Τετάρτη, 29 Σεπτέμβριος 2021 12:23

Με επιτυχία η “14η Ανάβαση Ταϋγέτου” - Πρώτος ο Εμιλιάνο Βίλα (φωτό)

Γράφτηκε από τον

Με 72 συμμετοχές από όλη την Ελλάδα διεξήχθη την περασμένη Κυριακή η “14η Ανάβαση Ταϋγέτου” στην Καλαμάτα.

Ο Εμιλιάνο Βίλα του Π.Ο. Βόλου με χρόνο 1:14:46. ήταν ο νικητής στον ποδηλατικό αγώνα δρόμου και αντοχής, που διοργάνωσε με επιτυχία για μία ακόμη χρονιά το ποδηλατικό τμήμα του Συλλόγου Πεζοπόρων - Ορειβατών Καλαμάτας ‘’Ο Ευκλής’’. Ο αγώνας έγινε σε συνεργασία με τον Δήμο Καλαμάτας και με την την έγκριση της Ελληνικής Ομοσπονδίας Ποδηλασίας και της Τροχαίας Καλαμάτας.

Στα τρία sprint ξεχώρισε ο 1ος στη γενική κατηγορία Εμιλιάνο Βίλα, λαμβάνοντας επάξια το πριμ των 200 ευρώ από τον διοργανωτή Ευκλή.
Από εκεί και πέρα, ο Φίλιππος Λυριντζής του Ευκλή, τερμάτισε με τον καλύτερο χρόνο, 1:22:47 στην γενική κατάταξη από όλες τις κατηγορίες Μάστερ! Να σημειωθεί μάλιστα ότι έβγαλε για πρώτη φορά δελτίο Ομοσπονδίας το 2021 και σε πολλούς αγώνες ανά την Ελλάδα κατέκτησε θέσεις μέσα στην 3άδα!
Η εκκίνηση για τους 72 ποδηλάτες δόθηκε στην Ιστορική Πλατεία 23ης Μαρτίου και ο τερματισμός μετά από 45 χλμ. έγινε στο Τουριστικό Ταϋγέτου, όπου πραγματοποιήθηκαν αι οι απονομές.
Ο υπεύθυνος του τμήματος αγωνιστικής ποδηλασίας του Ευκλή, Παντελεήμων Σταμάτης ευχαρίστησε θερμά όλους τους αθλητές από όλη την Ελλάδα, που συμμετείχαν με τα Σωματεία τους και τίμησαν τον Ευκλή για 14η χρονιά και αυτά είναι : Π.Ο. Πατρών, Π.Σ. Κρόνος Νίκαιας, Π.Ε.Σ.Α. Αστέρας Ζωγράφου, Π. Ο. Τρίπολης, Φιλαθλητικός Όμιλος Πύργου, Σ.Π.Ο.Κ. Ευκλής, Μεσσηνιακός Γ.Σ., Π.Ο. Καλαμάτας, Α. Ο. ΚΥΔΩΝ, Π.Ο.Χ. ΤΑΛΩΣ, Α.Σ. Ν. ΒΟΥΤΖΑ ''Η πρόοδος'', Διομήδης Άργους, Π.Τ.Σ. Πύργου (Ποδηλατοδρόμος) και Π.Ο. Βόλου. Στα αξιοσημείωτα τα χειροποίητα μεταλλικά κύπελλα από ποδηλατικά φριλ, που εντυπωσίασαν και αυτή την χρονιά.

Τα αποτελέσματα

Νέοι άνδρες - άνδρες (γενικής κατάταξης)
1ος Εμιλιάνο Βίλα 1:14:46 (Π.Ο. Βόλου)
2ος Γιώργος Δούζας 1:15:49 (Π.Ο. Πατρών)
3ος Γιώργος Δάντος 1:18:56 (ΠΕΣΑ Αστέρα)
4ος Γιώργος Καλονιάτης 1:22:41 (Α.Σ. ''Η πρόοδος'')

Γυναίκες:
1η Γεωργία Κληρονόμου 2:11:30 ( Φιλαθλητικός Όμιλος Πύργου)

Μάστερς Α΄
1ος Φίλιππος Λυριντζής 1:22:47 (Σ.Π.Ο.Κ. Ευκλής)
2ος Σταύρος Κανελλόπουλος 1:33:40 (Π.Ο. Καλαμάτας)
3ος Παναγιώτης Σταθόπουλος 1:35:14 (Π.Ο. Τρίπολης)

Μάστερς Β΄
1ος Δημήτρης Δημητρακόπουλος 1:24:37 (Π.Ο. Καλαμάτας)
2ος Σπύρος Νικολούζος 1:29:25 ( Α.Σ. ''Η πρόοδος'')
3ος Αναστάσιος Καβαλιεράτος 1:29:45 ( Α.Σ. ''Η πρόοδος'')

Μάστερς Γ΄
1ος Δημήτρης Ντούλιας 1:30:06 (Διομήδης Άργους)
2ος Ανδριανός Νάσσος 1:45:15 (Π.Ο. Τρίπολης)
3ος Φώτης Κωτσιόπουλος 1:45:42---(Π.Ο. Καλαμάτας)

Μάστερς Δ΄
1ος Χρήστος Ρήγας 1:46:20 (Π.Ο. Καλαμάτας)
2ος Βασίλης Μυστριώτης 1:53:04 (Π.Ο. Καλαμάτας)
3ος Σπύρος Χρυσανθόπουλος 1:55:15 (Α.Ο. ΚΥΔΩΝ)

Οπεν (19-29 ετών)
1ος Νίκος Πονηρέας Νικόλαος -1:37:22

Οπεν (30-39 ετών)
1ος Κωνσταντίνος Κούβελας 1:35:14
2ος Χαράλαμπος Άννινος 1:37:22
3ος Νίκος Διαμαντόπουλος 2:11:28

Οπεν (40-49 ετών)
1ος Παναγιώτης Καψάνης 1:55:20
2ος Βασίλης Μπέτζελος 1:59:41
3ος Νίκος Ζέπος 1:59:52

Οπεν (50 ετών και άνω)
1ος Δημήτρης Καούνης 1:52:40
2ος Γιώργος Κλείδωνας 2:07:33
3ος Δημήτρης Δικαίος 2:14:04

Οπεν (Γυναίκες)
1η Lucie Falcova 2:34:57

  1. ΠΡΟΣΦΑΤΑ
  2. ΔΗΜΟΦΙΛΗ
  3. ΕΛΕΥΘΕΡΙΑ