Αεροπειρατές και Alarms.gr προκρίθηκαν στη Γ' φάση του πρωταθλήματος των εργαζομένων

Τα πρώτα εισιτήρια για τη Γ' φάση του πρωταθλήματος εργαζομένων πήραν τη Δευτέρα το βράδυ η Alarms.gr και οι Αεροπειρατές κερδίζοντας αντίστοιχα τους Ξυλοκόπους και τον Ιππικό Ομιλο.
Αναλυτικά η εικόνα στα δύο παιχνίδια που έγιναν προχθές στο δημοτικό γήπεδο "Π. Μπαχράμης".

ΞΥΛΟΚΟΠΟΙ - ALARMS.GR 1-3

Την πρόκριση στη γ' φάση του πρωταθλήματος πήρε η Alarms.gr μετά τη νίκη της με 3-1 επί των Ξυλοκόπων.
Στο α' ημίχρονο οι δύο ομάδες παρά τις προσπάθειες τους δεν κατόρθωσαν να φτάσουν σε κάποιο γκολ. Στο β' μέρος η Alarms.gr πήρε κεφάλι στο σκορ στο 55' με πλασέ του Κατσούλη. Η απάντηση των Ξυλοκόπων ήταν άμεση και στο επόμενο λεπτό ισοφάρισαν με ωραίο σουτ του Παπαγεωργίου. Στο 71' ο Κατσούλης με διαγώνιο σουτ έβαλε ξανά μπροστά στο σκορ την Alarms.gr και στο 74' ο Οικονόμου μπήκε στην περιοχή από τα πλάγια σούταρε και ο Σαρδελάς στην  προσπάθεια του να διώξει την μπάλα την έστειλε στα δίχτυα της ομάδας του και έτσι έγινε το τελικό  1-3.
Το παιχνίδι διαιτήτευσε ο Ν. Κοσάρης με βοηθούς διαιτητές τους Θ. Τζιαμουράνη και Ε. Χριστοφιλόπουλο.
ΞΥΛΟΚΟΠΟΙ: Παρθένιος, Καπνίσης, Σδράκας, Σαρδελάς, Δούσης, Θ. Σακκάς, Παπαγεωργίου, Καμπαναράκης, Μιχαηλάρας, Καρούμπαλης, Κοκώνης. Επαιξαν και οι Κοκορόσκος, Λουκόπουλος, Ηλ. Σακκάς, Φιλανδριανός, Τζάγκας, Μπάντιος.
ALARMS.GR: Κριαράς, Παρασκευόπουλος, Γεωργόπουλος, Μαντούκας, Καπερνέκας, Οικονόμου, Καραμπάγιας, Στασινόπουλος, Μανιάτης, Κουμούτσος, Πολιτόπουλος. Επίαξαν και οι Φράγκος, Κουβελάκης, Ντάκουρης, Κατσούλης, Σκούλλος, Ξυλάς, Τσιγαρίδης.

ΑΕΡΟΠΕΙΡΑΤΕΣ - ΙΠΠΙΚΟΣ ΟΜΙΛΟΣ 4-0

Ενα ημίχρονο αποδείχθηκε αρκετό στους Αεροπειρατές για να πάρουν τη νίκη και ταυτόχρονα την πρόκριση για την επόμενη φάση του πρωταθλήματος.
Για την ακρίβεια μισή ώρα αγώνα ήταν αρκετή, αφού στο συγκεκριμένο λεπτό έγινε το 4-0 που ήταν και το τελικό σκορ.
Ο Ιππικός Ομιλος είχε την ευκαιρία να μειώσει το σκορ και να έχει καλύτερη τύχη στο παιχνίδι, όταν στο 24' κέρδισε πέναλτι, όμως ο Μπαχράμης δεν κατάφερε να ευστοχήσει από τα 11 βήματα.
Στο 12' ο Βρυώνης έκανε τη σέντρα και ο Πατσιώτης από το ύψος του πέναλτι σχεδόν με δυνατό σουτ άνοιξε το σκορ. Στο 19' ο Βρυώνης με κοντινό πλασέ σημείωσε το 2-0. Δύο λεπτά μετά επιτεύχθηκε το καλύτερο γκολ του αγώνα ο Πολίμος βρέθηκε στη γωνία σχεδόν της μεγάλης περιοχής και με φαλτσαριστό πλασέ πέρασε την μπάλα πάνω από τον Ν. Δρούγα και την έστειλε να αναπαυθεί στη αριστερή πλευρά των διχτύων κάνοντας με αυτό τον τρόπο το 3-0. Στο 24' ο Ιππικός Ομιλος κέρδισε πέναλτι σε ανατροπή του Κάτσαρη από τον Παπανικολάου. Ο Μπαχράμης το εκτέλεσε στέλνοντας την μπάλα λίγο άουτ από το κάθετο δοκάρι. Στο 30' ο Πολίμος έκανε τη σέντρα μέσα στην περιοχή και με καρφωτή κεφαλιά ο Βρυώνης χρίστηκε για 3η φορά σκόρερ πετυχαίνοντας το 4-0. Στο 34' ο Πατσιώτης με σουτ έξω από την περιοχή έστειλε την μπάλα στο κάθετο δοκάρι. Στο 54' ο Χριστόπουλος έκανε τη σέντρα για τον Σκιαδά, ο οποίος από πλεονεκτική θέση σούταρε για να μπλοκάρει με διπλή προσπάθεια ο Κουτίβας. Στο 67' ο Σιαφάκας με σουτ έστειλε την μπάλα στο οριζόντιο δοκάρι.
Τον αγώνα διαιτήτευσε ο Μακρής με βοηθούς διαιτητές τον Θ. Αγγελακάκη και τη Σ. Μπότη.
ΑΕΡΟΠΕΙΡΑΤΕΣ: Κουτίβας, Γιαννούκος, Παπαδόπουλος (50' Χριστιάς), Βρυώνης, Σιαφάκας, Νοτόπουλος, Παπανικολάου, Πολίμος (58' Λιναρδάκος), Πατσιώτης, Σμουδιάνης (45' Γεωργακίλας), Γεωργαντάς.
ΙΠΠΙΚΟΣ ΟΜΙΛΟΣ: Ν. Δρούγας, Κάτσαρης, Χαρίτος, Μπαχράμης, Γ. Δρούγας, Κάστανος, Σαραντόπουλος, Λάσκαρης, Μιχαλόπουλος, Χριστόπουλος, Δ. Δρούγας. Επαιξαν και οι Κουτσοβασίλης, Μανιάτης, Σκιαδάς.

Το σημερινό πρόγραμμα

Σήμερα ολοκληρώνεται η Β' φάση με τη διεξαγωγή δύο νοκ-άουτ αναμετρήσεων.
Συγκεκριμένα, στις 7.30 θα αγωνιστούν ο Δήμος Καλαμάτας με την Αστυνομία, ματς που θα διαιτητεύσει ο Κ. Ψηλοπαναγιώτης με βοηθούς διαιτητές τους Γ. Κοντογιάννη και Α. Κυριόπουλο. Αμέσως μετά στις 9.30 το βράδυ θα αναμετρηθούν η Μπαρτσελιώμα με το Genesis, παιχνίδι που θα διαιτητεύσει ο Ν. Κατσάς με βοηθούς διαιτητές τη Μ. Ζέρβα και τη Σ. Λαμπροπούλου.