια την απόδοσή του και από το 59' άρχιζε να κάνει εκ νέου ευκαιρίες. Από σέντρα του Δασκαλάκη, ο Αθανασόπουλος είχε κεφαλιά που πέρασε πάνω από το οριζόντιο δοκάρι. Στο 61' ο Μπεγέτης δοκίμασε το πόδι του, αλλά ο γκολκίπερ έδιωξε με το ένα χέρι σε κόρνερ. Στο 64' ο Χελάς βρέθηκε φάτσα με το τρίτο γκολ, αλλά ο Μπραιμλάρι τον νίκησε. Νέα μεγάλη ευκαιρία στο 69' με την κεφαλιά του Μπεγέτη (από φάουλ του Αντ. Καλογερόπουλου) να περνά δίπλα από το κάθετο δοκάρι.
Η τελευταία φάση έγινε στο 75' με το σουτ του Κότσιρα, το οποίο έδιωξε με τα πόδια ο Νιάρχος.
Το μόνο αρνητικό σήμερα ήταν ότι οι "πράσινοι" μουρμουρούσαν συνεχώς μέσα στο παιχνίδι για μια λάθος πάσα ή κάτι άλλο, προκαλώντας και τον έντονο εκνευρισμό  του προπονητή του  Δημήτρη Τσάκωνα που ζητούσε συνεχώς να ηρεμήσουν.
Με κίτρινη κάρτα από τον διαιτητή Αντωνίου (Αθήνας) παρατηρήθηκαν οι Ηλιόπουλος, Γιαννακούλιας και Ι. Καλογερόπουλος.
ΦΑΛΑΙΣΙΑ: Μπραιμλάρι, Ηλιόπουλος, Παπαδόπουλος, Γιαννακούλιας, Παναγιωτόπουλος,  Κότσιρας (86' Καραμπίνης), Γιαννόπουλος (62' Κωστόπουλος), Νάνος, Μπουζιάνης (46' Κ. Γιαννακόπουλος), Ν. Λυμπερόπουλος, Δ. Λυμπερόπουλος.
ΜΕΣΣΗΝΙΑΚΟΣ: Νιάρχος, Ι. Καλογερόπουλος, Δασκαλάκης, Κουρεντζής, Μπεγέτης, Κωνσταντόπουλος, Αργυρόπουλος, Αντ. Καλογερόπουλος, Αθανασόπουλος, Χελάς, Τσουλάκος (88' Κουκούτσης).