Πέμπτη, 27 Ιούνιος 2013 14:09

H Υαλοτεχνική κατέκτησε το πρωτάθλημα των εργαζομένων

Με την Υαλοτεχνική Βασιλόπουλος να κατακτά δίκαια τον τίτλο, ολοκληρώθηκε χθές το βράδυ το φετινό ποδοσφαιρικό πρωτάθλημα των εργαζομένων που διοργάνωσε ο Δήμος Καλαμάτας.

Ο τελικός έφερε πολύ κόσμο στο γήπεδο Π. Μπαχράμης, το οργανωτικό μέρος ήταν εξαιρετικό, ενώ αγωνιστικά η Υαλοτεχνική έδειξε πως στέφθηκε δίκαια πρωταθλήτρια. Με δύο γκολ του Βασίλη Θειακού στο πρώτο ημίχρονο καθάρισε το ματς, παρά την πίεση των Εργολάβων στο τελευταίο 20λεπτο της αναμέτρησης.
Το παρών στο γήπεδο έδωσε και ο πρόεδρος του Φορέα Κοινωνικής Προστασίας και Αθλητισμού του Δήμου Καλαμάτας Γιάννης Αδαμόπουλος, ο οποίος συμμετείχε και στις απονομές. Θανάσης Τσούκλερης, Ξένια Γεωργάρα και οι υπόλοιποι συντελεστές της διοργάνωσης έμειναν ευχαριστημένοι από τον τρόπο που ολοκληρώθηκε και ανανέωσαν το ραντεβού τους με τους πιστούς παίκτες του πρωταθλήματος για την επόμενη χρονιά...

Η εικόνα του αγώνα

Ο Μιχάλης Φασουλής βρέθηκε στην δεξιά πλευρά της επίθεσης και με μια πάσα ακριβείας στο 14' βρήκε τον Βασίλη Θειακό στο ύψος του πέναλτι. Ο πολύπειρος φορ έδειξε πως ξέρει να στέλνει τη μπάλα στα δίχτυα με όλους τους τρόπους. Αυτή τη φορά επέλεξε να σκοράρει με το... τακουνάκι και νίκησε τον Βασιλόπουλο για να γίνει το 1-0.
Στο 22' ο Γιώργος Καλόμαλος απείλησε με απευθείας εκτέλεση φάουλ, αλλά ο Αθανασόπουλος αντέδρασε σωστά. Το ματς ουσιαστικά κρίθηκε στις καθυστερήσεις του πρώτου μέρους, όταν μετά από μια βαθιά μπαλιά προς την περιοχή, ο Θειακός εκμεταλλεύτηκε την αδράνεια της αντίπαλης άμυνας και με ψηλοκρεμαστό πλασέ νίκησε τον Βασιλόπουλο που επιχειρούσε έξοδο για να γίνει το 2-0.
Στο β' ημίχρονο οι Εργολάβοι μπήκαν στο γήπεδο χωρίς τον καλύτερο τους παίκτη, τον τραυματία Γιώργο Καλόμαλο, η Υαλοτεχνική έλεγξε το ματς μέχρι ένα σημείο ενώ στο τελευταίο 20λεπτο οι Εργολάβοι βγήκαν μαζικά μπροστά για να διεκδικήσουν ότι μπορούσαν... Είχαν 1-2 καλές στιγμές για να μειώσουν το σκορ και να ξαναμπούν στο παιχνίδι όμως το 2-0 παρέμεινε μέχρι το τέλος και ανέδειξε δίκαιη πρωταθλήτρια την Υαλοτεχνική.
Διαιτητής ήταν ο Γιώργος Μπλάνας και βοηθοί η Αθανασοπούλου και ο Λάμιας, ενώ 4ος διαιτητής ήταν ο Σακκάς. Μερικοί δηλαδή από τους καλύτερους διαιτητές του τοπικού συνδέσμου.
Για την Υαλοτεχνική ξεκίνησαν το ματς οι Αθανασόπουλος, Μουστάκας, Σωτηρόπουλος, Βούτσας, Μπάλλας, Χριστόπουλος, Θειακός, Φασουλής (βγήκε λόγω τραυματισμού στο 60'), Γρηγορόπουλος, Βασιλόπουλος, Μητρόπουλος. Οι αναπληρωματικοί που έπαιξαν ως αλλαγή ήταν οι Σκλήρης, Ηλιόπουλος, Μουτεβελής, Γιαννόπουλος, Μπούρας, Κελαράκος, Μαρούλης.
Για τους Εργολάβους ξεκίνησαν οι Βασιλόπουλος, Λίβας, Μ. Μουρδουκούτας, Καμαρινάκης, Κότσης, Καρακαξάς, Φ. Μουρδουκούτας, Λίνας, Πανταζής, Βέλμαχος. Στον πάγκο ήταν οι Δημητρουλόπουλος, Δημητρίου, Χριστόπουλος, Καπακλής, Παναγόπουλος, Γιακουμής, Παπαδογιωργάκης.

Βραβεύσεις στο ημίχρονο

Στο ημίχρονο είχαμε και 4 βραβεύσεις. Ο Παναγιώτης Οικονόμου βραβεύθηκε ως MVP της διοργάνωσης. Την πλακέτα του έδωσε ο Παναγιώτης Μανωλόπουλος. Η ομάδα Vodafone Θρύλος Λούα Λούα βραβεύθηκε γιατί στην πρώτη της συμμετοχή στο τουρνουά έφτασε μέχρι τα ημιτελικά. Την πλακέτα στους Χρ. Μπένο και Οικονόμου έδωσε ο πρόεδρος του Συνδέσμου Διαιτητών Μεσσηνίας Νίκος Κοσσάρης. Βραβεύθηκε επίσης ο Μεσσήνιος ρέφερι Στάθης Μακρής, του οποίου την πλακέτα έδωσε ο πρόεδρος του Φορέα Κοινωνικής Προστασίας και Αθλητισμού του Δήμου Καλαμάτας Γιάννης Αδαμόπουλος,
Ο τελευταίος, έκανε και την απονομή στον Τάσο Μητρόπουλο, ο οποίος βραβεύθηκε για την όλη προσφορά του στο ποδόσφαιρο.

Επαιξαν για τον
Κωνσταντακόπουλο...

Αξίζει να σημειωθεί πως τα μέλη της ομάδας Vodafone Θρύλος Λούα Λούα δήλωσαν πως αποφάσισαν να παίξουν στο τουρνουά για να τιμήσουν τη μνήμη του δάσκαλου Παναγιώτη Κωνσταντακόπουλου που έφυγε πρόωρα από τη ζωή. Οπως είπαν, αυτός ήταν η ψυχή της ομάδας, αυτός που τους οργάνωνε σε πολλές δραστηριότητες. Το Λούα Λούα ήταν το παρατσούκλι του, για αυτό και ονομάστηκε έτσι η ομάδα...