Παναγιώτης Πρεζεράκος

Τη νίκη στο “Σταύρος Παπαδόπουλος” πανηγύρισε η Κυπαρισσία, που το απόγευμα του Σαββάτου κέρδισε με 2-1 τον Πανθουριακό σε παιχνίδι της 25ης αγωνιστικής.

Σύντομο αποδείχθηκε το ταξίδι της Καλαμάτας ‘80 στα μεγάλα σαλόνια του Ελληνικού βόλεϊ, καθώς την Κυριακή έχασε από το Φοίνικα Σύρου και το 3ο στη σειρά παιχνίδι των πλέι άουτ με 3-1 σετ.

Με γκολ που σημειώθηκαν στο τέλος κάθε ημιχρόνου Σπερχογεία και Ηρακλής Καλαμάτας αναδείχθηκαν ισόπαλοι με 1-1 στο παιχνίδι που διεξήχθη την Κυριακή στο “Πέτρος Γεωργανάς”.

Με οικογενειακό φιλικό παιχνίδι ξεκίνησαν οι ομάδες Κορασίδων του Απόλλωνα Καλαμάτα τη Σαρακοστή.

Σε αναμέτρηση της 8ης αγωνιστικής στον 3ο υποόμιλο του Δ’ ομίλου, του πρωταθλήματος Κορασίδων Κ18 της ΕΣΠΕΠ, ο Α.Ο. Ακρίτας κέρδισε με 3-0 σετ τον Απόλλωνα Καλαμάτας 2.

Την ήττα γνώρισαν Μεσσηνιακός και Α.Ο. Ακρίτας στις αναμετρήσεις που έδωσαν την Κυριακή για την 20η αγωνιστική του πρωταθλήματος Β’ εθνικής γυναικών της ΕΣΠΕΠ.

Την πρώτη ήττα στην έδρα της γνώρισε το Σάββατο η ομάδα Κ19 της Καλαμάτας, που έχασε με 4-0 από την αντίστοιχη της Παναχαϊκής σε αναμέτρηση της 4ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος της Super League 2.

Επιστροφή στις νίκες για τον Απόλλωνα Καλαμάτας, που νίκησε προχθές στο Κλειστό του Δημοτικού Σταδίου με 3-0 σετ τον ΦΟ Βριλησσίων, σε παιχνίδι της 20ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος της Pre League γυναικών.

Συνδυάζοντας την καλή εμφάνιση με το αποτέλεσμα η Καλαμάτα ‘80 κέρδισε το Σάββατο στο Κλειστό του Δημοτικού Σταδίου τον Πήγασο Πολίχνης με 3-0 σετ και κατάφερε να τερματίσει στην 8η θέση της βαθμολογίας με την ολοκλήρωση της κανονικής διάρκειας του πρωταθλήματος της Volley League.

Παρασκευή, 01 Μάρτιος 2024 16:14

Καλαματιανές επιτυχίες στο μπιλιάρδο

Μεγάλες επιτυχίες σημείωσαν οι αθλητές του TOP Billiards σε τουρνουά 9μπαλου μπιλιάρδου και αγώνες OPEN που συμμετείχαν το προηγούμενο διάστημα.