Δευτέρα, 20 Μάιος 2013 20:48

Γκολ και θέαμα στο φιλικό παλαιμάχων Μεσσηνιακού - Παναθηναϊκού

Επιτυχημένος από κάθε άποψη ήταν ο φιλικός ποδοσφαιρικός αγώνας παλαιμάχων του Μεσσηνιακού και του Παναθηναϊκού που έγινε σήμερα το απόγευμα στο γήπεδο του Μεσσηνιακού. Η φιλική αυτή συνάντηση έγινε για σπουδαίο σκοπό μιας και τα έσοδα που συγκεντρώθηκαν θα διατεθούν για την αποθεραπεία των τραυματιών μελών του τμήματος της Άρσης Βαρών του Μεσσηνιακού.
Συγκεκριμένα για τον προπονητή Χρήστο Γεννάτο και τους αθλητές Σοφία Φάσσου, Μαρία Ναούμη και Δημήτρη Ουάμπικ που τραυματίστηκαν σοβαρά σε τροχαίο ατύχημα τον περασμένο Νοέμβριο και χρειάζονται ιατρική παρακολούθηση. Η ανταπόκριση του κόσμου ήταν μεγάλη και το προηγούμενο διάστημα συγκεντρώθηκε ένα σεβαστό ποσό, ξεπερνώντας τις αρχικές προσδοκίες. Παράλληλα περίπου 300 θεατές βρέθηκαν σήμερα στο γήπεδο του Μεσσηνιακού και είδαν μεγάλα ονόματα του παρελθόντος.

Μάγεψε στα 71 του
ο "στρατηγός" Δομάζος!

Αυτός που ξεχώρισε ακόμη και στα 71 του χρόνια ήταν ο "στρατηγός" Μίμης Δομάζος που έπαιξε όλο το παιχνίδι (80 λεπτά), ενώ το "παρών" έδωσαν ακόμη οι Φραντζέσκος, Καλλιτζάκης, Γονιός, Καραβίδας, Μάρκος κ.α.
Από αγωνιστικής πλευράς έγινε ένα πολύ όμορφο παιχνίδι που βρήκε τις δύο ομάδες ισόπαλες με σκορ 4-4!
Πριν την έναρξη της αναμέτρησης ο πρόεδρος των παλαιμάχων του Μεσσηνιακού Σταύρος Χριστόπουλος έδωσε αναμνηστική πλακέτα στον πρόεδρο των παλαιμάχων του Παναθηναϊκού Βασίλη Κωνσταντίνου,
ο οποίος με τη σειρά του βράβευσε την καλαματιανή ομάδα για τον ιερό σκοπό της φιλικής αυτής συνάντησης. Επίσης δόθηκαν δώρα στη φιλοξενούμενη αποστολή, που ήταν προσφορά Μεσσηνιακών επιχειρήσεων.
Το μοναδικό άσχημο από το σημερινό φιλικό παλαιμάχων ήταν ο σοβαρός τραυματισμός του παίκτη του Μεσσηνιακού Σωτήρη Μπουραντώνη.
Ο προπονητής της Ομόνοιας σε μία φάση στις αρχές του β' ημιχρόνου έπεσε άτσαλα στο έδαφος και έσπασε το αριστερό του χέρι και φυσικά μεταφέρθηκε στο νοσοκομείο Καλαμάτας.

Προηγήθηκε 4-1 ο Μεσσηνιακός

Στο αγωνιστικό κομμάτι έγινε ωραίο παιχνίδι κάτι που φαίνεται και από το τελικό 4-4, ενώ αξίζει να σημειωθεί ότι ο Παναθηναϊκός είχε πέντε δοκάρια και ένα χαμένο πέναλτι!
Στο 17' έγινε το 0-1 με φοβερό σουτ έξω από την περιοχή του Καραβίδα.
Στο 23' ο Παπαγιαννόπουλος με πλασέ σημάδεψε το αριστερό δοκάρι, όμως στο επόμενο λεπτό με συρτό σουτ έκανε το 1-1.
Στο 29' και πάλι ο Παπαγιαννόπουλος με ψηλοκρεμαστό σουτ μετά από πάσα του Σακελλαρόπουλου έκανε το 2-1.
Στο 34' ο Δομάζος έσκαψε την μπάλα η οποία δεν του έκανε το χατίρι και σταμάτησε στο οριζόντιο δοκάρι.

