Πέμπτη, 23 Ιούνιος 2016 12:54

Οι νικητές στους αγώνες "Βαλύρεια 2016"

Γράφτηκε από τον 
Βαθμολογήστε αυτό το άρθρο
(0 ψήφοι)

Οπως κάθε χρόνο, έτσι και φέτος, ο Αστέρας Βαλύρας ανήμερα του Αγίου Πνεύματος διοργάνωσε υπό την αιγίδα του Δήμου Μεσσήνης τους αθλητικούς αγώνες με την επωνυμία "Βαλύρεια 2016", καθώς και τον Ιθωμαίο Δρόμο 13 χιλιομέτρων με την συμμετοχή δεκάδων αθλητών και αθλητριών από τη Μεσσηνία και από κάθε γωνιά της Πελοποννήσου, με αφετηρία την Αρκαδική Πύλη της Αρχαίας Ιθώμης, και τερματισμό την πλατεία της Βαλύρας.

Παράλληλα από 18 έως 20 Ιουνίου ο ο πολιτιστικός σύλλογος Βαλύρας ο «Θάμυρις» έκανε μουσικές βραδιές. Οσον αφορά τους αγώνες, στον Ιθωμαίο δρόμο η διαδρομή ήταν Αρκαδική Πύλη- Μαυρομμάτι-Αρσινόη-Λάμπαινα - Βαλύρα. 

Μεγάλος νικητής αναδείχθηκε ο δρομέας Ηλίας Καπόγλης 2ος ο Αθανάσιος Κλάδης και 3ος ο Γιάννης Φλώρος. Ευχάριστη νότα αποτέλεσαν στην κατηγορία γυναικών, παρά τον φοβερό καύσωνα που επικρατούσε, οι Δήμητρα Κολαμπά 1η, Βασιλική Βαϊνά 2η, και Μαρία Παναγιωτόπουλου 3η, κόρη του τεχνικού διευθυντή στα φετινά "Βαλύρεια 2016" Χρήστου Παναγιωτόπουλου, που καταχειροκροτήθηκαν στο τερματισμό, από τους εκατοντάδες θεατές που είχαν κατακλύσει τη πλατεία της Βαλύρας. 

Οι βραβεύσεις

Κατά την διάρκεια των αγώνων οι διοργανωτές βράβευσαν σε κλίμα συγκίνησης παλιούς αθλητές, που τίμησαν τις δεκαετίες '50 και '60 τους αθλητικούς αγώνες με την επωνυμία  "Βαλύρεια" όπου συνεχίζονται μέχρι σήμερα καθώς και τον Ιθωμαίο Δρόμο Υγείας 13 χλμ. με αφετηρία την Αρκαδική Πύλη της Αρχαίας Ιθώμης και τερματισμό τη Βαλύρα, που οραματίστηκε παλιότερα ο Ιθωμίτης καθηγητής Θόδωρος Χαρ. Σταυριανόπουλος.  Ο λόγος για τους παλαίμαχους Ιθωμίτες δρομείς τις δεκαετίες ΄50 και 60΄ Λάκη Μπακόπουλο, Θωμά Στρατή, Κώστα Περιβολάρη, Άρη Γεωργακόπουλο και Γρηγόρη Αλεξανδρόπουλο.

Τα αποτελέσματα των αγώνων έχουν ως εξής: 

 

Δρόμος Υγείας 13 χλμ

1. Ηλίας Καπόγλης

2. Αθανάσιος Κλάδης

3. Γιάννης Φλώρος

 

Κατηγορία γυναικών

1. Δήμητρα Κολαμπά 

2. Βασιλική Βαϊνά 

3. Μαρία Παναγιωτόπουλου 

 

Δρόμος 1500μ.

1. Αλέξανδρο Νικολάρι

2. Αντώνιο Κιούκου

3. Νίκος Βαλσαμάκης

 

400μ.

1. Χρυσοβαλάντης Δ. Μπουρίκας

2. Μάριος Φεράϊ

3. Αχιλλέας Π. Βίγκος

 

100μ. εφήβων

1 .Αναστάσιος Μ. Νίκας

2. Χρυσοβαλάντης Δ. Μπουρίκας

3. Ευστάθιος Μ. Νίκας

 

100μ. νεανίδων

1. Μαριλένα Φεράι

2. Αουρέλα Σάλει

3. Μαρία Μελέτη

 

 

60μ. παίδων

1. Θόδωρος Μαθιός

2. Νίκος Φλώρος

3. Βασίλειος Νίκας

 

 

60μ. Ν=νεανίδων

1. Βασιλική Μπακοπούλου

2. Ελένη-Μαρία Βίγκου

3. Θεοδώρα Δήμιζα

 

 

60μ. κοριτσιών

1. Μαρία Μπόβη

2. Μαρία Σικαλιά

3. Κλεοπάτρα Νικολάρη

 

 

Ποδηλασία εφήβων

1. Ηλίας Στ. Μακρής

2. Χρήστος Θεοδωρακόπουλος

3. Αχιλλέας Π. Βίγκος

 

 

Ποδηλασία παίδων-νεανίδων

1. Περικλής Τσιλίκας

2. Κριστιάν Γκρέκα

3. Θεόδωρος Μαθιός

 

 

Σακκοδρομίες 1ος τελικός

1. Ανθή Σκορδίκη

2. Γεώργιος Μπουρίκας

3. Φώτης Τσάμης

 

 

2ος Τελικός: 

1. Μάριος Νίκας 

2. Νίκος Σκορδάκης

 

3. Κριστιάν Γκρέκα