Δευτέρα, 28 Σεπτεμβρίου 2015 17:53

Πρόκριση για την Εθνική Παίδων του Βασίλη Γεωργόπουλου

Η εθνική παίδων συνέτριψε με 6-0 την αντίστοιχη του Καζακστάν για τον 8ο όμιλο του Ευρωπαϊκού Πρωταθλήματος και προκρίθηκε στον επόμενο προκριματικό γύρο.

Το συγκρότημα του Μεσσηνίου προπονητή Βασίλη Γεωργόπουλου κατέλαβε τη 2η θέση του γκρουπ, πίσω από την πρώτη Δανία, η οποία νίκησε 2-0 την Ισλανδία.
Το αντιπροσωπευτικό συγκρότημα προηγήθηκε με τον Τζομπάρα στο 5ο λεπτό. Το Καζακστάν έμεινε με δέκα παίκτες, λίγο μετά την έναρξη του δεύτερου μέρους και στο 53′ ο Χατζηδίμπας έκανε το 2-0. Στο 59′ ο Λόλος διαμόρφωσε το 3-0, με τον Ξενιτίδης να ανεβάζει το δείκτη του σκορ στο 4-0 στο 65′. Τρία λεπτά αργότερα ο Τζομπάρας διπλασίασε τα προσωπικά του τέρματα, ενώ το τελικό 6-0 διαμορφώθηκε στο 78′ με αυτογκόλ του Μπόρταν.
Η σύνθεση της εθνικής παίδων: Σιαμπάνης, Τσιμπούκας, Δημητρίου, Γιανναράκης, Μανωλάκης, Νεοφυτίδης (48′ Ιγκμπινόμπα), Ξενιτίδης, Χατζηδίμπας, Κωστανάσιος, Τζομπάρας (69′ Ταμπάς), Γκαργκαλατζίδης (54′ Λόλος).