5 δοκάρια και χαμένο
πέναλτι για τον ΠΑΟ!

Στο δεύτερο ημίχρονο και συγκεκριμένα στο 48' το φάουλ του Μάρκου χτύπησε στο οριζόντιο δοκάρι. Δύο λεπτά αργότερα ο Αθανασόπουλος με διαγώνιο σουτ έγραψε το 3-1.
Στο 55' και το 56' οι φιλοξενούμενοι είχαν ισάριθμα δοκάρια… Το πρώτο μετά από σουτ από πλάγια θέση του Παπαπαναγή και το δεύτερο με μακρινό σουτ του Φραντζέσκου που τράνταξε το οριζόντιο δοκάρι.
Μετά από δύο λεπτά η καλαματιανή ομάδα έβαλε και τέταρτο γκολ με πλασέ του Αθανασόπουλου αφού πέρασε και τον τερματοφύλακα.
Ομως στο τελευταίο 20λεπτο ο Παναθηναϊκός είχε περισσότερες δυνάμεις και έφτασε στην ισοφάριση. Στο 63' ο Στ. Κελαράκος έκανε πέναλτι ανατρέποντας τον Τομάρα, όμως ο Αθανασόπουλος απέκρουσε εντυπωσιακά την εκτέλεση του Παπαπαναγή! Γενικώς ο τερματοφύλακας Δημήτρης Αθανασόπουλος έκανε πολλές και εντυπωσιακές αποκρούσεις στο β' ημίχρονο, κερδίζοντας το χειροκρότημα των φιλάθλων.
Στο 65' έγινε το 4-2 μετά από ατομική ενέργεια και σουτ του Μάρκου.
Ο ίδιος παίκτης στο 70' με πλασέ μείωσε σε 4-3. Το πέμπτο δοκάρι του Παναθηναϊκού σημειώθηκε στο 75' με το δυνατό σουτ του Φραντζέσκου να χτυπά στο οριζόντιο δοκάρι και να φεύγει άουτ. Τελικά στο 77' έγινε το τελικό 4-4 με ωραίο συρτό σουτ του Τομάρα.
Διαιτητής ήταν ο Παχτίτης και βοηθοί οι Σπάλας και Πατικόπουλος.
ΜΕΣΣΗΝΙΑΚΟΣ: Μανωλόπουλος, Κολοκάθης, Μισέρος, Στασινός, Σεβαστέλης, Κυριακόπουλος, Χριστόπουλος, Σολωμάκος, Καλαμουδάκος, Παπαγιαννόπουλος, Πετρόγιαννης.
Επαιξαν ακόμη και οι Σακελλαρόπουλος, Μούργος, Δημητρακόπουλος, Κάγκαρης, Καλαντζής, Μουστάκας, Μπουραντώνης, Γεωργιόπουλος, Φυκούρας, Στ. Κελαράκος, Τσιγάρος, Αναστασόπουλος, Γυφτοχρήστος, Νινιός, Δ. Αθανασόπουλος, Γ. Αθανασόπουλος, Αλαγάς και Γ. Κελαράκος.
ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ: Αστράς, Φούκος, Παπαπαναγής, Φραντζέσκος, Δομάζος, Καλλιτζάκης, Παντέλης, Γονιός, Τομάρας, Μάρκος, Καραβίδας.
Επαιξαν ακόμη και οι Μπατσινίλας, Γραμματικός, Διαμαντόπουλος, Χορμής, Γκόγκας και Μίσσας.
Στην αποστολή εκτός από τον κ. Κωνσταντίνου, ήταν και ο αντιπρόεδρος των παλαιμάχων του Παναθηναϊκού Νίκος Τζουνάκος, αλλά και ο παλαίμαχος Αντώνης Αντωνιάδης.
Μετά το τέλος του αγώνα ο Μεσσηνιακός παρέθεσε δεξίωση στην ομάδα του Παναθηναϊκού στο ξενοδοχείου Elite.