Κυριακή, 09 Ιούνιος 2013 22:02

Φιλική ήττα 1-3 από την Κηφισιά οι παλαίμαχοι του Παμίσου

Μπορεί τα χρόνια να έχουν περάσει, αλλά η αγάπη για το ποδόσφαιρο παραμένει η ίδια. Και φυσικά η τέχνη δεν ξεχνιέται. Ετσι οι Παλαίμαχοι του Παμίσου και της Κηφισιάς προσέφεραν το Σάββατο στο Δημοτικό Στάδιο Μεσσήνης γκολ και θέαμα, με την Κηφισιά να παίρνει τη νίκη γοήτρου με 3-1. Το αποτέλεσμα περνά σε δεύτερη μοίρα, καθώς το φιλικό έγινε για τη σύσφιγξη των σχέσεων των δύο συλλόγων και για να το ευχαριστηθούν οι Παλαίμαχοι, όπως και έγινε.
Οι παίκτες της Κηφισιάς ήταν πιο δραστήριοι και εκμεταλλεύτηκαν τις πολλές απουσίες των γηπεδούχων.
Το σκορ άνοιξε μόλις στο 8', όταν ο Γιάννου με ωραία ατομική ενέργεια  πάσαρε στον Γατζούλα που από κοντά δεν είχε πρόβλημα να στείλει την μπάλα στα δίχτυα.
Το πρώτο ημίχρονο (διάρκειας 30 λεπτών)  ολοκληρώθηκε με αυτό το σκορ και στην επανάληψη με το "καλημέρα" η Κηφισιά διπλασίασε τα τέρματά της. Ο Νικητόπουλος ελίχθηκε μέσα στην περιοχή και με σουτ νίκησε τον γκολκίπερ του Παμίσου. Πέντε λεπτά αργότερα ο Χαρ. Παπιδάκης που ήταν από τους καλύτερους στο φιλικό, έκανε με ωραία ατομική ενέργεια και σουτ το 0-3. Στη συνέχεια ο Πάμισος ισορρόπησε το παιχνίδι, αλλά το μόνο που κατάφερε ήταν να μειώσει στο τελικό 1-3.
Σκόρερ ο Καλογερόπουλος με κοντινό πλασέ, έπειτα από ασίστ του Μ. Χούλιαρη.

Ανταλλαγή αναμνηστικών

Πριν από τη σέντρα  ο αντιδήμαρχος Μεσσήνης Γιώργος Αθανασόπουλος έδωσε στην αποστολή της Κηφισιάς ένα βιβλίο της Αρχαίας Μεσσήνης, με τους φιλοξενούμενους να ανταποδίδουν επίσης με βιβλίο με την ιστορία της Κηφισιάς υπογεγραμμένο από το δήμαρχο Νίκο Χιωτάκη. Ο κ. Αθανασόπουλος εξέφρασε τη χαρά του, καθώς υπήρξε με τον κ. Χιωτάκη συμφοιτητής στη Γεωπονική Σχολή Αθηνών.
Ακόμα οι αρχηγοί των δύο ομάδων αντάλλαξαν αναμνηστικά, με τον Νίκο Ρούτση να προσφέρει  μια ανθοδέσμη και μια τσάντα με τοπικά προϊόντα της περιοχής.
Στο γήπεδο βρέθηκαν και οι οικογένειες των παικτών της Κηφισιάς, που έμειναν για δύο μέρες στο νομό και είχαν την ευκαιρία να δουν τις ομορφιές της περιοχής.
ΠΑΛΑΙΜΑΧΟΙ ΠΑΜΙΣΟΥ: Αλευράς, Βόλαρης, Μ. Χούλιαρης, Φωτεινάκης, Κοσμάς, Κ. Χούλιαρης, Νικολόπουλος, Καλογερόπουλος, Ρούτσης, Παπαγεωργακόπουλος, Μπολέτης. Αγωνίστηκαν και οι Πούπουζας, Κωνσταντόπουλος, Φλώρος, Παπανικολόπουλος.
ΠΑΛΑΙΜΑΧΟΙ ΚΗΦΙΣΙΑΣ: Ιωάννου, Κονταράτος, Παππάς, Σιγάλας, Γαϊτανίδης, Πετρίδης, Νικητόπουλος, Γιάννου, Γατζούλας, Χιλίαρχος, Χαρ. Παπιδάκης. Αγωνίστηκαν και οι Κωνσταντακόπουλος, Ζαχαράκης, Δ. Παπιδάκης, Τζιλβές.