Κυριακή, 26 Μάιος 2013 11:32

Φινάλε με νίκη για την Καλαμάτα, 1-0 τον Ρούβα

Το καλύτερο φετινό της ημίχρονο, τελικά το φύλαγε για το τέλος η Καλαμάτα... Μια εντυπωσιακή στο πρώτο μέρος "Μαύρη Θύελλα" θα μπορούσε να πετύχει τουλάχιστον τρία γκολ απέναντι στον Ρούβα, τον οποίο τελικά νίκησε με το φτωχό 1-0, χάρη στο τέρμα του Κώστα Ηλιόπουλου στο 26'.
Η τραγική φετινή χρονιά έκλεισε λοιπόν τουλάχιστον με μια νίκη για τους Μεσσήνιους, οι οποίοι ωστόσο δεν απέφυγαν την τελευταία θέση του βαθμολογικού πίνακα του νοτίου ομίλου της Γ' εθνικής. Και φυσικά, την νέα χρονιά θα αγωνίζονται στην ενοποιημένη Γ' - Δ' εθνική που θα έχει ερασιτεχνικό χαρακτήρα.
Το ματς παρακολούθησαν μόλις 300 φίλαθλοι, οι οποίοι ωστόσο είδαν μια πολύ καλή Καλαμάτα στο πρώτο μέρος. Ενα γκολ, ένα δοκάρι, ένα γκολ που δεν μέτρησε και αρκετές καλές φάσεις συνέθεσαν το σκηνικό του πρώτο ημιχρόνου, με την Καλαμάτα να κυριαρχεί απόλυτα απέναντι στην κρητική ομάδα.
Στο δεύτερο ημίχρονο ο ρυθμός έπεσε, με την Καλαμάτα πάντως να κρατά εύκολα το προβάδισμα και να δημιουργεί 1-2 ακόμη καλές ευκαιρίες για γκολ.
Στο τέλος του αγώνα οι παίκτες χειροκροτήθηκαν από τους λιγοστούς φιλάθλους που βρέθηκαν στο γήπεδο, οι οποίοι πικράθηκαν από την φετινή πορεία της ομάδας, ωστόσο αναγνώρισαν την χθεσινή καλή εμφάνιση…
Τον αγώνα διαιτήτευσε ο Β. Αστερής (ΕΠΣ Κορίνθου), με βοηθούς
διαιτητές τους Δ. Δαρσινό (ΕΠΣ Αργολίδας), Π. Μπούμπα (ΕΠΣ Κορίνθου).
Στο 88' αποβλήθηκε με δεύτερη κίτρινη κάρτα ο Κεφαλούκος ο οποίος έκανε ένα σκληρό φάουλ στον Σαραντόπουλο. Στην συνέχεια της φάσης ζήτησε και τα... ρέστα από τον παίκτη της Καλαμάτας με αποτέλεσμα να έχουμε μια ένταση λίγων λεπτών, όπου όμως δεν ξέφυγε η κατάσταση. Κίτρινη κάρτα αντίκρισαν οι Σεντεμέντες (39'), Φουκαράκης.
ΚΑΛΑΜΑΤΑ: Κολοβούρης Τρίψας, Τριανταφυλλάκης, Καντούτσης,
Ψυχογιόπουλος (76' Τσόπελας), Μπελεβέτης, Γεωργιόπουλος, Πούτσης, Ηλιόπουλος, Ρήγας, Σαραντόπουλος.
ΡΟΥΒΑΣ:  Διαμαντής, Γούτσιος, Πέτρας, Ανυφαντάκης, Σεντεμέντες (63 Κίτσος), Κεφαλούκος, Κορδονούρης, Λυκούδης (54' Βάσος), Χατζησάββας (87' Μπολόσης), Φουκαράκης, Παντελής.

TΟ ΦΙΛΜ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ

93' ο διαιτητής Αστερής από την ΕΠΣ Κορίνθου πριν από ένα λεπτό σφύριξε τη λήξη του αγώνα, που βρήκε την Καλαμάτα νικήτρια με 1-0.

90' η μικροένταση έλαβε τέλος με την παρέμβαση τον πιο ψύχραιμων και το παιχνίδι συνεχίζεται.

