Κυριακή, 26 Μάιος 2013 19:40

Ξανά στη Γ' εθνική μετά από πέντε χρόνια ο Μεσσηνιακός!

Η Α' τοπική Μεσσηνίας είναι πλέον… ανάμνηση για το Μεσσηνιακό. Ο ιστορικός σύλλογος νίκησε σήμερα  με 3-1 τη Φαλαισία στο γήπεδο "Στ. Παπαδόπουλος" και εξασφάλισε και μαθηματικά την άνοδο στη Γ' εθνική,  μία αγωνιστική πριν το φινάλε των μπαράζ. Γι' αυτό και μετά τη λήξη οι πρωταθλητές άνοιξαν σαμπάνιες για να πανηγυρίσουν την επιστροφή στη Γ' εθνική μετά από πέντε χρόνια!
Πέντε είναι και οι νίκες που μετρά ο Μ.Γ.Σ. σε ισάριθμα παιχνίδια σ' αυτό το μίνι πρωτάθλημα.
Το ζητούμενο πλέον είναι να τελειώσει αήττητος την προσεχή Κυριακή στην έδρα του Τροιζηνιακού, που σήμερα αναδείχθηκε ισόπαλος 3-3 με τον Ολυμπιακό Γυθείου.
Οι πρωταθλητές Μεσσηνίας "κλείδωσαν"  τη νίκη σ' ένα τετράλεπτο. Σκόραραν στο 25' με τον Τσουλάκο και στο 29' με τον Αθανασόπουλο και χωρίς να φορτσάρουν, έφθασαν στο 3-0 στο  71, με τον Μπεγέτη για να έρθει στο 76' το γκολ της τιμής από την αρκαδική ομάδα με τον Ν. Λυμπερόπουλο.
Στο γήπεδο βρέθηκαν 300 φίλαθλοι, εκ των οποίων αρκετοί από τη Μεγαλόπολη. Για τη μικρή προσέλευση σε σχέση με τα δύο πρώτα ματς, έπαιξε ρόλο το ότι ο Μεσσηνιακός είχε ουσιαστικά τελειώσει την υπόθεση άνοδο, αλλά και η ζέστη.

Επιθετικός μονόλογος

Ο Μεσσηνιακός ήθελε ένα βαθμό για να είναι και μαθηματικά στη Γ' εθνική, αλλά η νίκη ήταν το μόνο αποτέλεσμα που υπήρχε στο μυαλό των παικτών του. Οι γηπεδούχοι ανέλαβαν από το ξεκίνημα τα ηνία και έχασαν ευκαιρίες στο 12' με τον Αντ. Καλογερόπουλο και στο 17' με τον Αθανασόπουλο. Το γκολ ήρθε τελικά στο 25': Από ασίστ του Αργυρόπουλου, ο Αθανασόπουλος βρέθηκε τετ α τετ με τον Μπραιμλάρι που αρχικά απέκρουσε και στην επαναφορά ο Τσουλάκος έστειλε από κοντά την μπάλα στα δίχτυα. Ενα λεπτό αργότερα ο Μπεγέτης δοκίμασε το πόδι του, όμως ο γκολκίπερ της Φαλαισίας έπεσε στην αριστερή γωνία και έδιωξε. Δεν είχε όμως καλή αντίδραση στο 29', αφού δεν έδιωξε μακριά  την μπάλα στη σέντρα του Κουλουρά με συνέπεια να γίνει το 2-0 από τον Αθανασόπουλο. Ο φορ του Μεσσηνιακού βρέθηκε στην πορεία της μπάλας στο σουτ του Αργυρόπουλου και με αυτό το γκολ έδιωξε την όποια αμφιβολία υπήρχε για το νικητή.
Στο φινάλε του ημιχρόνου οι καλαματιανοί απείλησαν με τα σουτ των Αντ. Καλογερόπουλου και Χελά, ενώ η πρώτη επιθετική στιγμή για τη Φαλαισία καταγράφηκε στο 45' με το σουτ του Ρότζα το οποίο έδιωξε σε κόρνερ ο Νιάρχος.

Τυπικά διαδικασία

Το δεύτερο ημίχρονο ήταν περισσότερο διαδικαστικό, αφού οι φιλοξενούμενοι δεν είχαν τα αγωνιστικά και ψυχικά αποθέματα για να γυρίσουν το ματς. Πρόκειται άλλωστε για μια ομάδα που αγωνίζεται σε πλαστικό τάπητα, ενώ έπαιξε και χωρίς τον Κότσιρα που είναι από τους καλύτερους παίκτες της.
Από την άλλη ο Μεσσηνιακός δεν "καιγόταν" για κάτι και ο ρυθμός της αναμέτρησης έπεσε αισθητά.
Ο κόσμος… ¨ξύπνησε" πάλι στο 71' όταν ο Μπεγέτης με σουτ μέσα από την περιοχή νίκησε τον Μπραϊμλάρι και έκανε το 3-0. Πέντε λεπτά αργότερα ο Ν. Λυμπερόπουλος έδωσε την ευκαιρία στους φίλους της Φαλαισίας να πανηγυρίσουν, διαμορφώνοντας με ωραία ατομική ενέργεια και σουτ το τελικό 3-1.
Πολύ καλή η διαιτησία του Μιχελή από τον Πειραιά, που άφηνε το παιχνίδι να εξελιχθεί και χαρακτηριστικό είναι ότι δεν έκανε χρήση της κίτρινης κάρτας. Κανένα πρόβλημα δεν είχαν και οι βοηθοί του Γεωργακόπουλος και Καλημέρης.
ΜΕΣΣΗΝΙΑΚΟΣ:  Νιάρχος (78' Κόκκαλης), Κουλουράς, Δασκαλάκης (78' Μανωλόπουλος), Ι. Καλογερόπουλος, Μπεγέτης, Κωνσταντόπουλος, Αργυρόπουλος, Αντ. Καλογερόπουλος, Αθανασόπουλος, Τσουλάκος, Χελάς (75' Κουκούτσης).
ΦΑΛΑΙΣΙΑ: Μπραϊμλάρι, Ηλιόπουλος, Παπαδόπουλος (75' Κωστόπουλος), Γιαννακούλιας, Παναγιωτόπουλος, Σπυρόπουλος (58' Μπουζιάνης), Ρότζα, Νάνος, Γιαννακόπουλος (67' Μαρατζαφέρης), Ν. Λυμπερόπουλος, Δ. Λυμπερόπουλος.