Κυριακή, 31 Μάιος 2015 19:57

Σε μπαράζ με τη Σπάρτη η ατσάλινη Κυπαρισσία (1-2 στο Αστρος) - Ο Θεοδωρακόπουλος το "χρυσό" γκολ στο 94'!

Εφτάψυχη αποδείχθηκε η Κυπαρισσία σήμερα στο Αστρος μιας και κέρδισε 2-1 τον… ψυχωμένο Πανθυρεατικό με γκολ που σημείωσε στο 94' ο Θεοδωρακόπουλος!

Μία τεράστια νίκη για τους πρωταθλητές Μεσσηνίας που τους στέλνει σε αγώνα μπαράζ με τη Σπάρτη, μιας και οι δύο ομάδες ισοβάθμησαν στους 15 βαθμούς μετά από έξι αγωνιστικές και έχουν ακριβώς τα ίδια αποτελέσματα και τα ίδια γκολ στα μεταξύ τους παιχνίδια!
Ο τελικός αγώνας μπαράζ που θα κρίνει ποια ομάδα θα πάρει την άνοδο στη
Γ' εθνική από τον 13ο όμιλο θα δοθεί πιθανότατα την προσεχή Κυριακή 7 Ιουνίου στην Τρίπολη (γήπεδο Παναρκαδικού).
Οσον αφορά το σημερινό παιχνίδι η Τριφυλιακή ομάδα συνάντησε… εχθρική ατμόσφαιρα στο Αστρος με την αποστολή να προπηλακίζεται μόλις έφτασε στο γήπεδο από τον προπονητή του Πανθυρεατικού  Αρη Σαβούρδου, παίκτες και παράγοντες. Το κλίμα ήταν πολεμικό και στην κερκίδα, εκεί όπου έδωσαν το "παρών" 150 περίπου φίλοι του ΑΟΚ.
Παρόλα αυτά η ομάδα του Αλέξη Μαντζούνη στάθηκε όρθια ορθώνοντας ανάστημα, πήρε το πολυπόθητο διπλό στο Αστρος και βλέπει άνοδο
στη Γ' εθνική. Ο ΑΟΚ προηγήθηκε στο 23' με κεφαλιά του Χρήστου Παπαγεωργίου και κρατούσε το προβάδισμα μέχρι το 86' όταν ο Πανθυρεατικός ισοφάρισε 1-1 με διαγώνιο σουτ του Κώστα Μπάρλα. Μάλιστα το γκολ αυτό πανηγυρίστηκε έξαλλα από παίκτες, πάγκο και οπαδούς των γηπεδούχων, παρότι η ομάδα τους δεν είχε βαθμολογικό όφελος από αυτό το παιχνίδι…
Ομως η Κυπαρισσία δεν είχε πει την τελευταία της λέξη και με γκολ του εκπληκτικού Θεοδωρακόπουλου στο τέταρτο λεπτό των καθυστερήσεων έκανε το 1-2, εν μέσω έξαλλων πανηγυρισμών από συμπαίκτες, τεχνικό τιμ και φίλους του ΑΟΚ! Να θυμίσουμε πως ο Θοδωρής Θεοδωρακόπουλος είχε βάλει και το κρισιμότατο γκολ στη Σπάρτη μειώνοντας σε 2-1, χάρις στο οποίο οι πρωταθλητές Μεσσηνίας έμειναν ζωντανοί για την άνοδο.
Η επιτυχία της Κυπαρισσίας αποκτά μεγαλύτερη αξία αν σκεφτεί κανείς πως αποχώρησαν τραυματίες δύο από τους καλύτερους παίκτες της… Ο σκόρερ
Χ. Παπαγεωργίου βγήκε αλλαγή στο ημίχρονο και λίγο μετά το 70' αποχώρησε και ο Φώτης Παναγόπουλος.