89' ο Κεφαλούκος αντίκρισε τη 2η κίτρινη κάρτα για μαρκάρισμα στον Σαραντόπουλο. Στη συνέχεια ο παίκτης του Ρούβα κινήθηκε προς τον παίκτη της Καλαμάτας που ήταν στο έδαφος και του επιτέθηκε φραστικά. Για ένα δύο λεπτά δημιουργήθηκε ένταση με τους παίκτες και τους παράγοντες των δύο ομάδων να προσπαθούν να ηρεμήσουν τα πνεύματα.

87' οι φιλοξενούμενοι ολοκλήρωσαν τις αλλαγές τους. Τρίτη και τελευταία αλλαγή ο Μπολόσης πήρε τη θέση του Χατζησάββα.

85' ο ρυθμός του αγώνα στο β' μέρος έχει πέσει, όμως η Καλαμάτα διατηρεί την πρωτοβουλία των κινήσεων, χωρίς όμως να έχει καταφέρει να δημιουργήσει κάποια αξιόλογη φάση στην εστία του Διαμαντή. Οι φιλοξενούμενοι δεν έχουν καταφέρει να φτάσουν στην αντίπαλη περιοχή και να απειλήσουν την εστία του Κολοβούρη.

81' 2η κίτρινη κάρτα σε παίκτη του Ρούβα. Μετά τον Σεντεμέντε (39') κίτρινη είδε ο Φουκαράκης.

76' πρώτη αλλαγή για την Καλαμάτα. Ο Τσόπελας πήρε τη θέση του Ψυχογιόπουλου.

Αυτή ήταν και η τελευταία προσπάθεια για τον αμυντικό του Ρούβα, καθώς στο επόμενο λεπτό (63') αντικαταστάθηκε από τον Κίτσο.

62' ο Ηλιόπουλος έκανε τη σέντρα από τα δεξιά μέσα στην περιοχή, η μπάλα κόντραρε στο Σεντεμέντε και κατέληξε κόρνερ δίπλα από το κάθετο δοκάρι.

61' φάουλ του Χατζησάββα από τα δεξιά, έστειλε την μπάλα στη μικρή περιοχή εκεί πετάχθηκε ο Σεντεμέντες έπιασε την κεφαλιά και έστειλε την μπάλα άουτ από το οριζόντιο.

54' Πρώτη αλλαγή στο παιχνίδι για την ομάδα του Ρούβα. Ο Βάσος πήρε τη θέση του Λυκούδη.

47' οι δύο ομάδες ξεκίνησαν το δεύτερο 45λεπτο με τις ίδιες 11άδες.

46' Πριν από ένα λεπτό ξεκίνησε το δεύτερο ημίχρονο.

15' λήξη του α' ημιχρόνου με την Καλαμάτα να έχει πιο καλή παρουσία στο παιχνίδι με ευκαιρίες, ένα δοκάρι στο 18' και ένα γκολ στο 26'.

41' γύρισμα Ηλιόπουλου σε Μπελεβέντη, αυτός με προσποιήσεις απέφυγε δύο αμυντικούς και σούταρε για να απεκρούσει με γροθιές πέφτοντας στη δεξιά του γωνία ο Διαμαντής. Η μπάλα έφτασε στον Ρήγα αλλά οι αμυντικοί πρόλαβαν και κόντραραν το σουτ που έκανε.

39' πρώτη κίτρινη στο παιχνίδι, την αντίκρισε ο Σεντεμέντες.

31' ο Ρήγας πάσαρε στον Πούτση και αυτός έκανε το διαγώνιο σουτ λίγο έξω από την περιοχή στέλνοντας την μπάλα πολύ άουτ από το κάθετο δοκάρι.

30' σουτ του Χατζησάββα λίγο έξω από την περιοχή απέκρουσε σωτήρια με τα χέρια σε κόρνερ ο Κολοβούρης.

28' να κάνουμε μια μικρή διόρθωση σε ότι αφορά το γκολ της Καλαμάτας σε διώξιμο των αμυντικών η μπάλα κόντραρε στο σώμα του Γεωργιόπουλου και κατέληξε στον Ηλιόπουλο, ο οποίος και σκόραρε.

28' ο Πούτση άφησε την μπάλα για τον Ρήγα, αυτός έκανε το σουτ από το ημικύκλιο σχεδόν της μεγάλης περιοχής η μπάλα κόντραρε σε αμυντικό και ο Διαμαντής έπεσε στη δεξιά του γωνία και μπλόκαρε.

26' γκοοοοολ για την Καλαμάτα.

