Τετάρτη, 09 Σεπτέμβριος 2015 14:41

Αυτοί είναι οι αντίπαλοι της "Μαύρης Θύελλας"

Γράφτηκε από τον

Ανακοινώθηκε από την ΕΠΟ η σύνθεση των ομίλων της Γ' εθνικής με την Καλαμάτα να τοποθετείται στον 3ο όμιλο, μαζί με άλλες 14 ομάδες.


Εκπλήξεις δεν υπήρχαν με την Μεσσηνιακή ομάδα να έχει αντιπάλους μεταξύ άλλων τον Κανάρη από τον Χίο και τον Ηρακλή Ψαχνών και την Χαλκίδα από την Εύβοια.
Για την άνοδο το εισιτήριο παίρνουν μόνο οι πρωταθλητές των τεσσάρων ομίλων, ενώ υποβιβάζονται στα τοπικά πρωταθλήματα 6 ομάδες.
Η σέντρα είναι προγραμματισμένη για την Κυριακή 27 Σεπτεμβρίου.
Αναλυτικά η ανακοίνωση της ΕΠΟ:
Η Επιτροπή Έκτακτων Θεμάτων της ΕΠΟ έλαβε τις εξής αποφάσεις σχετικά με το Πρωτάθλημα της Γ΄ Εθνικής κατηγορίας, περιόδου 2015-2016.
1.  Από τη Γ΄ Εθνική κατηγορία θα προβιβαστούν στη Β΄ Εθνική κατηγορία, μετά την ολοκλήρωση του πρωταθλήματος και την  τελική επικύρωση των βαθμολογικών πινάκων οι πρωταθλήτριες ομάδες των τεσσάρων ομίλων (μία από κάθε όμιλο). Σύνολο: τέσσερις (4) ομάδες.
Στο πρωτάθλημα της Γ΄ Εθνικής Κατηγορίας για την περίοδο 2016/2017 θα παραμείνουν, σε κάθε όμιλο, οι ομάδες που θα καταλάβουν τις θέσεις από την 2η έως και την 9η. Οι υπόλοιπες ομάδες κάθε ομίλου θα υποβιβαστούν στα πρωταθλήματα ευθύνης των Ε.Π.Σ. που ανήκουν.
Από τα πρωταθλήματα ευθύνης των Ε.Π.Σ. θα προβιβαστούν στη Γ΄ Εθνική (για την περίοδο 2016/2017) είκοσι οχτώ (28) ομάδες, δηλαδή οι δύο (2) πρώτες ομάδες από κάθε ένα από τους δεκατέσσερις (14) ομίλους που συγκροτούνται.
2. Το πρωτάθλημα της περιόδου 2015/2016 θα ξεκινήσει στις 27 Σεπτεμβρίου 2015 και θα λήξει (και για τους τέσσερις ομίλους) στις 30 Απριλίου 2016. Το πρωτάθλημα θα διεξάγεται Σάββατο και Κυριακή αλλά θα έχει τέσσερις (4) εμβόλιμες αγωνιστικές μέρες στο πρόγραμμα του 1ου και 2ου ομίλου τις Τετάρτες 14.10.2015, 04.11.2015, 25.11.2015 και 16.12.2015.
3.  Στο πρωτάθλημα μετέχουν συνολικά εξήντα πέντε (65) ομάδες. Οι όμιλοι θα καταρτιστούν, όπως και στις προηγούμενες περιόδους, με γεωγραφικά, κατά βάση, κριτήρια για τη μείωση του λειτουργικού κόστους των ομάδων. Οι όμιλοι θα είναι τέσσερις (4) και θα αποτελούνται ο 1ος και ο 2ος από δεκαεφτά (17) ομάδες, ο 3ος από δεκαπέντε (15) ομάδες και ο 4ος από δεκαέξι (16) ομάδες.
 
3ος Ομιλος

1. Αιολικός (ΕΠΣ Λέσβου)
2.  Κανάρης Νενήτων (ΕΠΣ Χίου)
3.  Χαλκίδα (ΕΠΣ Εύβοιας)
4.  Ηρακλής Ψαχνών (ΕΠΣ Εύβοιας)
5.  Λεβάντε (ΕΠΣ Ζακύνθου)
6. Λουτράκι (ΕΠΣ Κορινθίας)
7.  Παναρκαδικός (ΕΠΣ Αρκαδίας)
8. ΚΑΛΑΜΑΤΑ (ΕΠΣ Μεσσηνίας)
9. Δόξα Νέας Μανωλάδας (ΕΠΣ Ηλείας)
10. ΠΑΟ Βάρδας (ΕΠΣ Ηλείας)
11. Πανηλειακός (ΕΠΣ Ηλείας)
12. Παναργειακός (ΕΠΣ Αργολίδας)
13. Ερμιονίδα (ΕΠΣ Αργολίδας)
14. Βύζας Μεγάρων (ΕΠΣ Δυτ. Αττικής)
15. Σπάρτη (ΕΠΣ Λακωνίας).

 


  1. ΠΡΟΣΦΑΤΑ
  2. ΔΗΜΟΦΙΛΗ
  3. ΕΛΕΥΘΕΡΙΑ