Ο Γεωργιόπουλος εκμεταλλεύτηκε το άσχημο διώξιμο της μπάλας από τους αμυντικούς και με διαγώνιο σουτ στην κλειστή γωνία (αριστερή αυτή τη φορά) του Διαμαντή πέτυχε το 1-0.

24' η Καλαμάτα συνεχίζει να είναι πιο δραστήρια και να προσπαθεί να φτάσει σε κάποιο γκολ. Αυτή τη στιγμή στο γήπεδο βρίσκονται περίπου 250-300 φίλαθλοι.

18' δοκάρι για την Καλαμάτα.

Ο Σαραντόπουλος έφτασε από τα πλάγια στην περιοχή έκανε το διαγώνιο σουτ στην κλειστή γωνία του Διαμαντή η μπάλα βρήκε στο κάθετο δοκάρι και στην επαναφορά ο Γεωργιόπουλος με πλασέ σε κενή εστία σκόραρε. Ομως ο διαιτητής Αστερής μετά από υπόδειξη του βοηθού του Μπούμπα ακύρωσε το γκολ, γιατί ο Γεωργιόπουλος ήταν σε θέση οφσάιντ.

16' παράλληλη προς την εστία του Διαμαντάκη σέντρα του Ρήγα στη μικρή περιοχή για τον Πούτση που δεν μπόρεσε να πιάσει την κεφαλιά.

Βρισκόμαστε στο 14ό λεπτό χωρίς κάτι αξιόλογο μέχρι στιγμής, πέρα από τη φάση του 2ου λεπτού. Η Καλαμάτα όμως δείχνει πιο δραστήρια, έχει την κατοχή της μπάλας και προσπαθεί με κάποιες επιθετικές προσπάθειες να απειλήσει την εστία του Διαμαντή.

2' λεπτό σουτ του Τρίψα λίγο έξω από την περιοχή η μπάλα πέρασε λίγο άουτ από το οριζόντιο δοκάρι

Διαιτητής του αγώνα είναι ο Β. Αστερής (ΕΠΣ Κορίνθου) και βοηθοί διαιτητές οι Δ. Δαρσινός (ΕΠΣ Αργολίδας), Π. Μπούμπας (ΕΠΣ Κορίνθου).

Οι συνθέσεις των δύο ομάδων:

ΚΑΛΑΜΑΤΑ: Κολοβούρης Τρίψας, Τριανταφυλλάκης, Καντούτσης, Ψυχογιόπουλος, Μπελεβέτης, Γεωργιόπουλος, Πούτσης, Ηλιόπουλος, Ρήγας, Σαραντόπουλος.

ΡΟΥΒΑΣ:  Διαμαντής, Γούτσιος, Πέτρας, Ανυφαντάκης, Σεντεμέντες, Κεφαλούκος, Κορδονούρης, Λυκούδης, Χατζησάββας, Φουκαράκης, Παντελής.

Φίλες και φίλοι καλό σας απόγευμα από το δημοτικό στάδιο Καλαμάτας, όπου εδώ και 6 λεπτά έχει ξεκινήσει το παιχνίδι της Καλαμάτας με το Ρούβα για την 26η και τελευταία αγωνιστική της Football League 2.

Σε αυτά τα πρώτα λεπτά, έχουμες μόλις μια καλή φάση από πλευράς Καλαμάτας στο 2ό λεπτό με τον Τρίψα και από εκεί και πέρα τίποτα το ιδιαίτερο.

Στις 4 μ.μ. θα ξεκινήσει στο Δημοτικό Στάδιο της Καλαμάτας το παιχνίδι της Μαύρης Θύελλας με τον Ρούβα για την τελευταία αγωνιστική του νοτίου ομίλου της Γ' εθνικής.

Το ματς δεν έχει βαθμολογικό ενδιαφέρον για καμιά από τις δύο ομάδες αφού η Καλαμάτα είναι στην τελευταία θέση ενώ και η ομάδα της Κρήτης έχει χάσει το τρένο της ανόδου. Οι δύο ομάδες λοιπόν θα αναζητήσουν την νίκη για λόγους γοήτρου και για να κλείσουν με θετικό τρόπο την χρονιά.

Το nsports.gr θα βρίσκεται στο γήπεδο και θα σας μεταφέρει λεπτό προς λεπτό την εξέλιξη του τελευταίου φετινού αγώνα της Καλαμάτας.